Telefon Almak için Doğru Zaman mı? Fiyatlar Düşecek mi?

4
2757

Ticarette gözetim uygulaması, akıllı telefonları da vurdu. Bunun hakkında detaylı bir haberi sizlerle paylaştık. Hem haberimizin linkini vereceğim hem de kısa bir özet geçeceğim. Karar sonrasında, akıllı telefonların fiyatlarının kanıtlanması için zorunluluk geldi. Eğer telefonun fiyatını kanıtlayacak belgeler elde edilmezse fiyatlar 200 dolar olarak kabul edilecek.

Bakın: Ticarette Gözetim Uygulaması Sonrası Akıllı Telefonlarda Fiyat

Şimdi sorulan soru şu; “Akıllı telefon almak için doğru zaman mı? Fiyatlar nasıl değişecek?” Sektörde elde ettiğimiz tecrübe ile akıllı telefon almak isteyen takipçilerimize öneriler sunmaya çalışacağız.

Akıllı telefon

Akıllı Telefon Fiyatları Ne Olacak?

Karar resmi olarak duyuruldu. Karar duyuruldu ama e-ticaret sitelerine ne oldu. Çok kısa bir süre içerisinde telefonlarda 1000 TL gibi rakamlara gelen zamlar yapıldı. Bu zamlar doğru mu? Sadece iki gün içerisinde böyle bir değişiklik olması normal değil.

Yani bir anda e-ticaret devlerinin 1000 TL gibi rakamları bulan zamlar yapması şaşırtıcı. İşin diğer boyutuna gelecek olursak, evet bir fiyat artışı ön görülüyor. Muhtemelen mevcut fiyatlar için de artış yaşanacak. Karar açıklandı fiyatlar değişti ama bu geçici de olabilir.

Genelde telefonlar yurt dışından geliyor. Böyle olunca gümrük konusunda ya da vergi konusunda atılan yeni adımlar telefon fiyatlarını değiştirecektir. Geçmiş tarihlerde alınan kararlarda da hep aynı durum geçerli oldu. IMEI ücreti arttı telefonların fiyatı da arttı.

Akıllı telefon

Aynı şekilde birçok örnek var. Muhtemelen ticarette gözetim uygulaması kararı sonrasında da akıllı telefonların fiyatlarında bir artış yaşanması normal. İşin diğer kısmında markaların toplaması gereken belgeler var.

Bir marka diyorsa ki benim telefonum 50 dolar 100 dolar, bu durumda belgelerle fiyat kanıtlaması yapması gerekecek.

Fiyatları zaten kanıtlayan markalar için sorun yok. Bu markalar belirledikleri satış fiyatlarını sunabilir. Ayrıca bu artış giriş ve orta segment akıllı telefonları etkileyecek.

Yüksek fiyatlara sahip amiral gemisi akıllı telefonlar zaten 200 dolar fiyat bandının üzerinde. Bu modeller fiyat artışından etkilenmeyecek. En çok etkilenen telefonlar giriş seviyesi telefonlar olacak.

Dolar Etkisi

Sadece alınan kararın etkisi yok. Alınan kararla beraber dolar kurunda da bir yükseliş var. Bu etkiye bağlı olarak fiyatların artması mümkün olabilir. Kesin olarak fiyatlar artar demekte yanlış. Bir yükseliş olabilir.

Akıllı telefon

Yerli Telefonlara Yönelebilirsiniz

Yeni bir telefon almak istiyorsanız, e-ticaret devleri tarafından yapılan fiyat artışları canınızı sıkabilir. Zaten giriş seviyesi ya da orta segment bir telefon alacaksanız, yerli markalara yönelmeniz de mümkün.

Bir artış olursa bu yerli markaları etkilemeyecek. Sadece yurtdışından gelen akıllı telefonlar için geçerli bir durum var.

Yerli markaların zaten böyle bir sorunu yok. Giriş ve orta segment akıllı telefon ailelerinde yerli markaların da tercih edilebileceği birçok ürün var.

Redmi gibi markaların modelleri ile karşılaştırma yaparak yerli modellerden telefon seçebilirsiniz. Yerli modellere talebin artması bu modellerin gelişim sürecinin de hızlanmasını sağlar.

Sonuç olarak akıllı telefon fiyatlarının nasıl değişeceğini zaman gösterecek. Şu an bir artış var ve bu artış belki bir süre daha devam edebilir. Ama elinde sonunda bir dengeye gelecektir.

Önceki İçerikApple AirPods Studio Kulaklık Her An Gelebilir
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Ekranı Rakipleri Sollayacak
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Yerli mi hangi yerli telefon Vestel çöpünü mü
    İstediği kadar zam yapsınlar evime vestel çöpünü sokmam 2 tane telefonunu aldım pişman oldum şarj soketi bozuluyor zamanla kasıyor uygulamalar sürekli durduruldu hatası veriyor telefon ilk güncel android sitemiyle geliyor daha da göndermiyor yeni android güncel sistemi istiyorsan yeni Vestel telefon almak zorundasın
    Vestel tv var YouTube ye girmiyor internete giriyorum kasıyor kendi kendine kapanıp açılıyor internete girdiğinde daha da almam nalet gelsin böyle firmaya da markaya da

    • Vestel güncellemeyi desteklemeyerek kullanıcılarına büyük kazık attı gerçekten. Yeni model çıkaracağına eski güncellemeleri destekleseydi. Şarj soketi olayı da tam rezillik gerçekten.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?