Snapdragon 660 Nasıl Bir İşlemci Modeli?

0
1248

Akıllı telefon işlemcileri konusunda piyasada üretim yapan belli başlı firmalar var. Genel olarak bu alanda Samsung, Apple, Huawei gibi dev markaların kendi işlemcilerini ürettiğini biliyoruz. Bir de bunun dışında tıpkı Android işletim sistemi gibi birçok akıllı telefon tarafından işlemcileri kullanılan üreticiler var. Bunlardan birisi de Qualcomm.

Snapdragon işlemci serileriyle kendisini gösteren marka genel olarak akıllı telefonlarda da en çok kullanılan işlemci serisi olarak biliniyor. Snapdragon modelleriyle ün kazanan markanın bugün itibariyle yeni bir işlemci modeli daha tanıtıldı. Bu kez Snapdragon 660 işlemcilerinin ortaya çıktığını gördük. Peki Snapdragon 660 nasıl bir işlemci modeli oldu? Akıllı telefon dünyasına ne gibi yenilikler sunacak?

Snapdragon 660 Üretim Teknolojisi Değişim Gösteriyor

Yeni seri işlemcilerde marka artık orta sınıf tanımını değiştirmekte. Aslında orta sınıf işlemci modelleri içerisinde zaten başarılı serilerden biri olarak gösterilen Snapdragon 600 serisi 28 Nm üretim süreciyle üretiliyor ve buna karşın performanslarıyla yeterli gösteriliyordu. Şimdi ise firma 14 Nm üretim sürecine geçiş yaptı.

Bu şu demek daha küçük bir işlemci üzerine daha fazla transistör yerleştirilebildi. Haliyle bu durumda da hem işlemcinin performansı artıyor hem de işlemcinin harcadığı güç en alt seviyelere indiriliyor. Snapdragon 660 modeli için yapılan tanıtımla beraber performans konusunda en az %40 artış sağlandığı belirtildi.

Snapdragon 660

%40 oranında artış demek eski modellere göre sınıf atlamak demek. Öyle ki yeni seride 8 çekirdek Kryo mimarisiyle beraber 2.2 GHz maksimum hız değerine ulaşılabiliyor. Diğer 4 çekirdekte ise 1.8 GHz değerinde çekirdekler kullanılmış durumda. Kısacası hız konusunda Snapdragon 660 modeli çok daha başarılı bir seri.

Bunun dışında güç tasarrufu konusunda da rekor bir değer elde edilmiş durumda. Özellikle Wİ-Fİ bağlantısında %60 değerinde pil tasarrufu elde edileceği belirtiliyor. Genel kullanımda ise bu oran %40-50 civarında olduğu belirtiliyor. Eski serilere göre sunulan bu tasarruf değerleri işlemcilerin kesinlikle akıllı telefon modellerine artık katacağını göstermekte.

Snapdragon 660 Yeni Bağlantılarla Geliyor

Baştan beri dediğimiz gibi bu seri aslında orta sınıf bir işlemci serisi. Fakat elde edilen performans değerleri beklentilerden çok daha yüksek. Bağlantı teknolojileri de yine orta sınıftan beklenmeyecek cinsten. Öncelikle modelin Bluetooth 5.0 ile yeni nesil kablosuz bağlantı sınıfına geçtiği görülüyor.

Galaxy S8 akıllı telefonlarıyla beraber gelen Bluetooth 5.0 kablosuz bağlantı teknolojisinin orta sınıf işlemci modeli olan Snapdragon 660 serisinde de bulunması büyük bir artı nokta olarak gösterilebilir. Tabi ki tek ayrıcalık bu değil. Bunun dışında da XLTE 12 Modem desteğinin sunulduğunu görüyoruz ki yeni model sayesinde internet hızı maksimum değerlere çıkmış olacak. Kablosuz bağlantı desteği konusunda tüm bu yeniliklerin telefonlara büyük bir artı sağlayacağı kesin.

Snapdragon 660

Snapdragon 660 Grafik Birimi ve Diğer Yenilikler

Artık son dönem işlemcilerinde önem verilen konulardan birisi de grafik birimleri olmaya başladı. Grafik birimi konusunda amiral gemisi işlemcilerinde gördüğümüz 4K görüntü desteği veren grafik birimlerine çok yakın Adreno 512 grafik birimlerine yer verilmiş. Bu sayede Snapdragon 660 serisi grafik konusunda da yeterli başarılı elde etmiş durumda.

Çözünürlük değeri konusunda en az 2K değerlerini görebileceğiz. Grafik konusunda da orta sınıfın beklentileri karşılayan hatta üzerine çıkaran modelin birçok ekstrası var. Bunlardan bir diğeri de Spectra 160 çift kamera görüntü işlemcisi. Yani artık Snapdragon 660 serisini kullanan orta segment akıllı telefonlarda da çift kamera kullanımı yapıldığını görebileceğiz.

Yenilenmiş Hızlı Şarj Teknolojisi

Snapdragon 660 işlemcileri hakkında son bilgiye geçelim. Yeni seri işlemcilerin en çok konuşulan teknolojilerinden birisi Quick Charge 4 teknolojisi. Hızlı şarj için yeni teknoloji olduğu belirtilen Charge 4 teknolojisinin 15 dakika içerisinde akıllı telefonları şarj edeceği iddiası var. Fakat işlemci çıkmadığı için bu deneme yapılmış değil.

Snapdragon 660 Ne Zaman Geliyor?

Yeni seri işlemcilerin şu an için piyasaya çıktığı belirtiliyor. Hatta Snapdragon 660 işlemcilerini ilk olarak Samsung C10 akıllı telefonlarının kullanacağının da haberleri veriliyor. Fakat C serisinde yer alsa bile en erken yeni işlemciler yıl sonu kullanılmaya başlanmış olacak. Fakat hangi akıllı telefonda ilk defa yer alacak iddialar olsa da belli değil.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?