“Telefonunuz 120 gün içinde kapanacaktır. Aldığınız yere müracaat ediniz” mesajı ne anlama geliyor?

0
483

Sitemize sıkılıkla bu soru geliyor: "Apple servisi tarafından telefonum değiştirildi. Fakat telefonuma şu mesaj geldi: Telefonunuz 120 gün içinde kapanacaktır. Aldığınız yere müracaat ediniz. Ne yapmalıyım?" Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için neler yapılası gerektiğini anlatacağız.

Bu mesaj neden geliyor?

Ülkemizde kullanılan her telefonun IMEI kaydının BTK'ya yapılması gerekir. Yurtiçinde satılan cihazlarda, bu işlemi sizin için genellikle distrübütör firma yapar. Yani ithalat yapan firma. Yurtdışından alınan cihazlarda ise bu işlemi e-devlet üzerinden siz yaparsınız. 

Bakınız: Yurtdışndan alınan iPhone pasaport kaydı nasıl yapılır?

Apple servislerine verdiğiniz telefonda değişim kararı alınırsa, size Swap cihaz veriliyor. Swap cihaz, Apple'ın değişim maksadıyla ülkeye soktuğu ve vergilendirmeye tabi tutulmayan cihaz demektir. Apple'ın açıklamasına göre de sıfır ayarındadır. Bu cihazların IMEI kaydı ise şirket tarafından BTK'ya bildiriliyor. 

Sorun ise şu:

Apple ile BTK arasındaki IMEI bildirim ve kayıt işlemleri için belirli bir süre geçiyor. Bu gecikme nedeniyle size BTK tarafından bu mesaj gönderiliyor:

"Telefonunuz 120 gün içinde kapanacaktır. Aldığınız yere müracaat ediniz"

Ne yapmak gerekiyor?

Bu konuda birşey yapmanıza gerek yok. IMEI kaydı 120 gün içinde BTK'ya ulaşacaktır. Cihazınız ise bu sebepten erişime kapatılmayacaktır. 

 

BTK: Bilgi Teknolojileri Kurumu

IMEI: Her cihazda bulunan özel kimlik numarası (International Mobile Equipment Identity- Uluslararası mobil cihaz kodu)

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?