Siri Açığı Ortaya Çıktı

Siri güvenlik açığı ile gündeme geldi. Siri sistemleri üzerinde yer alan açığın nedeni ne? Apple'ın sanal asistanında yer alan açıkla ilgili açıklaması var mı?

0
69

Apple’ın en gözde teknolojilerinden biri olan Siri sanal asistanı aynı zamanda Apple iPhone akıllı telefonlarında en çok kullanılan servislerden de biri olarak biliniyor. Yeni güncellemeler almasıyla beraber artık bambaşka bir kullanımı da oluşmaya başlayan Siri’nin ne kadar güvenli olduğu ise, sanal asistan yayınlandığı andan beridir tartışma konusu. Sürekli olarak yeni iddialarla gündeme gelen sanal asistanın bu noktada yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı. Bu kez Siri güvenlik açığı kullanıcıları ciddi bir hata ile karşı karşıya bırakıyor.

Siri Hücresel Ağ Açığı

Siri’nin açıklara neden olan sistemi kilit ekranında kullanım özelliğiyle ilgili. Elde edilen bilgilere göre Apple’ın Siri sanal asistanıyla ekran kilidi kapalı olsa bile telefonların hücresel veri ayarlarını değiştirmek mümkün. Açığın nedeni Siri’nin kilit ekranı kapalı olsa bile belli işlevler için komut alabiliyor olması. Aslında Apple bu gibi bir sorun yaşanmaması için kilit ekranı kapalıyken sanal asistanın sadece belli başlı komutlara cevap vermesini sağlıyor.

Siri hücresel veri

Zaten Hücresel ağ ayarları içinde kilit ekranının açılması isteniyor. Fakat açığa göre asistana sadece “Hücresel veri” komutunu verdiğinizde otomatik olarak ekrana hücresel veri ayarları geliyor. Ekrana gelen hücresel veri ekranı sayesinde tüm ayarları yapabiliyorsunuz. Kilit ekranı açılmadan yapılabilen bu ayarlarla mobil veriyi açıp kapatmak ve ayarlarını değiştirmek mümkün.

Açık Daha Detaylandırılabilir

Şu an için açığın mobil veri açma kapama sistemini öne çıkarması nedeniyle çok fazla önemsenen bir açık olmadığını da belirtelim. Fakat böyle bir açığın ortaya çıkması Siri komutlarında benzer bir açığın ortaya çıkabileceğinin de göstergesi. Özellikle kilit ekranı sisteminde daha birçok açığın bulunabileceği iddiası var. Hem şu an mevcut olan güncelik açığı için hem de bundan sonraki sistemler için Apple’ın nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu. Teknoloji devi henüz bu konuda sessizliğini korumakta. Fakat yeni bir güncelleme durumu söz konusu olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?