Tim Cook Mahkemeye Çıktı – Apple Ne ile Suçlanıyor?

0
188

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarının CEO’ları geçtiğimiz gün mahkemeye çıkmış ve mahkemede hakkındaki iddiaları için savunma yapmıştı. Mahkeme yapılınca dünya gündemine düşen konuya ilişkin tüm gelişmeler de ortaya çıktı. Apple neyle suçlandı ve Tim Cook nasıl bir bir savunma yaptı? Oldukça merak edilen iki soru. Yeni belli olan gelişmelerle beraber iki soruyu da cevaplayalım.

Apple Neden Suçlanıyor?

Sadece Apple suçlanmıyor. Google, Facebook ve Amazon da işin içinde. Tüm firmaların suçlanma nedeni aynı olduğu için biz Apple üzerinden anlatımımıza devam edelim. Apple’ın suçlanmasının nedeni haksız rekabet yaptığının iddia edilmesi.

Diğer firmalarla yaptığı anlaşmalar da ve bulunduğu pazarda hem haksız rekabet yaptığı hem de tekelcilik yaptığı iddia edilen marka, bu nedenle ABD Meclis Yargı Komitesi tarafından suçlanıyor.

ABD Meclis Yargı Komitesi

Mahkemede Ne Oldu? Tim Cook Ne Dedi?

Geçtiğimiz gün bu iddialarla suçlanan Apple’ın kendisini savunması için Tim Cook mahkemeye çıktı. Mahkemede ilk konu, App Store uygulamaları için geliştiricilerden alınan komisyonlar oldu. İddia komisyonların her geliştirici için adil olarak alınmadığı yönündeydi.

Tim Cook, savunmasında beklendiği gibi iddiaları yalanladı. Önce Apple’ın geliştirici komisyon sistemi hakkında jürilere bilgi veren ünlü yönetici, Apple’ın şu an için App Store’da yer alan uygulamaların %84’ünde herhangi bir komisyon almadıklarını söyledi. Bunun dışında komisyon kurallarının ise sabit olduğunu vurguladı.

İlk yıl için uygulamalardan %30’luk bir komisyon alındığını belirten Tim Cook, ikinci yıl ise %15 oranında komisyon almaya devam ettiklerini söyledi ve bunun herkes için eşit olarak geçerli olduğunu vurguladı.

ABD Meclis Yargı Komitesi

Fakat ABD Meclis Yargı Komitesi aksini iddia etti ve Apple ile Amazon’un Amazon Prime projesinin anlaşmasını ortaya çıkardı. Anlaşmaya göre Apple diğer geliştiricilerden ayrı olarak Amazon’dan sadece %15’lik bir komisyon alacak olarak gözüküyor. Sabit ve düşük değerin sunulmasının bir haksızlık olduğunu vurgulayan yetkililer, firmanın ceza almasını istiyor.

Bir yandan Apple savunma yapıyor ve bir yandan da Apple’a karşı kanıtlar sunuluyor. Firmanın bu davadan herhangi bir ceza alıp almayacağı ise netleşmedi.

Önceki İçerikiPhone 12 Tanıtım Tarihi Yine Değişti – Yeni İddia
Sonraki İçerikApple Açıkladı – iPhone 12 Geç Gelecek! Peki Ne Zaman Geliyor?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?