Sürekli gelen iCloud dolu uyarısı ve çözümü

3
6644

Her iPhone kullanıcı mutlaka bu sorunla daha önce karşılaşmıştır. iCloud dolu uyarısı ile karşılaşan iPhone kullanıcıları için bu sorunun çözümünü bu yazımızda anlatacağız. Öncelikle bu uyarıya neyin sebep olduğunu anlamanız önemlidir.

iPhone depolama alanınız 16GB’da olsa 512 GB’da olsa Apple’ın verdiği belirli bir iCloud yedekleme alanı var. Apple her iCloud kullanıcısına 5GB ücretsiz depolama alanı sağlamaktadır. Bu alandan yararlanmak için fazladan birşey yapmanıza gerek yok. Sadece AppleID almanız ve iPhone’unuza bununla giriş yapmanız yeterlidir. Cihazınız iCloud hesabınızla senkronize olur ve yedekleme yapar.

Sorun da burada başlıyor. 512 GB’lık cihazınızı 5GB’lık depolama alanına yedeklemeniz pek de mümkün değildir. Bu yüzden iPhone’unuzda sürekli olarak iCloud saklama alanınızın dolduğu uyarısı ile karşılaşırsınız.

ICloud dolu sorunu nasıl çözülür?

Sanırım sorunun kaynağını anladınız. Sebebini anladığınıza göre çözümü de tahmin etmişsinizdir.

  1. Fazladan bir iCloud yedekleme alanı satın alabilirsiniz. Bu konuda hazırladığımız rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Fazladan iCloud depolama alanı almanın en kötü yanı, her ay ücret ödemek zorunda kalmak. 50 GB fazladan depolama alanı için aylık 6,49 TL (Ocak 2019 fiyatı) ödemeniz gerekiyor. İyi tarafı ise bilgilerinizin silineceği korkusu yaşamamanız. Maddi durumunuz iyiyse bu seçenek sizin için daha uygun olacaktır.

2. Belirli aralıklarla iCloud hesabınızı silebilirsiniz. Windows PC’lerden iCloud programı ile veya iCloud.com üzerinden iCloud hesabınızda çok yer kaplayan video gibi içerikleri bilgisayarınıza indirebilir, yedekleyebilir ve bunları icloud hesabınızdan silebilirsiniz.

Bu yöntemde harici disk kullanmak zorunda da değilsiniz. Google Drive, Yandex disk veya Microsoft OneDrive gibi ücretsiz depolama alanlarına da verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

İpucu:

Yukarıda saydığım bulut depolama alanlarının iOS uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamaları kullanarak iPhone’unuzdan video, resim gibi çok yer kaplayan içeriklerinizi buralara atabilirsiniz. Ayrıca iCloud yedekleme alanınıza bunların depolanmaması için de;

Ayarlar > “Kullanıcı adınız” > iCloud kısmında bulunan “iCloud’u kullanan uygulamalar” listesinde bulunan “Fotoğraflar” kısmında bulunan onay işaretlerini kaldırın. Her çektiğiniz fotoğraf iCloud hesabınızda depolanmazsa, iCloud hesabınız da hemen dolmayacaktır.

iCloud saklama alanı uyarısının neden kaynaklandığını ve bu sorunun nasıl çözülebileceğini anlatmaya çalıştık. Umarım işinize yarar. Sizin bildiğiniz farklı yöntemler varsa yorum kısmından bizimle paylaşmanızı dileriz.

3 YORUMLAR

  1. Bunun yerine resimlerinizi ve videolarınızı hepsini Google photo hesabınıza yedekleseniz geri kalan app vs için 5 GB yeterli oluyor bilginize

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?