Safari Yeni Biyometrik Güvenlik Sistemi Nasıl Çalışacak?

0
70

WWDC 2020 tanıtımını izlemişseniz ya da sitemizden takip etmişseniz, yeni Apple yazılımlarında çok önemli değişiklikler olmadığı yorumunu yapanların içerisine dahil olabilirsiniz. Hemen hemen her yazımızda belirtiyorum ve belirtmeye devam edeceğim ki açıklanmayan ufak çağlı çok fazla yenilik var. Merak etmeyin bu özellikleri bir bir paylaşacağız. Yeni Safari tarayıcı güvenlik sistemi de tanıtımda çok konuşulmayan bir özellik oldu.

Safari tarayıcı kullananlar için yeni güvenlik özelliklerini topladık. Güvenlik sisteminin nasıl çalışacağı ve sağladığı avantajı paylaşacağım varın geri kalanını siz düşünün.

Bakın: iOS 14 Fotoğraf Gizliliği ve Hassas Konum Geçişi Özelliği

Bakın: iOS 14 ile iPhone Arka Kapağına Eklenen Harika Özellik

Safari Biyometrik Güvenlik Sistemi

Yeni güvenlik önlemleri biyometrik güvenlik sistemine dayanıyor. İnanın bu sistemle işler sandığınızdan daha çok kolaylaşacak.

Yeni şifreleme sistemi WebAuthn API’sine dayanıyor. Bu API sayesinde, Safari tarayıcıdan girdiğiniz bir sitede kullandığınız şifreleriniz tarayıcıda depolanıyor. Aynı siteye girdiğiniz zaman, tekrar şifre yazmanıza gerek yok. Depolanan şifreyi aktif ederek yeniden siteye girmek için Touch ID yada Face ID doğrulaması yeterli oluyor.

Biyometrik güvenlik önlemlerinden herhangi birini kullanmanız, şifre unutma sorununu ortadan aldıracak. Bir nevi şifreleriniz iki aşamalı korumaya sahip olacak ve otomatik doldurma yapıldığı için tekrar şifre girip işlemleri yapmakla zaman kaybetmeyeceksiniz.

Safari

Bu çok yabancı bir sistem mi? İlk defa mı kullanılıyor? Soruların ikisinin cevabı da hayır. Google benzer biyometrik koruma işlemini kullanmış ve iyi tepkiler almıştı. Olaya şöyle bakmıyorum; Apple yine gecikti ve bu özelliği de geç getirdi. Düşünmekte özgürsünüz ve böyle yorumlar gelebilir.

Gecikmesi mi yoksa özelliğin sağlam bir şekilde kullanıma alınması mı tartışılır. Ayriyeten bu özellik yayınlandı diye her sitede kullanılamayacak. Yani zaten yaygın bir şekilde yeni şifrelemenin kullanılması zaman alacak. Sitelerin Apple kullanıcılarını düşünerek, sitelerine API dosyasının desteğini eklemesi lazım. Başta büyük siteler API desteği sağlayacaktır.

Kullanım oranı artar ve kullanıcılar Safari yeni güvenlik sistemini beğenirse, küçük sitelerin bile API için çalışmalar yapacağı kesin. Popülerliği kovalamak her sitenin amacı. Destek sayısı hızla artacaktır.

Önceki İçerikiOS 14 ile YouTube 4K Dönemi Başladı
Sonraki İçerikiOS 14 Ses Tanıma Özelliği ve Kullanımı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?