Sahte iPhone Modelleri Apple’ı Rekor Zarar Uğrattı

0
359

Geçtiğimiz günler iPhone modelleri için ilginç bir iddia gündeme geldi. Sahte iPhone modellerinin Apple’ı zarar uğrattığı yönünde iddiaların kısa süre içerisinde doğrulanmasıyla beraber ilginç bir hikaye ortaya çıktı. Markanın ciddi oranda zarara uğramasına neden olan durumla alakalı olarak detaylar da açıklandı.

Sahte iPhone Modelleri Değiştiriliyor

ABD’de yaşandığı aktarılan olay, bir dolandırıcılık örneği. Dolandırıcılar tarafından özel olarak Çin’de hazırlatılan sahte iPhone modellerinin kullanıldığı olayda, Apple’ın büyük bir servis zafiyeti var. İddialara göre dolandırıcılar sahte iPhone modellerini Apple’ın mağazalarına götürüyor ve telefonların arızalandığını söylüyor. Telefonların arızalandığını belirten kullanıcılar servisten durumu çözmelerini istiyor.

Sahte bir kart kullanıldığı için sorun serviste çözülemiyor ve yeni iPhone modellerinin değiştirilmesine karar veriliyor. Amerika’da orijinal akıllı telefonlarla değişim yaptıran Çinli şebeke daha sonra telefonları yeniden Çin pazarına sokuyor ve satışını gerçekleştiriyor.

Çin’e geri gönderilen telefonlarla beraber dolandırıcıların yüksek oranda gelir elde ettiği belirtiliyor. Bu yolla 10 binin üzerinde akıllı telefon değişimi gerçekleştirdiği açıklanan dolandırıcıların, Apple’ı toplamda 6.1 milyon dolar gibi çok ciddi bir zarara uğrattığı da ortaya çıktı.

Sahte iPhone

Yapılan çalışma sonrasında dolandırıcı oldukları tespit edilen 3 Çinlinin yakalandığı da belirtiliyor. Benzer yolla firmayı dolandırmaya çalışan şebekenin de tespit edildiği bilgisi var. Sonuç olarak Apple’ın 6.1 milyon dolar gibi bir zarara uğradığını görüyoruz.

Servis konusunda bu kadar sıkı bir firmanın sahte ürünleri nasıl tespit edemediği ise bambaşka bir soru işareti. Normal şartlar altında servisin kolayca telefonların sahte olduğunu tespit etmesi gerekiyor.

En azından ürün değişimi yapmadan önce fatura gibi bir belgenin istenmesi ya da bu yönde kontrolün yapılması gerekiyor. Dolandırıcıların bu kontrolleri nasıl aştığı konusunda bir açıklama yok. Açıkçası beklenen bir durum da değil. Apple’ın konu hakkında resmi bir açıklama yapmasıyla durum netlik kazanabilir. Şimdilik soru işaretleri ile dolu bir olayla karşı karşıya kalındığını söylemek yanlış olmaz.

Önceki İçerikAirPods Pro Güncellemesi Yayınlandı – Sürüm Numarasına Nasıl Bakılır?
Sonraki İçerikApple Mac Pro Çıkış Tarihi Kesinlik Kazandı
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?