Tartışma Yaratacak iPhone 12 Mini Batarya Kapasitesi Belli Oldu!

0
3380

iPhone 12 Mini modelinin batarya kapasitesi tanıtımda açıklanmadı. Sürpriz değil çünkü Apple hiçbir telefonu için tanıtım sırasında batarya kapasitesini açıklamıyor. Fakat Mini modelinin batarya kapasitesi biraz daha önemli.

Biraz daha önemli çünkü söz konusu akıllı telefonların boyutu sanılandan düşük. 5.4 inçlik gerçek anlamda mini bir telefon. Haliyle bataryanın da çok daha düşük kapasiteli olacağı düşünülüyor. Tanıtım öncesinde sızan belgelerde kapasite konusunda bazı fikirler elde ettik ama bu konuda yeni bilgiler ortaya çıktı.

iPhone 12 Mini Batarya Kapasitesi Nasıl?

Apple’ın tanıtımında sadece; “Telefon 15 saate kadar video oynatabiliyor.” şeklinde bir ifade kullanıldı. Telefonun bataryasının kapasitesi net olarak açıklanmamış olsa da ANATEL tarafından batarya kapasitesini gösteren raporların yer aldığı bazı belgeler paylaşıldı.

Bu belgeler tanıtım öncesinde gelen sızıntıları doğruladı ve iPhone 12 Mini batarya kapasitesi 2.227 mAh olarak gözüktü.

2.227 mAh değerinde batarya kapasitesi markanın, 2.nesil iPhone SE modeline göre kapasiteyi %18 oranında arttırdığını gösteriyor. iPhone SE içerisinde yer alan batarya 1.821 mAh değerindeydi. Bu batarya çok küçük bulunmuş olsa da 13 saate kadar video izlemeye destek veriyordu.

Sadece bu verilere bakıldığı zaman iPhone 12 Mini batarya kapasitesi Apple kullanıcıları için yeterli olacak. Android ile karşılaştırıldığı zaman kapasite çok düşük. Android telefonlarda tam hatırlamıyorum ama 6800 mAh değerinde bataryalar bile kullanıldı.

iPhone 12 Mini

Çoğu modelde 5000 mAh değerinde bataryalar standart haline gelmeye başladı. Böyle olunca Apple’ın bataryası çok küçük. Fakat burada iOS artısı var. Bu birinci etken. İkinci etken 5 nm ile üretilmiş son derece başarılı A14 işlemcisi.

Bir diğer neden Super Retina XDR ekranın çok iyi optimize edilmesi ve güç tasarrufu sağlamış olması. Böyle bakıldığı zaman kapasite az gibi gözüküyor olsa da telefonun genel performansı için yeterli denilebilir.

Tabii ki sadece Apple’ın açıklamalarıyla yetinmeyelim. Apple 15 saate kadar video izleme imkanı diyor ama bunu kullanım testlerinden sonra görebileceğiz. Batarya testleri yayınlandığı gibi sizlerle paylaşacağız.

Önceki İçerikiPhone 12 Türkiye Fiyatı Sızdı
Sonraki İçerikApple Silikon İşlemcili MacBook Tanıtım Tarihi Netleşti
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?