Samsung Galaxy S20 Plus vs. iPhone 11 Pro Max Karşılaştırması

0
262

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırması, bu senenin amiral gemisi akıllı telefon savaşına dönmüş durumda. Hangi telefon modelinin daha iyi olduğu kullanıcılar tarafından bir hayli merak ediliyor. Öyle ki her iki akıllı telefonun satın alınması için ödenmesi gereken tutar oldukça fazla. Binlerce lira vererek alacağınız telefonlar içerisinde hangi modeli tercih etmek gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırmamızda soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max Tasarım Karşılaştırması

Her iki modelin tasarımında da göz alıcı detaylar var. Bu noktada iki telefonu ayrı ayrı ele almak gerekecek.

Samsung Galaxy S20 Plus: Telefon tasarım kısmında gerçekten ihtişamlı bir görüntüye sahip. Ön kısımda sunulan delikli ekran tasarımının bu modelde de devam ettirildiğini görüyoruz. Note serisinde olduğu gibi üst kısımda kamera ekrana gömülü bir şekilde geliyor.

Tek bir ön kameranın kullanıldığı akıllı telefonun, ekran kısmında kavisli kenarları bulunuyor. Kavisli kenarların da genel olarak dikkat çeken bir tasarım oluşturduğunu söylemek gerekiyor. Arka kısma geçtiğimiz zaman ise dikdörtgen şeklinde bir kamera düzeni karşımıza çıkıyor. Bu kamera alanında çok sayıda kamera kullanıldığını görüyoruz.

Ölçüler: 161.9 mm X 73.7 mm X 7.8 mm

Ağırlık: 186 gram

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max: iPhone 11 Pro Max tasarımı tanıdık bir tasarım. Apple uzun bir süredir tasarım değişikliklerine gitmeme kararı almıştı. iPhone X modelinde kullanılan ekran tasarımı büyük ölçüde bu seride de korundu. Yine ön kısımda bir çentik alanı bulunuyor ve geniş çentik alanı içerisinde Face ID teknolojisinin saklı olduğunu görüyoruz.

Bunun dışında arka kısımda ise önemli tasarım değişikliği var. Eksi telefonlarda üst üste sıralı olan çift kamera kullanılmıştı. Bu seride ise kare şeklinde bir kamera alanına yer veriliyor. Kare şeklinde kamera alanının kullanıldığı akıllı telefonda toplamda 3 arka kamera var ve flaş ışığı da yine bu kısımda konumlandırılmış durumda.

Ölçüler: 158 mm X 77.8 mm X 8.1 mm

Ağırlık: 226 gram

Tasarım kısmında genel olarak iki telefonda başarılı. Fakat şunu belirtelim ki daha dikkat çekici bir görüntüye sahip olan akıllı telefon Samsung Galaxy S20 Plus modeli. Hem kavisli kenarlar hem de dikdörtgen arka kamera alanı dikkat çekici.

Tasarım kısmında kazanan: Samsung Galaxy S20 Plus

Ekran Özellikleri Karşılaştırması

Her iki modelin ekran özelliklerini de detaylı bir şekilde karşılaştırmak gerekiyor. Öyle ki her iki modelde de ekran kısmında da iddialı akıllı telefonlar var.

Samsung Galaxy S20 Plus: Ekran kısmında Samsung’un akıllı telefonunda Dinamik OLED tercihi yapılmış durumda. Daha önce piyasaya sürülen telefonlardan dinamil OLED panelleri deneyimlemiştik. Genel olarak bu ekranların çok iyi renk doygunluğu sunduğunu biliyoruz. Bu seride de Dinamik AMOLED 2x ekranı bulunuyor.

Siyah ve diğer renk tonlarının doygunluğu çok iyi olan ekranda 6.7 inçlik bir kullanım alanı var. Çözünürlük değeri ise 3200 X 1440 piksel olarak açıklanmış durumda. Bu değer bile yeni serinin piksel doygunluğunun ne kadar yüksek olduğunu göstermekte. Kaldı ki ekranın PPi değeri de 525 PPi olarak açıklandı.

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max: iPhone akıllı telefonlarının ekran konusunda ne kadar iddialı olduğunu biliyoruz. Daha önce en iyi ekranlı telefon seçilmiş bir modelden söz ediyoruz. Fakat bu kez rakip biraz daha güçlü bir rakip. iPhone’un bu modelinde kullanılan ekran 6.5 inçlik Super Retina XDR OLED ekran.

Genel olarak görüntü kalitesi yüksek olan ekranın 2688 X 1242 piksel çözünürlük değeri bulunuyor. Bu değerle beraber elde edilen piksel yoğunluğu ise 458 PPi olarak açıklandı. Kağıt üzerinde baktığımız zaman her iki akıllı telefon modelinde de iddialı ekranlar var ancak Samsung bu konuda biraz daha önde.

Ekranda Kazanan: Samsung az bir farkla olsa da ekran konusunda daha önce bir akıllı telefon sunmayı başarmış durumda.

Teknik Özellikler Karşılaştırması

Baştan beridir söylediğimiz bir söz var. Her iki akıllı telefonun da sınıfı amiral gemisi. Böyle değerlendirildiği zaman iki modelde de dikkat çeken teknik özellikler bekliyoruz.

Samsung Galaxy S20 Plus: Yeni serinin içerisinde Samsung’un Exynos 990 serisi işlemcileri bulunuyor. Aslında bu işlemlere alternatif olarak sunulan Snapdragon 865 serisi de var ancak bunlar ABD genelinde satışı olan modeller olarak öne çıkıyor. RAM kısmında ise ciddi bir fark söz konusu. 12 GB RAM kullanan akıllı telefonda 128 GB depolama alanı sabit değer olarak geliyor ve 1 TB’a kadar yükseltilebilir hafıza sunuluyor.

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max: Apple’ın şu an için en güçlü işlemcileri olan A13 Bionic serisi işlemcilerin kullanıldığı akıllı telefonda RAM seçimi için önemli bir fark olduğunu görüyoruz. Bu modelde kullanılan RAM miktarı sadece 4 GB. Tabii ki iOS işletim sisteminin bir artısı var ve arada çok büyük bir fark oluşması engelleniyor. Bunun dışında depolama alanı ise 64 GB seviyesinden başlıyor. Bu da Samsung’un öne çıkmasını sağlayan önemli bir detay. Öyle ki bu modelde de arttırılabilir hafıza olmadığını görüyoruz.

Kazanan: Değerlendirmeleri beklemek gerek ancak arada çok büyük bir fark söz konusu değil.

Kamera Özellikleri Karşılaştırması

Devlerin savaşında yeni bir perdeye geldik. Her iki akıllı telefonun kamera özellikleri nasıl?

Samsung Galaxy S20 Plus: Yeni telefonda 12 MP değerinde bir kamera, 64 MP değerinde telefoto kamerası ve 12 MP değerinde üçüncü bir kamerayla beraber ToF sensörleri bulunuyor. 8k çekim yapabilen akıllı telefonun ön kamera kısmında ise 10 MP değerinde ekrana gömülü tek kamera ile geldiğini görüyoruz. Kamera konusunda gerçekten iddialı bir akıllı telefon sunulmuş durumda.

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max: Apple’ın akıllı telefonlarında kamera her zaman için dikkat çekmiştik. Bu modelde de 12 MP + 12 MP + 12 MP değerinde 3 arka kamera karşımıza çıkıyor. Yine ön kamera kısmında 12 MP değerinde tek bir kamera var. Açıkçası her iki telefonun da kamerası çok iyi ve değerlendirmeler için uzun kullanım testlerini beklemek gerekiyor.

Fiyatlar

Samsung Galaxy S20 Plus 128 GB depolama alanıyla beraber 9299 TL satış fiyatına sahip.

iPhone 11 Pro Max 64 GB depolama alanıyla beraber 11.999 TL.

Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max Karşılaştırması Genel Yorum

Her iki telefon için de özellikler dikkat çekici düzeyde. Hem Samsung akıllı telefonlarında hem de Apple’ın akıllı telefonlarında performans sorunları yaşanmayacağı kesin. Kamera kısmında da iki model de iddialı özelliklerle geliyor.

Fakat fiyatı ve diğer birçok özelliği göz önüne aldığımız zaman Samsung’un akıllı telefonlarının biraz daha öne çıktığını görüyoruz. Özellikle depolama alanı ile fiyat karşılaştırıldığı zaman Samsung Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro Max karşılaştırmasında Samsung Galaxy S20 Plus modeli liderliği eline almış oluyor. Tabii ki seçim kullanıcıların.

Önceki İçerikiPhone 11 Pro Max vs Galaxy S20 Ultra Dayanıklılık Testi
Sonraki İçerikiPhone 11 Stok Sorunlarıyla Gündemde
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?