Steve Jobs’un İş Başvurusunu Yaptığı Belge Rekor Fiyata Satıldı

0
141

Apple’ın ürünleri koleksiyon değeri taşıyor. Özellikle markaya ilkleri yaşatan ama şu an için satışta olmayan cihazların rekor fiyatlara koleksiyoncuların eline geçtiğini biliyoruz. Apple’ın ürünlerinin bu şekilde bir koleksiyon değeri olduğu gibi markanın kurucularının eşyaları da aynı şekilde koleksiyon değeri taşıyor. Özellikle hayatını kaybeden Steve Jobs’un eşyaları söz konusu olunca, rekor fiyatlara satışlar yapıldığını görüyoruz.

Benzer durum yakın zamanda yaşandı. Ünlü ismin iş başvurusu yaptığı bir formu satışa çıkarılmıştı. İşte o form alıcı buldu.

İlginizi Çekebilir: Katlanabilir iPhone için Özel Dişli Sistemi Ortaya Çıktı

Steve Jobs İş Başvuru Formu Satıldı

Aslında iş başvurusu için hazırlanan ve 1973 yılına ait olduğu söylenen bu form, daha önce satılmıştı ve 175 bin dolardan alıcı bulmuştu. Fakat alınan kararla beraber bir kez daha satışa çıkarıldığı da duyurulmuştu.

Atari firmasına yapılan iş başvurusunun formu yapılan açık arttırma sonrasında bu kez ise 220 bin 400 dolara alıcı bulmuş durumda. Bir kağıt parçasının bu fiyata satılması anlamsız gelebilir.

Ama aslında üzerinde yer alan bilgiler ve ait olduğu kişi düşünüldüğü zaman, teknoloji dünyasında büyük bir anlama sahip olan bir kağıttan söz ediyoruz.

Steve Jobs

Yeni alıcısını açık arttırma ile bulan iş başvuru formunun aynı şekilde korunmaya da devam edeceği açıklandı. Öyle ki kağıdın zarar görmesini engellemek için özel bir bant kullanılıyordu.  Bazı yerlerde de yazılar için koyulaştırma çalışmaları yapılmıştı.

Yani belge hiç değiştirilmemiş ve orijinal halini koruyor olsa da bakımları sonuna kadar yapılıyor. 1973 yılından kalmış olan Steve Jobs’un iş başvuru formunun bir kez daha satışa çıkıp çıkmayacağını ise bilmek zor.

Her satışa çıktığında değeri de biraz daha artıyor gibi gözüküyor. Sonuçta 175 bin dolara satılan kağıt, bu kez 220 bin dolara kadar çıktı. Arada çok ciddi bir fark söz konusu. Benzer açık arttırmalar ve Apple’ın koleksiyon ürünlerinin rekor fiyatlara satışa çıktığını daha çok göreceğiz gibi duruyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?