Saudi Aramco Yeniden Apple’ı Geçti

0
168

Dünyanın en değerli şirketi olma yolunda kıyasıya bir yarış içerisinde olan Apple ile Saudi Aramco, resmi at başı olarak yarışa devam ediyor. Bundan bir iki ay kadar öncesinde Apple’ın pandemi dönemini çok iyi değerlendirdiğini ve 2 trilyon dolar marka değeriyle beraber dünyanın en değerli şirketi olduğunu gördük.

Yine pandemi döneminde düşen petrol satışlarından sonra Saudi Aramco yerini kaybetmiş ve Apple’ın yükselişine karşı cevap verememişti. Kısa bir süre bu düzen devam etti ve Apple liderliğini korudu. Fakat bugün yapılan açıklamalara göre işler tersine dönmüş durumda.

Apple İkinci Sıraya Düştü – Saudi Aramco Lider

iPhone 12 tanıtıldı tanıtılacak derken firmanın Eylül ayında değer kaybı yaşadığı ortaya çıktı. Apple’ın bu ay içerisinde yaşamış olduğu değer kaybı %17 olarak açıklandı. Apple %17 oranında düşüş yaşarken, Saudi Aramco ise düşük olan petrol fiyatlarına rağmen %1.1 oranında büyüme gösterebildi.

Bir taraf düşerken bir taraf yükselince sıralama da değişmiş oldu. Yeni durum sonrasında Apple ikinci sıradaki yerini alırken, birinci sıraya yeniden Saudi Aramco oturdu. %17’lik bir düşüş yaşanmasının doğrudan rakamlara da etkisi var.

Saudi Aramco

Markanın bu düşüşten önceki değeri 2.3 trilyon olarak açıklanmıştı. 2.3 trilyon marka değeri ile Apple zirvede yer alırken, düşüşle beraber marka değeri de 1.9 trilyon seviyesine kadar indi. 2 trilyon doların altına yeniden düşen Apple’a karşı Saudi Aramco firmasının ise 2 trilyon dolar civarlarında geziyor.

Yani bakacak olursanız aradaki fark yine çok düşük. Nasıl Apple ikinci sıraya düşmüşse, aynı şekilde mini bir oynama ile Apple yeniden birinci sıraya çıkabilir. Bu durumda Saudi Aramco firması yeniden geri plana düşecektir. Şimdi bir de şu durum var ki yarın Apple’ın tanıtımı var.

15 Eylül tanıtımından sonra markanın yeni ürünleriyle beraber marka değerinde de bir artış olduğunu görmek sürpriz olmaz. Özellikle iPhone 12 tanıtılırsa ve satış tarihinde de bir gecikme açıklanmazsa, yeniden Apple liderliği alabilir.

Önceki İçerikApple’dan iPhone 12’yi İşaret Eden Önemli Düzenleme
Sonraki İçerikSahte Apple AirPods Kulaklıklar Operasyonla Ele Geçirildi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?