Telefon sinyal kuvvetini artırmanın 10 etkili yolu

0
167

Cep telefonları hayatımızın bir parçası oldu. Her gittiğimiz yerde çevrimiçi olma ihtiyacını hissediyoruz. Çevrimiçi olmak için ya kablosuz bir internet sinyali arıyoruz ya da telefonumuzun kendi hücresel bağlantı sinyalini kullanıyoruz. her iki durumda da iyi bir internet gezinimi deneyimini güçlü alınan sinyallere borçluyuz. Çoğu zaman çeşitli sebeplerde aldığımız telefon sinyali güçlü olmaz. Bu da kesilen internet bağlantısına veya donmalara neden olur. Bu yazımızda bahsedeceğimiz basit yöntemlerle, çoğu durumda telefonuna gelen sinyalin kuvvetini artırabileceksiniz. 

Telefonlarda gelen sinyal gücünü artırmanın yolları

  1. Öncelikle operatör kaynaklı bir durum mu diye bakın.

Mobil operatörler sıklıkla servis hatalarına maruz kalabilir. Bunu genellikle deprem vb.. afetlerin sonrasında gördük. Aynı anda milyonlarca kişinin telefon görüşmesi yapmak istemesi, operatörün sunucusunun aşırı yüklenmesine ve kapanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda biraz beklemeniz ya da farklı bir yolla internete bağlanıyorsanız, kullandığınız operatörün sitesinden veya sosyal medya hesaplarından arıza olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sorun operatördeyse telefonunuz sağlam demektir.

2. Konumunuzu değiştirin.

Cep telefonu sinyali telefonlarımıza mahallelerdeki baz istasyonlarından gönderilir. Bu istasyonlar ya bir çatının üstünde ya da bir direktedirler. Evinizin her yerine bu sinyaller aynı kuvvetle ulaşamazlar. Duvarlardan veya çeşitli nesnelerden bu sinyallerin etkilenmeleri mümkün. Evdeyken telefonunuzla dolaşarak en iyi sinyal çeken yeri tespit edebilirsiniz. Bunun için çeşitli uygulamalar var ancak doğrudan telefon üzerindeki sinyal çubuğuna bakarak da en iyi çeken yeri bulabilirsiniz.

Cep telefonu sinyalleri alt katlara inildikçe zayıflar. Bulunduğunuz yer alt kattaysa sinyal sorunu yaşamanız daha olası. Bu gibi durumlarda cama veya balkona çıkmak, yapabiliyorsanız üst katlara çıkın.

Telefonunuza gelen sinyalin zayıf olma sebebi buysa telefonunuzu değiştirmenize gerek kalmıyor.

3. Uçak modunu açıp-kapatın.

Uçak modu tüm akıllı telefonlarda, tabletlerde hatta çoğu bilgisayarda vardır. Uçak modunu kullanarak tüm kablosuz sinyallerin alımını tek tıkla kapatabilirsiniz. Bunun için klavye kısa yolları da var. Doğal olarak bazen uçak modunu açık unutabiliyoruz.

Çoğu kişi Uçak modunu sadece internet bağlantısı ile ilgili zanneder. Ancak Uçak modu sadece internet bağlantısını kesmez. Telefonunuza operatörlerden gelen hat sinyalini de keser. Böylece başkasının sizi araması mümkün olmaz.

Uçak modunu kapatıp açmanın bir faydası da bazı yazılımsal sorunların giderilmesidir. Telefonunuza gelen sinyal yeniden bağlantı yapıldığında kuvvetlenebilir.

4. Kablosuz bağlantınızı ve Bluetooth bağlantısını kapatın.

Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını kapatmak da bazen çözüm olabiliyor. Çünkü bu bağlantıları sinyalleri ile operatörden gelen sinyaller ile karışabilir. Hatta kablosuz kulaklık kullanıyorsanız bu gibi durumlarla daha çok karşılaşırsınız.

Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını bilgi akışını yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Bu gibi durumlarda telefonunuzdaki sinyal çubuğu tam çekiyormuş gibi de görünebilir.

Sorunun ne olduğunu anlamak için telefonunuzdaki kablosuz bağlantıyı ve bluetooth bağlantısını kapatın. Daha sonra bir uygulama ile internete girmeyi veya bir uygulama vb.. bir şeyler indirmeyi deneyin. Hatta arama yapın. Sorun eğer çözülüyorsa bluetooth ve/veya modem cihazlarınızı gözden geçirmelisiniz.

5. Telefonunuzu güncel tutun.

Bir akıllı telefon sadece donanımdan oluşmaz. Donanımla birlikte yazılımın yani o akıllı telefonun işletim sisteminin de uyumlu çalışması gerekir. Bir iOS veya Android hatası telefonunuzun performansını her yönde etkileyebilir. Bu etki sinyal kuvvetini azaltacak şekilde de görülebilir.

Cihazınızın güncellemelerini zamanında yapmalısınız. Ayrıca bağlantıya etki edebilecek bir uygulama (proksi vb..) kullanıyorsanız o uygulamaları da test etmelisiniz. Soruna neden oluyorsa onları telefonunuzdan tamamen kaldırmalısınız.

6. Ağ ayarlarını sıfırlayın.

iOS 11 hücresel veri geçiş özelliği

Zaman geçtikçe bazı gerekli dosyalar bozulmuş, silinmiş olabilir. Yüklediğiniz bir uygulama telefonunuza ait ağla ilgili bir dosyada değişikliğe neden olmuş olabilir. Bu gibi durumların çözümlerinden en etkili olanı Ağ ayarlarını sıfırlamaktır. 

Ağ ayarlarını nasıl sıfırlayacağınızı aşağıdaki rehberlerimizde anlattık:

Ayrıca VPN kullanıyorsanız silip bir kez de o şekilde cihazınızı deneyin.

7. Operatörünüzü elle seçin.

Bazı telefonlarda operatörünüzü listeden seçerek kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntem sadece birkaç Android telefonda var. Yani iPhone ile bu yöntemi kullanamazsınız.

Cihazınızda bu seçeneğin mevcut olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Mobil Ağlar > Ağ operatörleri > Ağları ara’ya dokunun. İstediğiniz operatörü manuel olarak ekleyin.

8. Sinyal artırıcı kullanın.

Çoğu kişi böyle bir cihazın var olduğundan bile habersiz. Ancak 3G, 4G veya 5G bağlantı gücünü artırmak için, sinyal gücünün yetersiz olduğu yerlerde sinyal artırıcı cihazlar kullanılabilir. Bu cihazları balon, çatı gibi sinyalin görece güçlü olduğu yerlere koyarsanız gelen sinyali güçlendirerek evinize dağıtacaktır.

Bu cihazları satın almadan önce kullandığınız cep telefonu operatörüyle uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Genellikle ülkemizde GSM sinyal tekrarlayıcı ismiyle biliniyorlar. 30 dolara Aliexpress’den alınabiliyor.

Türkiye Mobil Bant Genişliği ve Frekansları (3G – 4G)

Vodafone TR olarak 4G’de destekli olan bantlar: – LTE 800Mhz (Band 20) – LTE 1800Mhz (Band 3) – LTE 2600Mhz (Band 7)

Turkcell olarak 4G’de destekli olan bantlar: – LTE 800MHz (Band 20) – LTE 900MHz (Band 8) – LTE 1800MHz (Band 3) – LTE 2100MHz (Band 1) – LTE 2600MHz (Band 7) Türk Telekom olarak 4G’de destekli olan bantlar: — LTE 800MHz (Band 20) – LTE 1800MHz (Band 3

9. Telefonunuzu değiştirin.

Her telefonun donanım ve yazılım özellikleri farklı olduğundan doğal olarak sinyal çekim gücü de değişik olacaktır. Farklı telefonların çekim gücüyle kendi telefonunuzu karşılaştırın. Onlar da aynı operatörü kullanıyor ama belirgin bir şekilde daha iyi çekiyorlarsa, sizin telefonunuzda sorun var demektir. Telefonunuzu değiştirmelisiniz.

Telefonunuzu değiştirecek bir bütçeniz yoksa ama mutlaka birileriyle iletişim kurmak zorundaysanız mesajlaşma uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Bu konuda WhatsApp, Telegram, SMS, Skype ve WeChat gibi çeşitli uygulamaları tercih edebilirsiniz.

10. Operatörünüzü değiştirin.

Türkiye’de kullanılan 3 operatörden çekim açısından en kaliteli olan Turkcell olarak biliniyor. Sanırım bu genel olarak doğru. Ancak bulunduğunuz yerde farklı bir operatör daha çok yatırım yapmış olabilir. Etrafınızda o operatörü kullanan herkes çekim sorunu yaşıyorsa sorun operatördedir. Belki de bulunduğunuz yerde bir baz istasyonu yok. Ya da çok sayıda abonenin oluğu bir yerdesiniz ancak baz istasyonunun yetenekleri bu trafiği iletmek için yeterli değildir.

Çevrenizde farklı operatörleri kullanan kişileri inceleyin. O bölgede iyi çeken farklı bir operatörü tercih edin.

 

Önceki İçerikMac’de ağ ayarları nasıl sıfırlanır?
Sonraki İçerikiPhone ısınma sorunu nasıl çözülür? 2021 güncel
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?