Samsung Galaxy S20 mi? iPhone 11 mi? Hangisini Almalıyım?

4
2516

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları tanıtıldı. Ana model olarak karşımıza çıkan Galaxy S20 ise en çok dikkat çeken modellerden biri oldu. iPhone 11 serisini rakibi olarak gösterebileceğimiz Galaxy S20 akıllı telefonlarının Türkiye fiyatı da açıklandı. Bu yazımızda Galaxy S20 ile iPhone 11 karşılaştırmasına yer vereceğiz. Bakalım hangi telefon daha iyi özelliklerle öne çıkıyor ve tercih edilebilirliği daha yüksek?

En Detaylı Galaxy S20 vs iPhone 11 Karşılaştırması

iPhone 11 ile Galaxy S20 karşılaştırmasında her özelliği ayrı ayrı ele alacağımızı belirtelim. Sadece teknik özelliklerden söz etmeyeceğiz. Tasarım ve bunun yanında kameralardan da söz edeceğiz.

Galaxy S20 vs iPhone 11 Tasarım Karşılaştırması

Tasarım kısmında yeni modelle işe başlayalım. Sonrasında iPhone 11 tasarımını ele alacağız.

Galaxy S20 Tasarımı

Bu modelin tasarımı açıkçası Samsung’un son dönem kriterlerini devam ettirmekte. Telefonun ekran kısmında tasarımı oldukça dikkat çekici. Note 10 modeliyle beraber benimsenen Infinity O serisi ekranlara bu modelde de yer verildiğini görmekteyiz.

Ekranın tam orta kısmında odaklanmış olan bir kamera bulunuyor. Herhangi bir çentik alanına ya da herhangi bir çerçeve alanına yer verilmiyor. Bunun yerine doğrudan ekrana gömülü olarak gelen kameraları görüyoruz. Üstelik bu kez üst çerçevenin biraz daha küçültülmüş olduğunu görmekteyiz. Yanlardan bir miktar kavisli olan camların, kullanım alanı çok daha geniş.

Galaxy S20

Zaten Samsung son dönemde ekran kullanım alanını bir hayli arttırmayı başardı. Galaxy S20 modelleri de bu durumun kanıtı. Arka kapak kısmına geçtiğimiz zaman ise yine göz alıcı bir tasarım bizi karşılıyor.

Arka kısımda güçlendirilmiş cam var ve kamera alanı başrol oyuncusu olmayı başarmış durumda. iPhone 11 serisinde kullanılan kamera alanına benzer bir kamera alanı var ancak bu kez dikdörtgen kamera alanına yer verilmiş durumda ve kamera alanı daha geniş.

Galaxy S20

Ölçüler: 151.7 mm X 69.1 mm X 7.9 mm

Ağırlık: 163 gram

Renkler: Mavi, Pembe ve Siyah

Gövde Malzemesi Arka Kapak: Cam

Gövde Malzemesi Çerçeve: Metal

iPhone 11 Tasarımı

Gelelim iPhone 11 serisi akıllı telefonlara. Daha önce incelemelerimizde de iPhone 11 serisi akıllı telefonların tasarımının çok değişmediğinden söz etmiştik. Bu modelin tasarımında tek değişiklik gösteren kısım arka kamera alanı olmuştu.

Yine beklenen verilmiş oldu. Telefon ön kısımda geniş bir çentik alanıyla beraber geliyor. Yine çerçeveler Galaxy S20 modelinde olduğu gibi ince ancak bu kez biraz daha ekrandan kayıp var.

Bunun nedeni çentik alanı. Tamamen kavisli olan ekran kenarları da söz konusu değil. Arka kapak kısmında ise çok konuşulan kamera alanı karşımıza çıkıyor. Arka kısımda kare şeklinde öne çıkan bu kamera alanı içerisinde çift kameranın yer aldığını görüyoruz.

Çift arka kameranın hemen yanında bir de flaş ışığı var. Ayrıca bu modelde Apple logosu biraz daha aşağı taşınmış durumda. Arka kapak yine cam kaplı.

Ölçüler: 150.9 mm X 75.7 mm X 8.3 mm

Ağırlık: 194 gram

Renkler: Beyaz, Kırmızı, Sarı, Yeşil, Siyah, Mor, Siyah

Gövde Malzemesi Arka Kapak: Cam

Gövde Malzemesi Çerçeve: Alüminyum

Tasarım Karşılaştırmasında Kazanan (Kişisel Görüş)

İki modelinde hem ölçülerinden hem genel tasarımından söz ettik. Tasarım kısmında karşılaştırma kişisel olarak değişebilir. Fakat bana soracak olursanız, Samsung yeni akıllı telefonuyla tasarım kısmında kazanan model oluyor.

Ekran kısmında sadece bir nokta gibi bir kamera alanı var ve geri kalan kısımda tamamen kullanılabilir bir ekran yüzeyiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu yeni nesil tasarım Samsung’un ekran teknolojilerini de kullanıcılara en iyi şekilde sunmasını sağlayacak gibi duruyor. Tekrar belirtelim, tasarım kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak bize göre Samsung bu kez biraz daha önde.

Galaxy S20 vs iPhone 11 Ekran Karşılaştırması

En çekişmeli geçen kısımlardan birisi de ekranlar olacak gibi duruyor. Sözü hiç uzatmayalım ve Galaxy S20 ile iPhone 11 karşılaştırmamızda ekranlardan devam edelim.

Galaxy S20 Ekranı

Samsung’un ekranları konusunda tarafsız olarak söyleyebileceğim bir nokta var. Samsung bu işte gerçekten başarılı. Teknik özelliklerden de söz edeceğiz ancak ekran konusunda Samsung deneyimini yine konuşturmayı başarmış durumda. Telefonda 6.2 inçlik geniş bir ekran bulunuyor.

Ekranın çözünürlük değeri ise 1440 X 3200 piksel olarak açıklanmış durumda. Ekran alanı ise 92.65 cm² olarak belirlenmiş. Bu bile kullanım alanının ne kadar geniş olduğunu gösteriyor.

Bunun dışında ekran gövde oranı ise %89.63 olarak açıklandı. Tüm bunlarla beraber elde edilen piksel yoğunluk değeri ise asıl şaşırtıcı olan kısım oldu. Piksel yoğunluk değeri 563 PPi olarak açıklandı.

Bu değer iPhone akıllı telefonlarında da yüksek ancak Samsung bu kez biraz daha öne çıkmayı başarmış gibi gözüküyor. Ekranda kullanılan teknolojilerde de bunu görüyoruz. Dynamic AMOLED ekran panelinde 120 Hz yenileme hızı sunuluyor. Bunun yanında HDR10 desteği, HDR desteği, DCI-P3 renk uzayı desteği, HDR10+ desteği, Gorilla Glass 6 koruması gibi artılar da var.

iPhone 11 Ekran Özellikleri

Apple’ın akıllı telefonlarının ekranına kötü demek mümkün değil. iPhone 11 akıllı telefonu da yine başarılı ekran özelliklerine sahip olan telefonlar arasında yer alıyor. Telefonda 6.1 inç ekran var ve IPS LCD panel sunuluyor. Çözünürlük değeri ise 828 X 1792 piksel olarak açıklandı. Bu değer Samsung’un akıllı telefonlarıyla karşılaştırıldığı zaman çok düşük olarak gözükebilir ancak PPi değeri iyi.

326 PPi değerine yer veriliyor ve iyi bir görüntü kalitesi sunuluyor. Ekran alanı ise 89.45 cm² olarak belirlenmiş. Ekran gövde oranı ise Galaxy S20 modeline göre çok daha düşük. Bu modelde %78.31 ekran gövde oranı sunuluyor. Liquid Retina teknolojisi, 625 nit parlaklık değeri, DCI-P3 renk uzayı desteği ve 1400:1 kontrast oranı sunulduğunu da ekleyelim.

Ekran Karşılaştırması Kazanan

Fazla söze gerek yok. Kağıt üzerinde baktığımız zaman Samsung’un ekranının çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Özellikle piksel yoğunluk değeri çok yüksek bir ekran sunulmuş ve bu da görüntü kalitesinin bir hayli artmasını sağlayacaktır. Ekran konusunda kesin kararı vermek için kullanım testlerini de beklememiz gerekecek ancak şu an için Samsung kesin olarak önde gözükmekte. Ekran teknolojisinde de görüntü kalitesinde de önde.

Galaxy S20 vs iPhone 11 Teknik Özellik Karşılaştırması

İki amiral gemisi serisi akıllı telefonun en can alıcı noktasına gelmiş bulunuyoruz. Her iki akıllı telefonun da teknik özelliklerini karşılaştıracağız. Her iki modelde de dikkat çeken teknik özellikler var ve iki modelde dediğimiz gibi amiral gemisi akıllı telefon.

Galaxy S20 Teknik Özellikler

Samsung bu sene gerçekten çok iddialı bir telefon serisi ile geldi. Dün gece yapılan tanıtımda teknik özelliklerde ilk olma özelliği taşıyan bazı birimlerin kullanıldığını gördük. Başta şunu belirtelim ki telefonda iki farklı işlemci kullanımı devam ediyor.

Ülkemizde satılacak olan modelde Exynos 990 işlemcileri kullanılacak. Amerika modellerinde ise yine Snapdragon 865 serisine yer verilecek. Biz bu yazımızda Exynos 990 modelini ele alacağız. Yenilenmiş olan işlemciler yenilenmiş olan 7 nm üretim sürecinden geçmiş durumda.

8 çekirdek işlemci 2.73 GHz hız sunuyor. Dual-core 2.73 GHz Mongoose M5 çekirdeklerine ek olarak Dual-core 2.6 GHz ARM Cortex A76 ve Quad-core 2.00 GHz ARM Cortex A55 çekirdeklerini görüyoruz. İşlemci oldukça güçlü ve isteneni veriyor. Asıl dikkat çeken ise RAM. Samsung bu modelde ilk defa LPDDR5 RAM kullanımı yaptı.

Çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan yeni belleklerin kullanılması, hız konusunda istenenin verileceğini gösteriyor. 8 GB RAM ve yeni nesil RAM, telefonların bir hayli yüksek performans sunmasını sağlayacaktır. Depolama alanı kısmında ise 128 GB depolama alanına yer veriliyor. Grafik birimi kısmında Mali – G77 MP11 serisinin kullanılmış olduğunu da ekleyelim.

Özet

 • Exynos 990 işlemci
 • 8 GB LPDDR5 RAM
 • 128 GB depolama alanı

iPhone 11 Teknik Özellikleri

Yine iPhone 11 modeli de serinin uygun fiyatlı akıllı telefonu olsa da amiral gemisi özelliklerine sahip. Apple’ın yeni akıllı telefonlarının içerisinde Apple A13 Bionic işlemcileri bulunuyor. Yapay zeka destekli başarılı işlemciler 6 çekirdek ve 2.65 GHz hız değeri sunuyor. Dual Core 2.65 GHz Lightning çekirdekleri ve Quad-core 1.73 GHz Thunder çekirdekleri görüyoruz.

iPhone 11 DxOMark

7 nm üretim sürecinden çıkan işlemcilerin yanında LPDDR4x 4 GB RAM sunuluyor. Grafik biriminde de yine Apple Quad-core grafik birimi bulunuyor. Bu modelde 3 farklı depolama alanına yer verildiğini de ekleyelim. 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama alanı seçimleri yapabiliyorsunuz. Tabii ki fiyat buna göre değişiklik gösteriyor.

Özet

 • Apple A13 Bionic işlemci
 • 4 GB LPDDR4x RAM
 • 64,128,256 GB depolama alanı

Performans Karşılaştırması Genel

Galaxy S20 vs iPhone 11 karşılaştırması kapsamında en çok dikkat çeken bölüm teknik özellikler kısmı olacaktır. Her iki akıllı telefonda teknik özellikler konusunda başarılı. Bakacak olursak Samsung’un yeni RAM kullanması markayı biraz daha öne taşıyor. Fakat burada karşılaştırma için testleri beklemek gerekiyor. Kesin bir yorum yapmadan performans testlerinin yayınlanmasını bekleyeceğiz. Kağıt üzerinde Samsung daha önde gözükmekte.

Galaxy S20 vs iPhone 11 Kamera Karşılaştırması

Amiral gemisi akıllı telefon modellerinde kamera karşılaştırması her zaman için en çok merak edilen kısım oluyor. Yine bu modellerde de kamera karşılaştırması önemli hale geldi ve iki iddialı telefon karşı karşıya.

Galaxy S20 Kamera Özellikleri

Samsung’un yeni akıllı telefonlarında çok iddialı arka kameralar bulunuyor. Ana kamera kısmında 12 MP değerinde f/1.8 diyafram açıklığında bir kamera bulunuyor ve yapay zeka ile desteklenen kamera 8K çekim yapabiliyor. Sadece bu yönüyle beraber yeni serinin öne çıkan bir kamera kurulumu sunduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında ikinci kamera kısmında da 12 MP f/2.2 diyafram açıklık değeri bulunan bir ekstra geniş açılı kamera var. Üçüncü kameramız kısmında da 64 MP değerinde 3x optik zoom sunan bir telefoto kamerasına yer veriliyor. Ön kısma geçtiğimiz zaman da 10 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklığı bulunan tek bir kamera karşımıza çıkıyor. Genel olarak kameralar oldukça başarılı.

iPhone 11

iPhone 11 Kamera Özellikleri

Arka kamera kısmında 12 MP değerinde f/1.8 diyafram açıklığı bulunan bir ana kamera var. Bu ana kameranın 4K 60 FPS çekim yapabildiğini görüyoruz. İkinci kamera kısmında ise 12 MP f/2.4 diyafram açıklığı bulunan ekstra geniş açılı kamera var. Fakat bu modelde bir telefoto kamerası yok. Ön kamera kısmında da 12 MP değerinde tek bir kamera bulunuyor.

Kamera Karşılaştırması Genel

Açıkçası kameralar için DXOMark puanlarını beklemek gerekiyor. Kendi düşüncem Galaxy S20 modelinin burada da daha üstün olduğu. Artı bir telefoto sensörlüyle beraber Samsung’un daha fazla puan alacağını söyleyebiliriz. Yine de değerlendirmeyi beklemek gerekecek.

Galaxy S20 vs iPhone 11 Pil Karşılaştırması

Galaxy S20: Pil konusunda eski serilere göre daha iddialı bir model var. Bu seride 4000 mAh değerinde bir batarya kullanılıyor. USB Type C ile şarj olan telefonda 45W kablolu hızlı şarja yer veriliyor. Kablosuz şarj desteği de var ve 15W kablosuz şarj hızı sunulmakta. Ayrıca bu modelde tersine kablosuz şarj desteği de var.

iPhone 11: 3110 mAh değerinde pil kullanılıyor. iOS işletim sistemi sayesinde şarj süresi oldukça iyi. 18W hızlı şarj desteği sunulmakta.

Samsung Galaxy S20 vs iPhone 11 Fiyat Karşılaştırması

Galaxy S20 128 GB depolama alanı ile Türkiye Fiyatı: 7.799 TL

iPhone 11 128 GB depolama alanı ile Türkiye Fiyatı: 7.500 TL

Tüm Karşılaştırma Genel Yorum

Samsung Galaxy S20 vs iPhone 11 karşılaştırmasının sonuna geldik. Tüm karşılaştırmadan sonra şunu söyleyebiliriz ki her iki modelde iddialı akıllı telefonlar. Fakat fiyat da düşünüldüğü zaman, Samsung daha çok öne çıkıyor. Teknik özellikler ve özellikle ekran konusunda yeni model daha önde gibi gözüküyor. Tabii ki karar yine size kalmış ancak Samsung bu kez çok daha iddialı geliyor.

Önceki İçerik2020’de Alınabilecek En İyi iPhone 11 Pro Max Kılıfları
Sonraki İçerikiPhone 9 Apple’ın Sitesinde Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar, ben daha önce iphone kullanmadım bu zamana kadar hep samsung kullandım şimdi de belli bi bütçem var ve bu iki cihaz arasında kararsız kaldım internetten karşılaştırmaları incelemelere bakıyorum sizin yorumlarınız gibi özellik bakımından hep s20 önde gibi gözüküyor ama yorumlarsa herkes işletim sisteminden dolayı iphone diyor kullanmadığım için de bilemiyorum, çok arada kaldım tüm o özelliklere karşın işletim sistemi iphone 11i öne geçirir mi?

  • Merhaba,

   İki telefonda başarılı ama şöyle bir durum var ki iPhone 11 çok uzun bir süre daha destek alacak olan bir model. Bana sorarsanız, aradan geçen süre hesaba katıldığında iPhone 11 alın derim. Ama eğer aciliyeti yoksa biraz beklemenizi tavsiye edebilirim, Eylül ayı içerisinde ya da en geç Ekim ayında iPhone 12 serisi tanıtılacak. iPhone 11 fiyatlarında bir ihtimal düşme olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?