Telefonunuzun bataryasının patlamasını nasıl önlersiniz?

1
335

2016 yılı patlayan pil haberleri ile geçti. Özellikle Samsung’un Galaxy Note 7 telefonunun pil patlama vakaları tam bir fiyaskoydu. Neyse ki Samsung hemen Note 7’lerin satışını durdurdu.

Her ne kadar da Apple’ın iPhone’larından Note 7 ayarında bir pil patlama vakası meydana gelmemiş olsa da, Lityum pillerin yapılarından gereği, dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

Bu yazımızda sadece telefon değil, tablet veya dizüstü bilgisayarınız da – markası ne olursa olsun, pillerin patlamasını önlemek ve onları güvenli kullanabilmek için ipuçlarımızı sıralayacağız.

Telefon bataryaları niçin patlar veya yanar?

Aslında bunun birkaç sebebi var. Örneğin, Samsung resmi olarak bir açıklama yapmasa da, Uzmanlar tarafından, Note 7 bataryalarının patlama sebebi olarak, çok ince olması ve ince tasarımın pile aşırı basınç yüklemesi gösteriliyor. Samsung pil üreticisini değiştirerek, patlama vakalarından uzak durmaya çalışıyor.

 

Lityum pillerin patlama sebebi olarak gösterilen diğer bir sebep de, pillerin hasar görmesi. Bu da telefonun düşmesi gibi etkenlerden kaynaklanabiliyor. Bu durumda batarya kısa devre olabiliyor.

Sıcaklık ise, batarya patlamaların diğer sebebi. Şarj olan telefonun ısındığını siz de farketmişsinizdir. Bu ısınma çok fazla olursa, içeride kısa devre olabiliyor. Bu sırada zincir reaksiyonlar yaşanıyor ve telefonun sıcaklığı aşırı artıyor.

Hızlı şarj aletlerinin gelişmesi, telefonun tasarımında iç malzemelerin birbirine çok yakın olması ve soğumalarının zor olması gibi etkenler de cep telefonlarında pil patlamalarına neden olabiliyor.

 

Telefon bataryasının patlamasını önlemek için neler yapılmalı?

Aşağıdaki ipuçları sadece telefonlar için değil, Lityum pil kullanan tüm cihazlar (Tabletler, dizüstü bilgisayarlar vb..) için de geçerlidir.

  • Doğru şarj aleti kullanın – Size verilen orjinal şarj aletini kullanın.
  • Şarj işleminden sonra cihazı şarjdan çıkarın. – Cihazınız tam dolunca, gereksiz ısınmayı engellemek için şarjdan çıkarmalısınız.
  • Güvenli bir yerde şarj edin. – Saçma gibi gelebilir ama örneğin, yastık altında şarj etmeyin.
  • Kılıftan çıkarın. – Kılıfı bir ceket gibi düşünebilirsiniz. Telefonunuzun fazla ısınmasını önlemek için kılıftan çıkarınız.
  • Direkt güneş ışığından uzak tutun. – Örneğin, arabaların ön panelinin üstüne telefonunuzu bırakmayın. Telefonun iç sıcaklığı inanılmaz derecelere çıkabilir.
  • Telefonunuzu serin bir yere koyun. – Şarj ederken, oyun oynadıktan sonra veya ısındığı diğer zamanlarda telefonunuzu soğuması için serin bir yere koyun.
  • Basınca maruz bırakmayın. – Cihazınız üzerine ağır bir şey koymayın. Üzerine oturmayın.

Bu yazımızda Batarya/Pillerin neden patladığını ve patlamaması için neler yapabileceğimizi anlatmaya çalıştık. Sizlerde görüş ve önerilerinizle bize yorum yaparak destek olabilirsiniz.

Önceki İçerikAirPods Kulaklıkları İçin Yeni Manyetik Kancalar İddiası
Sonraki İçerikMicrosoft Surface Pro 5 Yeni iPad Serisine Rakip Olacak
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?