Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeli? – 2021

2
1123

Tablet alırken nelere dikkat etmeli sorusu asla eskimeyecek bir soru. Bazı kesimler ve teknoloji otoriteleri tablet sektöründe ciddi bir gerileme olduğunu iddia ediyor olsa da hala tablet satışları iyi bir seviyede.

Haliyle bu soru uzun bir süre daha gündemde kalacak sorulardan biri. Aslında her sene bu konuda kriterleri değiştirmek gerekiyor. Çünkü akıllı telefonlarda olduğu gibi tabletler için de teknolojiler sürekli değişiyor ve tabii ki karar vermek üzerinde etkili olan kriterlerde değişiyor. Biz de güncel bir tavsiye konusu hazırlayalım dedik ve tablet alacak olan takipçilerimize yardımcı olmak istedik. Daha fazla uzatmayacağım ve hemen kriterlere geçeceğim.

Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeli! Kriterler Neler Olmalı?

Yazı biraz uzun olacak baştan belirtmek isterim. Bu nedenle parçalara bölerek ilerlemek istiyorum. Dilerim sıkılmadan sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 🙂

İlginizi Çekebilir: iPad Satın Alma Rehberi – 2020 güncel

İşletim Sistemi Hangisi Olmalı? (Android İşletim Sistemi mi? iPadOS mu?)

İlk sorumuz her zaman olduğu gibi işin temelinden başlıyor. Yazılım tabletler için çok önemli. En az akıllı telefonlar için olduğu kadar önemli. Burada iki tercih üzerinden gitmek istiyorum. Birincisi tabii ki Android işletim sistemi. Bir diğeri ise iPadOS işletim sistemi.

Karşılaştırmayı yaparken dikkat edeceğiniz nokta hangi yazılımın işinizi daha iyi göreceği. Apple burada çok güzel bir adım attı ve iOS işletim sistemini az da olsa özelleştirdi. iPhone ile iPad ayrımı daha iyi yapıldı. Hatta slogan olarak “bilgisayara ihtiyacınız yok” gibi bir slogan kullanıldı.

Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Haliyle iPadOS işletim sistemi bu konuda bir adım öne çıkıyor. Tablet kullanımına göre yapılan özelleştirmeler, tabletler için oluşturulmuş olan uygulamalara tam uyum göstermesi gibi birçok neden var.

Fakat bu demek değil ki Android tabletleri kesinlikle almayın. Android tabanlı tabletler de seçilebilir elbette ama markanın yazılımı tablete ne kadar uyumlu hale getirdiğini mutlaka inceleyin. iPadOS için deneyim az çok ortak.

Fakat Android tabletlerde bu değişiyor. Bazı markalar özelleştirilmiş Android tabanlı arayüzü ile gayet iyi uyum sunarken, bazı markalar hala Android 9 işletim sisteminde kalan tabletleri satıyor. Buna dikkat ederek seçiminizi ona göre yapım.

iPadOS Neden Alınmalı: Çok kararlı bir yazılım. Apple desteği sürekli var ve güncellemeler çok daha kolay veriliyor. Ayrıca çok uzun süre güncelleme desteği sunuluyor.

Android Neden Alınmalı ve Neye Dikkat Etmeli: Arayüz konusunda başarılı olan markaların tabletleri tercih edilmeli ve mümkünse alınmadan önce kullanılan yazılım için minik bir araştırma yapılmalı. Kesinlikle güncelleme alan bir tablet tercih edin. Android 9 işletim sisteminde kalmayın.

Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Tabletin Güncelleme Alıyor Olması Önemli mi?

Yazılım kısmından çıkmadan hemen bu konuda da bir fikir vermek istiyorum. Tablet alırken nelere dikkat etmeli temasında çok fazla içeriğe denk geldim ama bu konuda bilgi verilmediğini gördüm.

Güncelleme akıllı telefonda olunca çok önem veriyoruz ama tablette olunca o kadar önemsemiyoruz. Burada bir parantez açıyorum ve kesinlikle güncelleme alan tabletleri tercih etmeniz gerektiğini söylüyorum. Güzel bir örnek vererek durumu açıklamak istiyorum. 🙂

Misal: Pandemi döneminde Zoom uygulaması çok sık kullanıldı. Fakat uygulamanın belli bir Android sürümüne göre uyumu var. Haliyle güncelleme almayan tabletlerde uygulamayı çalıştırmak mümkün olmadı ve birçok kullanıcı ya yeni tablet almak zorunda kaldı ya da ROM kullanmak zorunda kaldı.

Baktığınız zaman elinizdeki tabletin donanımı yeterli ama yazılım istenen sürümde olmadığı için uyum sorunu yaşanıyor ve uygulamaları kullanamıyorsunuz. Bu nedenle özellikle Android tabletler için en az iki yıl güncelleme alan, alacak tabletleri tercih edin. Zaten Android 8 ya da 9 deyip almayın. Bir yıl geriden başlamayın. Alacağınız tablet en az Android 10 olsun ve güncelleme alacak bir model olsun.

Ekran Nasıl Olmalı? LED Ekran Şart mı?

Tablet alırken dikkat edilecekler içerisinde ikinci ünlem işaretinin konulması gereken kısım burası. Ekran sanıldığından çok çok daha önemli. Unutmayın yıl 2021 oldu ve bazı şeyler değişti. Akıllı telefonlardan pay biçmek gerekiyor ama aslında daha fazlası da var. Yine yazı yoğunluğumuz olması madde madde inceleyelim.

Ekran Boyutu Nasıl Olmalı?

Bir tablet için ekran boyutu çok önemlidir. Kullanacağınız alanı temsil eder. Bu kullanım amacınıza göre değişecek olan bir tablet kriteri olarak da gösterilebilir. Fakat iyi bir tablet nasıl seçilir derseniz ortak kabul edebileceğimiz ölçüler var. Bir kere artık 10 inç altını düşünmeyin.

Maksimum 9.5 ya da 9 inç boyutlarını düşünün. Çünkü akıllı telefonların ekranları büyüdü. Artık telefonlarda bile 7 inç seviyesine kadar ulaşan boyutlar var. Bu seviyelerde bir tablet almak mantıksız ve kullanışlı değil.

Ortalama değer ve en sık tercih edilen değer 10 – 10.5 inç ekranlar. Fakat dediğim gibi kullanıma göre de değişiklik gösterir. Siz çizim için bir tablet alıyorsanız, 12 inçleri bir görün deneyin derim.

Sonuç: Tablet için 10 inç ve üzeri ekran boyutları çok daha fazla tercih edilir ve daha kullanışlıdır. Daha küçük boyutların alınması çok mantıklı değil.

Çözünürlük Ne Olmalı?

Yine yıla göre konuşacağım ve akıllı telefonlar üzerinden bir karşılaştırmaya yer vereceğim. Akıllı telefonlarda bile Full HD+ çözünürlük standart haline gelmişken, tabletlerde bunun altına asla düşmeyin.

Üstü çok çok daha iyi bir seçim olacaktır ama bunun altına düşmek, 720p değerlerine inmek çok mantıksız olur. Artık ekranınıza HD demeniz bile doğru olmaz.

Sonuç: Full HD ve üzeri modeller tercih edilmeli. 720p seviyelerine inmeyin.

Panel Teknolojisi Önemli mi?

Tablet alırken nelere dikkat etmeli kriterlerinin içerisinde yine önemsenmeyen ama bir hayli önemli olan bir kısımdan söz edeceğiz. Alacağınız tabletin panel teknolojisi ne olmalı? Şimdi bana sorarsanız LED aşağısına inmeyin der geçerim. Fakat bu sefer ters düşmüş olacağız. Çünkü Apple’ın da LCD panelli ürünleri var. Detaya inelim.

LCD Olan Ekranlar için: Şimdi ekranın LED olması ilk tercih. Super AMOLED Samsung panellerine baktığınız zaman o görüntü farkını sonuna kadar anlıyorsunuz. Renkler çok canlı ve dinamik oluyor. Fakat LCD modellerinde de ayrımı iyi yapmak lazım.

Apple’ın da birçok modelinde LCD ekran var ama IPS panel, Retina ekran teknolojileri gibi teknolojiler var. Yani LCD ekran seçecekseniz bu ekranın niteliklerinin ne kadar iyi olduğuna bakmanız gerekecek. Tablet alırken dikkat edilecekler listesinde bu kısma da ünlem koyabiliriz. Her LCD ekran iyi görüntü vermiyor.

Sonuç: Mümkünse LED ekranlar tercih edilmeli. Fakat LCD ekranlı modeller için de ekranın teknolojisine ve kalitesine göre değerlendirme yapmak lazım.

Koruma Nasıl Olmalı?

Çok fazla markanın ekranlarda herhangi bir koruma kullanmadığını görüyoruz. Bu çok kötü bir eksiklik. Gorilla Glass gibi korumaların olmadığı ekranlar çok çabuk yıpranıyor ve hasar görüyor. Bu nedenle koruma önemli. Hangi derecede kullanılması gerekeceği ise tartışılır.

Sonuç: Kesinlikle Gorilla Glass gibi bir koruma desteğinin bulunması gerekiyor.

Ekranda PPi Değeri Önemli mi?

PPi değeri piksel yoğunluğunu ifade eder ve iyi bir görüntü kalitesi için oldukça önemli olan değerlerden birisidir. Çözünürlük ve ekran boyutu ile alakalı olan piksel yoğunluğunun yüksek olması daha iyi görüntü kalitesi demek olduğundan tercih unsuru.

Sonuç: PPi değerinin yüksek olması, görüntü kalitesi açısından da daha iyi olacaktır. 350 PPi üzerinde modeller daha net görüntü verir.

Teknik Özellikler Nasıl Olmalı? İşlemci Gücü Önemli mi?

Tablet alırken nelere dikkat etmeli sorusunun en kritik kısmına gelmiş bulunuyoruz. Olmazsa olmaz teknik donanım. Bu da yine detay konulardan birisi. Haliyle madde madde ilerlemeye devam edeceğiz.

İşlemci Seçimi Nasıl Olmalı?

İşlemci çok önemli. En önemlisi hatta can damarı. 🙂 Akıllı telefonları yakından takip ediyorsanız sınıflandırmanın nasıl yapıldığını bileceksiniz. Akıllı telefonlar da şöyle bir durum var;

  • Giriş seviyesi
  • Orta segment akıllı telefonlar
  • Amiral gemisi akıllı telefonlar

Bu değerlendirmede işlemciler önemli bir kriter olarak geçiyor. Tabletler için de durum bu. Dışardan baktığınızda çok iyi duran tablet, içinde MediaTek giriş seviyesi bir işlemci ile sizi kanser edebilir. 🙂

Akıcı bir kullanım için en az orta segment modelleri tercih edin. Bazı tabletler var, video açtığınız zaman bile donuyor. Tavsiyem, bir tablete karar verdiğiniz zaman önce özelliklerini araştırın.

İşlemci serisini alın. Mesela Snapdragon 870 işlemci. Bu işlemcinin teknik özelliklerini anlamayabilirsiniz. Saat hızı da her zaman bir şey ifade etmeyebilir. Fakat bu işlemcinin performansını anlatan videoları bulup izleyebilirsiniz.

Size büyük oranda fikir verecektir. Oyun performanslarını ve uygulama performanslarını buradan görebilirsiniz. Bu konuda benim önerim Apple A serisi işlemciler olur. Gerçekten başarılı modeller var.

Sonuç: İşlemci özenle seçilmeli. İsim yapmış seriler dışında kalan modeller kesinlikle testlere sokularak alınmalı.

RAM Tercihi Nasıl Olmalı?

RAM biraz kullanım amacını özetliyor. Yine burada da benim alt sınırın 3 GB ve hatta 4 GB RAM olur. Ama kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Çizim yapacaksanız ve ağır uygulamalar kullanacaksanız, 4-6 GB RAM miktarının altına düşmeyin.

Tabii ki burada işlemci uyumuna da göz atın. Tabletin içerisinde 4 GB RAM vardır ama RAM eski nesildir, işlemci giriş seviyesi işlemcidir yine bir şey ifade etmez. Bu uyuma da dikkat etmeniz önemli olacak ve tablet alırken dikkat edilecek özellikler arasında. 4 GB altına çok inmemeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Sonuç: 3-4 GB RAM altına düşmeyin. 4 GB ve üzeri tercih edilmeli.

Depolama Alanı Nasıl Olmalı?

Yine çok tartışılan bir konu daha. Bu noktadaki seçiminiz de aslında size kalmış diyorum. Şimdi benim tavsiyem 128 GB depolama alanının altına düşmeyin. Ama şöyle bir durum var ki hafıza kartı desteği.

Tablet 64 GB depolama alanına sahiptir ama hafıza kartı desteği vardır. Siz istediğiniz zaman hafızayı attırabilirsiniz. Bu modeller tercih edilebilecek olan modeller. Fakat 64 GB ya da 32 GB depolama alanıyla satılan ve hafıza kartı desteği de olmayan modeller var.

Bunlar kesinlikle tercih edilmemeli. Tablet alırken nelere dikkat etmeli başlığı için bir öneri yapmamız gerekirse başta dediğimiz gibi en az 128 GB depolama alanı ve hafıza kartı desteği.

Sonuç: 128 GB depolama alanı tercih edilmesi daha sağlıklı olur. Altında ise hafıza kartı desteğinin olup olmadığı önem kazanacaktır.

Kamera Çok Önemli mi?

Kesinlikle değil. Vasat bir performans sunmadığı sürece orta kalitede bir kamera bile size yetecektir. Çünkü bu genelde görüntülü görüşme gibi işlevler için kullanılacak kamera olacak. Zaten akıllı telefonlarımızda kamera var.

Bir de iyi bir model akıllı telefonunuz varsa, kamera konusunda tabletleri ikinci plana atabilirsiniz. Tabii ki yine sizin kararınız. Ben çekim kalitesi iyi olsun, içerisinde artırılmış gerçeklik artısı olsun isterim derseniz iPad Pro modellerini tercih edebilirsiniz. LIDAR tarayıcı işinize yarayacaktır. Şart mı derseniz dediğim gibi bana göre şart değil.

Sonuç: Kameranın çok çok iyi olmasına gerek yok. Fiyatı boşuna yükseltmiş olursunuz.

Pil Kapasitesi Nasıl Olmalı?

Tablet alırken nelere dikkat etmeli sorusunu sorduğumuz zaman, detaylara ineceğimizi de belirtmiştik. Pil konusu bu detay konularından biri olarak gösterilebilir. Tablet dediğiniz zaman akıllı telefonlarda yer alan pil kapasiteleri olarak düşünmeyin.

Ekran boyutuna göre 5000-7000-10000 mAh değerlerinin görülmesi gerekiyor. Kapasitesi yüksek olan tabletleri tercih etmeniz, size de daha uzun bir kullanım ömrü sağlayacaktır. Ayrıca pil konusunda hızlı şarj gibi desteklerin olmasına da özen gösterebilirsiniz. Çok zor durumlarda hızlı şarj hayat kurtarıcı olabiliyor.

Sonuç: 5000 mAh altına çok düşülmemesi lazım. Üzeri olabilir.

9.nesil iPad

Tasarım Önemli mi?

Tasarım kısmına kimse önemsiz diyemez. Sadece kişiye göre renkler ve zevkler değişir mevzusu var. Size iyi gelen tasarım bana iyi gelmez, bana iyi gelen de size iyi gelmeyebilir. Bu kişiye göre değişen bir kısım. Sadece önerilerim şu olur metal kasalar tercih edilmeli ve ekran kısmında da daha ince çerçeveler tercih edilerek, kullanım alanı arttırılabilir.

Sonuç: Metal kasalı modeller daha önde ve daha kullanışlı.

Galaxy Tab S6 Lite vs 7.nesil iPad

Kalem Desteğinin Olması Çok Önemli mi?

Olmazsa olmazlardan değil. Ama dedik ya yıl 2021. Tabletlerde de dönem değişti. Artık kullanıcılar da kalem desteğine önem veriyor. Hatta bazı modeller bu yönü ile öne çıkıyor. Mesela Apple Pencil ile harika işler çıkarabiliyorsunuz.

Çizim yapabiliyor, not alabiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Aynı şey Samsung’un tablet modelleri için de geçerli. Son S7+ serileri de bu konuda çok başarılı olan seriler olarak gösterilmekte.

Sonuç: Akıllı kalem önemli bir kriter. Olması büyük artı.

Mobil Veri Desteğinin Olması ne Kadar Önemli? Hat Takılması Şart mı?

Elinizde bir akıllı telefon olduğunu düşünün. Bu telefonun internete bağlanması için illa ki Wİ-Fi bağlantısının kullanılması gerekiyor. Ne kadar kullanışlı olur? İşte bu kararı soruya vereceğiniz cevapla bulabilirsiniz.

Tablet alırken nelere dikkat etmeli yazımızda da bu kritere yer vermek istedik. Çünkü sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Eğer her an internetinizin hazır olmasını istiyorsanız, mobil veri destekli tabletleri tercih edin. Yok bana Wi-Fi bağlantısı yeter, en kötü akıllı telefonumdan bağlanırım diyorsanız o zaman da Wi-Fi modelleri tercih edin.

Sonuç: Kullanım alışkanlıklarınıza göre değişir.

5G iPad Pro

Marka Önemli mi?

Tablet alırken nelere dikkat etmeli, tabletin özellikleri nasıl olmalı hepsi tamam ama ya marka ismi? Marka ismi de bir hayli önemlidir. Parça kalitesi olayını geçtim. Güncelleme desteği, yazılım desteği, servis desteği gibi konuları üst üste koyarız ve sonucunda da marka ismi çok önemli bir hale gelir.

İsimsiz ya da çok fazla bilinmedik markaların çok sayıda tableti var. Bu modelleri çok önermiyorum. Biraz daha uygun fiyatlı oluyorlar ama çok kısa bir süre içerisinde bozuluyorlar.

Hani bir söz vardır ya “Kalitesiz ürün alacak kadar zengin değilim” derler. Tam da öyle bir durum söz konusu. Burada size önerebileceğim 3 marka var. Tabii ki bu 3 marka dışında da kaliteli ürünler sunan var ama ben bu 3 markanın tabletlerini öneriyorum.

  • Birincisi tabii ki Apple. Zaten en çok satan markalar listesinde de tablet alanında lider.
  • İkincisi Samsung tabletler. Özellikle ekranlarıyla çok konuşulacak modeller.
  • Üçüncüsü ise Huawei. Her ne kadar ABD ambargosu nedeniyle zor günler geçiriyor olsa da yine tercih edilecek markalar arasında ve iddialı ürünler var.

Tablet alırken nelere dikkat etmeli sorusuna cevap verdiğimizi düşünüyorum. Yine de sizin de sormak istedikleriniz olursa ya da atladığımızı düşündüğünüz bir kısım varsa yorumlarımız açık. 🙂 Umarım sorularınıza yanıt olacak bir yazı olmuştur.

Önceki İçerikiOS 14.5 Beta 4 Yayınlandı Ama Herhangi Bir Değişiklik Yok!
Sonraki İçerikiPhone 12 Renk Solma Sorunu için Yeni İddialar Var
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?