Satın aldığınız AirPods’un orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlarsınız?

0
399

Apple ilk nesil AirPods’ları piyasaya sürdüğünden bu yana 110 milyondan fazla AirPods sattı. Pazar bir hayli büyük. Böyle olunca sahte AirPods’lar da alışveriş sitelerinde yerlerini aldı. Bu yazımızda anlatacağımız yollarla AirPods’un sahte mi yoksa orijinal mi olduğunu kolayca anlayabileceksiniz.

Sahte AirPods üreticileri kendilerini o kadar geliştirdi ki elinizde hem orijinal hem de sahte AirPods olsa dahi, yan yana koyarak aralarındaki farkı anlamak çok zor.

Bakınız: Satın aldığınız EarPods’un sahte mi orijinal mi olduğunu nasıl anlarsınız?

Satın aldığınız AirPods sahte mi?

Aşağıdaki yöntemlerle elinizdeki AirPods’un gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz:

1. Seri no kontrol ederek anlama

Apple her ürününe bir seri numarası koyar. Bu seri numaraları sayesinde ürünün ne zaman üretildiğini, hangi parti ürün olduğunu ve daha birçok bilgiyi öğrenebilir. Siz de bu seri numarasını Apple’ın garanti kontrol sitesinden kontrol ederek orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kontrol ediniz: Apple seri numara kontrol sayfası

Kontrol ettiğinizde orijinal bir AirPods’da şu şekilde görülecektir:

Not: Ne yazık ki son zamanlarda bazı sahte ürünlere de orijinal seri numaraları eklendiği görülebiliyor. Aldığınız ürünün üzerindeki seri numarası ile kutu üzerindeki seri numarasını kontrol edin. Bazen sahte ürünlerde ikisi farklı oluyor.

 

2- AirPods’lar arasındaki fiyatları karşılaştırın.

Sahte ve gerçek AirPod’lar arasındaki fiyat farkı yüzünden insanlar sahtelerini alıyorlar. Şimdilerde Apple’ın web sitesinde AirPods’lar şu fiyatlarla satılıyor:

  • AirPods 3. nesil 2599 TL’ye satılıyor.
  • AirPods Pro 3799 TL’ye satılıyor.
  • AirPods 2. nesil ise 1899 TL’ye satılıyor.
  • AirPods Max ise 7999 TL’ye satılıyor.

AirPods satın alma rehberi için tıklayınız.

Bu fiyatların çok çok altında bir ürün genellikle sahte çıkar. Satın aldığınız yerin Apple Türkiye garantisi verip vermediğini kontrol edin. Distrübütör garantisi verilenlerin sahte çıkma ihtimali yüksektir.

Satın aldığınız ürünün orijinal olup olduğundan emin olmak istiyorsanız Apple.com’dan veya güvenilir mağazalardan satın almalısınız.

3- Paketlemesine dikkat edin.

Apple ambalaj söz konusu olduğunda çok dikkatli bir firmadır. Ambalajlarında 3 şey öne çıkar: Minimalist, aklılı tasarım ve temiz, sade görünüm. Sahte AirPods üreticilerinin ambalajlarında mükemmel olmayan bir unsur genelde göze çarpar.

Kutularda şunları kontrol edin:

  • Yazım hatalarını ve yanlış bilgileri kontrol edin.
  • Kutu İçeriği ve Logo
  • Yazı tipi ve renk tutarlılığı
  • Rahat Uyum

4- Yazım hatalarını ve yanlış bilgileri kontrol edin.

AirPods’un ambalajını kontrol edin. Kutunun kendisinde veya kullanım kılavuzlarında yazım hatasıyla  karşılaşırsanız o ürün sahtedir. Apple gibi bir firma ürün çıkarmadan önce sayısız metin yazarından hizmet alır. Orijinal AirPods’ların kutularında veya kullanım kılavuzlarında yazım hataları olmaz.

5- Kutu içeriğine ve logolara dikkat edin.

Genellikle sahte AirPods’ların kutu içeriğinde sadece kullanım kılavuzu olur. Orijinal AirPods’larda ise 2 belge daha vardır: Güvenlik sayfası ve Garanti belgesi

Kutularda yer alan logolara da dikkat edin. Sahte olanların logoları daha sert köşelere sahipken, orijinal olanlar yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Tabii bu durum kesin değildir. Üreticiden üreticiye değişebilir.

6- Yazı tipi ve renk tutarlılığı

Elinizde orijinal olduğundan emin olduğunuz bir AirPods varsa 2 ürünün yazı tiplerini kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. Apple yazı tipi olarak “San Francisco” yazı tipini kullanıyor. Elinizde orijinal AirPods kutusu yoksa bilgisayardan veya çıktı alarak bu yazı tipini kontrol edebilirsiniz.

7- Rahat Uyum

AirPods kutusunu yukarı kaldırdığınızda belirli bir basınçla iç kutu kendini aşağıya bırakır. Bu his duygusu kopyacılar tarafından kolayca taklit edilemeyecek bir şeydir. Elinizde orijinal olduğuna emin olduğunuz bir AirPods kutusu varsa aralarında bu şekilde de karşılaştırma yapabilirsiniz.

 

 

Satın aldığınız AirPods orijinal mi yoksa sahte mi?

Yukarıda anlattığımız yöntemlerle satın aldığınız AirPods’un sahte mi yoksa orijinal mi olduğunu anlayabilirsiniz. Ürünü sayın almadan önce sahte mi değil mi anlamak istiyorsanız, Apple Türkiye Garantili olup olmadığını kontrol edin.

Önceki İçerikAirPods bağlantı sorunları nasıl çözülür?
Sonraki İçerikMesh Router (Ağ yönlendirici) nedir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?