Spotify İle Apple Arasındaki Kriz Büyüyor

0
66

Teknoloji dünyasında dengelerin sürekli değişmeye başladığını görüyoruz. Artık kullanıcıların dikkatini çekmek bir yana dursun markaların asıl amaçları sektöre öncelik eden yeniliklerde söz sahibi olmak. Bu şekilde bir nevi teknoloji dünyasında da söz sahibi olunabiliyor.

Teknoloji dünyasında baş gösteren bu yarış kimi zaman firmaları da karşı karşıya getiriyor. Özellikle yeni alınan patentler ve haliyle yeni teknolojiler firmaların birbirlerine dava açmalarına bile neden olmaya başladı. İşte bu durumun son örneklerinden birisi de Spotify ile Apple arasında yaşanıyor. Bu kez patent davası olmasa da yine hukuki bir sorun gündemde.

Spotify Apple’ı Şikayet Etti

Sorunu ortaya çıkaran ise müzik servislerinin zirvesinde olan uygulamalardan biri olan Spotify oldu.  Dev müzik servisi bu kez doğrudan Apple’ıı şikayet etti. Şikayetin nedeni ise Apple’ın gücünü kötüye kullanması gerekçesi oldu. Spotify tarafından ortaya atılan iddialara göre Apple özellikle akıllı telefon pazarında sahip olduğu gücü diğer markalar üzerinde baskı için kullanıyor.

Spotify Apple davası

Bir nevi kullanıcılar üzerinde etki oluşturduğu belirtilen Apple’ın söz konusu durumla beraber markaların ürünlerini olumlu ya da olumsuz gösterme gibi etkileri olduğu da belirtiliyor. Spotify tarafından ortaya atılan iddiaların değerlendirilmesiyle beraber Apple’ın akıllı telefon pazarında büyük oranda geçerli olmak üzere yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. Öyle ki markanın hakkında ortaya atılan bu iddiaların somut delillere döküldüğü de belirtiliyor.

Google İçinde Aynı Suçlamalar Geçerli

Sadece Apple değil Google içinde aynı suçlamaları yapan Spotify, her iki firmanın yaptığı çalışmalar için ellerinde kanıtların olduğunu da hatırlatılıyor. Tüm nedenleri de açıklanmayan davanın sonuçlanacağı ve en önemlisi de Spotify tarafından ortaya atılan iddiaların doğru olup olmadığı ise merakla bekleniyor. Daha öncede Apple’ın uygulama yetkilileriyle benzer sorunları yaşadığını biliyoruz. Şimdi ise yaşanan sorunda kimin haklı olacağı bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?