Siri Türkçe Dil Problemi ve Çözümü

43
25969

Bu yazı ilk kez 2015 yılında yazılmıştı. O zamanlar Siri Türkçe için yeni bir özellikti. Başlangıçta normal olarak çok fazla problem yaşandı. Bu problemleri “Siri Türkçe Dil Problemleri” yazımızda listeledik ve çözüm yöntemlerini sunduk. Aşağıdaki yazı o zamanın orijinal yazısıdır. Bazı yeni bilgileri de konu sonuna ekledik.

Aşağıdaki yazı 19 Nisan 2015 tarihinde yazılmıştır:

iOS 8.3 ile birlikte Türkçe dil desteği kazanan Siri, kullanıcılardan tam not alırken uzun süredir Türkçe Siri üzerinde çalışmalar yapan Apple, Siri’nin Türkçe diline girişindeki gelişim seviyesini kullanıcılara göstermiş oldu. Türkçe diline giriş diyoruz çünkü Siri’nin yapabilecekleri şuan için Türkçe dilinde oldukça sınırlı durumda. Çünkü Siri çoğu sorgulamayı hemen web üzerinde arama yaparak kısa yoldan çözümlemeye çalışıyor. Siri normal koşullarda bu şekilde çalışmıyor ve bunun sebebi henüz çoğu sorgunun karşılığının Türkçe dilinde veritabanında mevcut olmamasından kaynaklanıyor. Zamanla geliştirmeler ve eklemeler yapılarak elbette ki bu sorunun önüne geçilecektir.

Türkçe dil desteği ile birlikte elbette ki Türk kullanıcıların hemen hemen tamamı Siri’yi kullanmaya başladı ve beraberinde yaşanan problemler da konuşulmaya, sorulmaya başlandı. Tarafımıza yönlendirilen soruların büyük çoğunluğunu “iOS 8.3 güncellemesini yapmama rağmen Siri Türkçe değil” oluşturuyor.

Aslında bu sorunun çözümü çok basit. Sorunun cevabı tümü ile Siri’nin ayarlarında yatıyor. iPhone veya iPad’inizden Ayarlar > Genel > Siri > Siri’nin aktif olduğunu doğrulayın ve Dil seçeneğinden Türkçe’yi seçin. Sesli Geri Bildirim’in Her Zaman olarak seçili olduğundan da emin olun.

Eğer ki halen sorun yaşıyorsanız lütfen yorum yaparak belirtin.

29 Temmuz 2021 Güncellemesi:

Geçtiğimiz aylarda iPhone 11 ve üstü cihazlarda Siri sorunu tekrar ortaya çıktı. “Hey Siri” dediğinizde size anlamsız yanıtlar veriyor. (mrt eşitlik işareti p eşitlik işareti at) Forumlarda cihazların sıfırlanmasının sorunu çözeceği ifade ediliyor. Bu sorun iPad Pro’larda da görülüyor. Yeni bir güncelleme ile sorun çözüldü. Sizde de halen sorun görünüyorsa cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

Şunlar da ilginizi çekebilir:

 

Önceki İçerikKaleido, Kaleido Plus nedir? Aralarındaki farklar
Sonraki İçerikiPhone Takvim Virüsü Nedir? Nasıl Silinir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

43 YORUMLAR

 1. merhaba, ıphone 5s kullanıyorum. ios 8.3 güncellemesini yaptım. yukarda fotoğrafta olduğu gibide ayarları da yaptım fakat siri konuşmamı algılamıyor .mikrofonda sorunda yok google de aratırken mikrofonla arata biliyorum whotsapta ses göndere bliyorum. yardımcı olursanız sevinirim

 2. aldığım iphone 6 plus’ta dil seçenekleri arasında Türkçe yok nasıl ekleyebilirim acaba…cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 3. iPhone 6 kullanıcısıyım fakat siri Programı’nda Türkçe dili yok diller Bölümü’nde yardımcı olur iseniz sevinirim Sürüm ois 8.4 görünüyor son sürüm olduğu yazıyor lütfen yardımcı olunuz

 4. selamlar,
  ıphone 6 64 gb telefonuma IOS 9 yükledim,her şey normal.ancak siri sesli cevap veremiyor.dil ayarlarında yabancı dillerde sorun yok, sadece türkçe de sessiz.çözümü varma acaba.teşekkürler.

  • Aynı sorunla karşılaşmıştık, sorunu telefonun fabrika ayarlarına geri döndürerek çözmüştük. Tamamen sıfırlamanıza gerek yok Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla diyerek sıfırlayabilirsiniz

 5. Merhaba..aynı sorun yeni aldığım iphone6s de de var Siri dil seçeneklerinde Türkçe yok, ayrıca live foto özelliği de yok. Ne yapabilirim? 9.1 güncellemesi yüklü geldi, 9.2 güncellemesini yüklesem düzelir mi acaba?

 6. Bu ne yahu habire sorun siri saçmalığı şimdide dilsoruny. Fabrıka ayarları deniliyor ama zaten fabrıka ayarlarından sonra dil tr gitti. Güncellemede işe yaramadı . Siriyi kapattığımız halde menü tüşüne basılı kalınca tel kilitli olsada kafasına göre birini arıyor. Appl başlı başına bşze sorun. Nasıl olurda parmak izi kontrollu telefonumdan kendi kendine kişi listemden birini arayabilir, parmak izi boşamıdır ekran açılmazdan resimlere kameraya vesayre birçok şeye ulaşılıyor şifre olduğu halde ulaşımvarsa sonderece güvensiz.

  • Şunları sırayla deneyin:
   1- Telefonu kapatıp açın
   2- iOS aygıtınızda Ayarlar > Siri altında Siri’nin açık olduğundan emin olun.

   3- Ayarlar > Siri öğesine giderek Siri’yi kapatın. Ardından tekrar açın.

  • Şunları sırayla deneyin:
   1- Telefonu kapatıp açın
   2- iOS aygıtınızda Ayarlar > Siri altında Siri’nin açık olduğundan emin olun
   3- Ayarlar > Siri öğesine giderek Siri’yi kapatın. Ardından tekrar açın. Düzelmezse ayarlarınızı sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > tüm ayarları sıfırla kısmından sıfırlama yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?