Ticarette Gözetim Uygulaması Sonrası Akıllı Telefonlarda Fiyat

1
265

Ticarette gözetim uygulaması, resmi olarak Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuru ile ortaya çıktı. Akıllı telefonların fiyatlarının değişmesine neden olacak olan yeni karar, birçok telefonun fiyatlarının yükselmesine neden olacak.

Bu kez hedef amiral gemisi akıllı telefonlar ya da üst segment akıllı telefonlar değil. Zaten üst segment akıllı telefonlar ulaşmak giderek zorlaşıyor. 🙂 Bu kez giriş seviyesi ve orta segment akıllı telefonları ilgilendiren bir karara imza atıldığını görmekteyiz.

Ticarette Gözetim Uygulaması Nedir?

Ticarette gözetim uygulaması kapsamında; 200 doların altında ülkemize gelen akıllı telefonlar için bazı belgeler istenecek.

Bu belgeler fiyatın gerçekten 200 doların altında olduğunu ve satışa uygun olduğunu gösteren belgeler olacak. Diyelim ki markalar bu belgeler için herhangi bir adım atmadı ya da herhangi bir başvuru gerçekleştirmedi.

Bu durumda telefonun fiyatı ne olursa olsun taban fiyat uygulaması yapılacak. İstenen belgelerle fiyatı kanıtlanmayan akıllı telefonların 200 doların altında ülkeye girmesi mümkün olmayacak.

Akıllı telefonlar

Telefonun ülkemize giriş fiyatı olmaz ama 10 dolar bile olsa, belgeler olmadığı zaman bu modeller bile 200 dolardan giriş yapacak.

Doğrudan giriş ve orta segment akıllı telefonları vuran bir sistem devreye girmiş olacak. Telefonun fiyatının onayına dayalı olan sistemin hemen işlemeye başlayacağını da ekleyelim. Şimdi durumu daha iyi anlamanız için örnekle durumu açıklamaya çalışalım.

Telefonun fiyatı 50 dolar olsun. Doları da düze hesap 7 lira olarak alıyoruz. Bu durumda hesaplamamız şöyle olacak.

 • 50$ X 7 : 350 TL telefonun fiyatı.
 • %18 KDV ücreti: 63 TL
 • %25 ÖTV ücreti: 87 TL
 • %10 TRT ücreti: 35 TL
 • %8 gümrük ve diğer ücretler: 28 TL

350 TL’ye gelen bir telefonun satış fiyatı 563 lira gibi bir fiyat oluyor. Bu mevcut sistem. Ticarette gözetim uygulaması sonrasında bu sistem değişiyor.

Akıllı telefonlar

Eğer telefonun 50 dolar olduğunu kanıtlayan belgeler gösterilmezse, telefonun geliş fiyatı otomatik olarak 200 dolar kabul ediliyor. Hesabımız şöyle değişiyor;

 • 200 $ X 7 TL: 1400 TL
 • %18 KDV ücreti: 252 TL
 • %25 ÖTV ücreti: 350 TL
 • %10 TRT ücreti: 140 TL
 • %8 gümrük ve diğer: 112 TL

Telefonun fiyatı 563 liraydı. Fakat yeni karar sonrasında telefonun belgeleri gösterilip kanıtlanmazsa telefon 2254 TL ile satışa çıkacak. Arada uçurumlar var. Öyle böyle bir fark yok. Ticarette gözetim uygulaması sonrasında aynı telefonun fiyatı 1691 TL daha fazla bir ücrete çıkıyor.

Tabii ki bu rakam ücreti kanıtlayamayan markalar için geçerli olacak. Belgeleri kanıtlar ve telefonun 200 doların altında olduğu kanıtlanırsa, aynı fiyattan satışa çıkarılıyor.

Belgeler olmazsa giriş ve orta segment telefonların satışı çok düşebilir. Apple gibi yüksek ücrete sahip olan markalara yönelimin artması bekleniyor. Zaman içerisinde nasıl değişiklikler olacağını göreceğiz.

Önceki İçerikTürkiye’de En Çok Satan Akıllı Telefonlar ve Oranları
Sonraki İçerikApple AirPods Studio Kulaklık Her An Gelebilir
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

 1. “Giriş seviye piyasasını öldürdü” desek yanılmayız bu uygulama için. Hukuki açıdan kusurlu olduğunu düşündüğüm bir uygulama ayrıca. Vatandaşına maliyeti az olan bir telefona fahiş bir bedel ödetiyor. Madem üreticilerin çalışan sayısı ve daha detaylı bilgilerini istiyorlar bunu vatandaşına zarar vermeden yapmalılar. Tamamen yanlış bir uygulama.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?