Siri İçin Müthiş Bir Özellik Geliyor

0
70

Apple’ın yenilenmiş iPhone modellerinden sonra markanın sadece telefonlarında değil yazılımsal açıdan da birçok değişiklik yapılması bekleniyor. Özellikle WWDC 2017 etkinliğinde gelecek olan yazılımsal değişikliklerin bazıları iPhone serisinin bile önüne geçebilir. Tabi ki yazılım alanında en büyük beklenti iOS 11 işletim sistemi.

Genel olarak iPhone ve iPad kullanımını değiştireceği düşünülen yeni işletim sisteminin en büyük yeniliği ise Siri olacak. Paylaşılan son patent görselleri de Siri’nin ne kadar iddialı bir değişim göstereceğini ortaya koymuş oldu. Peki patent görsellerinde yer alan yeni sistem nasıl bir kullanım sunuyor? Değişiklik nasıl olacak?

Siri Görselleri Tanıyıp Arama Yapabilecek

Yeni Siri patent görsellerine göre artık kullanıcıların iPhone telefonları üzerinden Siri’yi her alanda kullanabilecekleri görülüyor. Özellikle iMessage uygulaması için geçerli olacak olan yeni özellik sisteminde ise Siri’nin görsel tanıma teknolojisine sahip olacağını görüyoruz.

yeni Siri
Siri tanıma

Yeni teknolojide ise diyelim ki bir arkadaşınızla mesajlaşırken görsel paylaşımı yaptınız ya da görsel geldi. Doğrudan Apple’ın yeni Siri sistemi tüm bu görselleri algılayabilecek. Görselleri algılamak için kullanılacak olan yapay zeka sadece tanıma özelliğine de sahip olmayacak.

Bunun dışında söz konusu sistemde kullanılacak olan özel bir dizilim sayesinde görseller hakkında internet üzerine arama yapmak ve bir nevi görsel hakkında bilgi almak da mümkün olacak. Kısacası Siri şimdilik sadece resmi uygulamalarda olsa da resimleri tanıyabilecek ve resimler hakkında kullanıcılara bilgi sunabilecek. Bunun dışında Siri’nin hangi ayrıcalıkları olacağı konusunda farklı bir bilgi yok. Patent görsellerinde üzerinde durulan tek konu görüntü tanıma. Patent görsellerinden sonra nasıl bir çalışma ya da proje plana uygulanacağı ise paylaşılmadı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?