Sahte Apple EarPods kulaklık nasıl anlaşılır?

4
32372

EarPods satın almayı düşünüyorsunuz. Ama Apple’ın web sitesinde biraz pahalıya satılıyor. Farklı yerlerde ise daha uygun fiyatlı bulunabiliyor. Peki bu EarPods’ların sahte mi orijinal mi olduğunu nasıl anlayacaksınız?  

Apple EarPods kulaklıklar iPhone’lar ve iPod’larla ücretsiz olarak gelen ve en yaygın kullanılan kulaklık modellerinden biridir. Apple aksesuarlarından olan EarPods’lar arızalandığında yenisini almak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için de önünüzde çeşitli alternatifler var.

Ayrıca bakabilirsiniz: Apple şarj aletinin ve kablosunun sahte mi yoksa orijinal mi olduğu nasıl anlaşılır?

Bakınız: Satın aldığınız AirPods’un sahte mi orijinal mi olduğu nasıl anlaşılır?

  1. Apple’ın resmi web sitesinden EarPods alabilirsiniz.

Apple.com online satış mağazasından tüm Apple ürünlerini ve apple aksesuarlarını online işlemlerle satın alabiliyorsunuz. Apple’ın sitesinde EarPods, yazıyı hazırladığımız 08/07/2018 gününde 129 TL’ye satılmaktaydı.

 

Apple’ın resmi sitesi Earpods kulaklığı almanın tek yolu değil. Birçok online alışveriş sitesinde de, mağazalarda da EarPods kulaklık satılıyor. Apple, EarPods kulaklığı 3. parti üreticilere ürettiriyor. Yani tüm Apple EarPods kulaklıklar tamamen aynı olmayabiliyor. Bunu en son Bim tarafından satılan ve orjinal olduğu Apple tarafından da ifade edilmiş EarPods kulaklıklarda gördük.

Donanımhaber’de açılan bir konuda, Bim’de satılan EarPods kulaklıklarla iPhone’larla birlikte gelenler arasında fark olduğu yazılmıştı.

Donanımhaber’de açılan konudan bir alıntı

Apple’ın sitesinde veya mağazalarında satılan EarPods’ların da cihazla birlikte gelen kulaklıklardan farklı olduğuna dair birçok kişinin ifadesi de birleşince, 3. parti üreticiler tarafından da orijinal Apple EarPods üretildiğini ama aralarında ufak da olsa kalite farkı olduğunu söyleyebiliriz.

Bim’de Apple EarPods’lar satıldığı zaman ben de merak edip, Apple müşteri hizmetlerini aradım. Onlar da ürünlerin orijinal olduğunu teyit ettiler.

2. Onine alışveriş sitelerinde satılan EarPods’lar

Google’da yapılacak bir EarPods aramasında N11, GG, Hepsiburada gibi birçok online alışveriş sitesinde de Apple EarPods satıldığını görüyoruz. Bu satılanlara tamamen orijinaldir veya sahtedir demek mümkün değil. Sahte ürün satanlar olduğu gibi, Orijinal ürünler satanlar da var.

Google’da yapılan bir EarPods aramasının sonuçları

Yukarıdaki resimde 3 ürün görünüyor. Ortadaki ve sağdaki zaten fiyatından da anlaşılacağı gibi orijinal değil.  Peki 2. si için ne diyebiliriz? Orijinal mi yoksa sahte mi? 

Orijinal mi sahte mi sorusunu cevaplamadan önce size yaşadığım bir durumu anlatayım. 2014 yılında Asus N56V model bir Laptop aldım. Aldığım ay anakart arızalandı ve serviste anakartı değişti. 3 ay sonra da pilin ömrü aşırı azaldığı için pil değişimi yaptırdım. Pilin değişmesinin ardından 1 yılı geçmişti ki, diğer pil de tamamen öldü. Sonrasında birkaç ay prize takarak kullandım cihazı. Sonra online bir alışveriş mağazasından 95 TL’ye yeni pil aldım.  Aradan neredeyse 3 yıl geçti bu pili halen sorunsuz kullanıyorum. Aldığım pil orijinal değildi ama 2-3 kat pahalıya satılan Asus’un orijinal pilinden daha çok memnun kaldım bu pilden. Bunu yazmamın nedeni şu: Ben pil aldığım zaman 50-60 liraya da pil vardı. Ben güvenilir olduğunu düşündüğüm bir satıcıdan 95 TL’ye aldım. Çünkü sahteler arasında da muazzam kalite farkları var. Birçok satıcıdan  “1. kalite muadil” , “1. kalite ama orjinal değil” gibi sözler duymuşsunuzdur. İşte bu durum Apple aksesuarlarında da geçerli. Orijinaline çok yakın kalitede üretilen ürünleri de piyasada görmek mümkün. Bu durum aynı zamanda sahte ürün ile gerçek ürün arasındaki ayrımın daha zor yapılmasına neden oluyor.

EarPods’un sahte mi yoksa orijinal mi olduğu nasıl anlaşılır?

Burada bahsedilen yöntemler kesin sonuç vermeyebilir. Ama size bir fikir vermek açısından okunmaya değer olduğunu düşünüyoruz.

OEM: Orijinal ürün demektir. Ama kutusuz gelirler.Genelde cihazların yanında bulundukları için kutuya da gerek duyulmaz.

Adım 1: Paketi kontrol edin

Not: Bu yöntem sadece kopyalanmış paketle kopyalanmış EarPod’ları ayırt etmek için kullanılabilir.

Gerçek EarPod paketi, yüzeyinde düz ve pürüzsüzdür, eğer ışık yansımasına bakarsanız, farklılıkları kolayca bulabilirsiniz. Karanlık gölge yoksa, gerçek bir paket diyebiliriz.

OEM yazan gerçek EarPods paketidir.
OEM yazan gerçek EarPods paketidir.Işık yayılımı düzensiz değildir.

Adım 2: Düğmelere basarken çıkan sesi kontrol edin

OEM EarPod, üzerinde herhangi bir tuşa bastığınızda çok az “tık, tık” sesi olacak şekilde tasarlanırken, sahte olanın sesini ise, 3 metre uzakta açıkça duyuyorsunuz. Daha yakından baktığınızda, OEM EarPods’un iki plastik levhası arasındaki boşluk, sahte olanlardan daha incedir.

OEM’de butn aralığı ço azdır. Bu da basınca tık sesinin az çıkmasına neden olur.

3. Adım: EarPod’daki bas deliklerini kontrol edin (En Açık Yol)

OEM EarPod’lar, daha iyi bas sesi için tasarlanan alt kısımdaki deliklere bir hava akımı aktaracaktır. Bu delikleri parmaklarınızla kapatırsanız, daha az bas sesi duyulabilir.

Sahte olanlar için, “bas delikleri” sadece “dekorasyon” amaçlıdır.

Adım 4: EarPod’un parlaklığını kontrol edin

Flaş ışığı altında, orijinal EarPod’lar neredeyse ışık geçirmez. Sahte olanlarda ise içeride ne olduğunu açıkça görebilirsiniz. OEM EarPod’lar bas sesini garanti etmek için çok karmaşık iç yapılara sahiptir, bu da diğerlerinden daha kalın olmasını sağlar.

 

 

Herhangi bir sorunuz varsa veya herhangi bir fikri bizimle paylaşmak istiyorsanız, yorumunuzu bırakmaktan çekinmeyin!

 

 

Önceki İçerikApple Reklamları Başarılı Oldu! iPhone 8 Lider
Sonraki İçerikiOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 Hız Karşılaştırması
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

4 YORUMLAR

  1. Apple sitesinden aldığım kulaklık seri numarasına apple sitesi yanlış seri numarası diyor. Defalarca kontrol ettim ama apple kendi sattığı kulaklığı sisteme sahte diye girmiş. Kulaklık orijinal çünkü bass yerlerini kapattığımda farkediliyor. Apple kendi ürününe sahte diyorsa apple şirketine güvenim kalmadı.

  2. MERHABA,
    2.NESİL AİRPODS ALDIM.KUTU ÜZERİNDEKİ SERİ NO İLE CİHAZ İÇİNDEKİ SERİ NO AYNI VE SORGULADIĞIMDA APPLE ÜZERİNDEN GARANTİ DE VS BİR SIKINTI ÇIKMIYOR.ANCAK TELEFONUN BLUETOOTH AYARLARINDAN GİRİP İNFODAN SERİ NUMARAYA BAKINCA CC İLE BAŞLAYAN BAŞKA BİR SERİ NUMARA DÖRÜYORUM.VE BUBU APPLE SİTESİNDEN SORGULADIĞIMDA ”Üzgünüz ama bu değiştirilmiş bir ürünün seri numarası AirPods” DİYOR.CİHAZIM TAMAMEN ÇAKMA MI? DEĞİŞEN Mİ ? ANLAYAMADIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ LÜTFEN ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?