Rehber | iOS 16 hangi özelliklere sahip?

0
230

Apple’ın iPhone modellerinde yer alan işletim sistemi iOS’un son sürümü olan iOS 16, Dünya Geliştiriciler Konferansı WWDC’de Haziran ayında tanıtılmıştı. 12 Eylül ile birlikte, iPhone 8 ve üstü modeller için sunulan iOS 16, önemli yeniliklerle geldi. Baştan tasarlanmış bir Ev uygulamasının yanı sıra, gizlilik konusunda gelişmiş özellikler, farklı yazı tipleri ve temalar, odaklanma gibi yeni özellikler getiren bir sürüm karşımızda. Bununla birlikte, iPhone 14 modelleri için geçerli olmak üzere, Kasım ayı içinde uydu araması özelliği de iOS 14’e gelecek. 

iOS 16 özellikleri neler sunuyor sorusunun yanıtlarına bakalım…

iOS 16 ile özelleştirilebilir kilit ekranları

ios 16 ekran goruntuleri min

iPhone ve iOS akla geldiğinde, standart yazı tipi olan Helvetica ilk göz önüne gelen konulardan biri. Ancak iOS 16 ile bu değişiyor.  Yeni güncellemede, metin yazı tipi ve renklerinin yanı sıra, kilit ekranı da tek dokunuşla değiştirilebiliyor. 

iOS 16 ile birlikte, iPhone kullanıcıları tek bir kilit ekranı kullanmak zorunda olmayacak. Apple Watch kullananların aşina olduğu bir özellik olan geçiş ekranları, artık iPhone’da da, akıllı saatlerde olduğu gibi tek bir dokunuşla değiştirilebilecek. Farklı kilit ekranlarında farklı widget’ların kullanılabilmesi, o an bulunulan ortama göre farklı tasarımları tercih etmek adına önemli.

Odak modu

ios 16 odak ozelligi min

iOS 16 ile birlikte, Apple’ın iPhone’lar için sunduğu odak modunda bir dizi değişiklik söz konusu olacak. Her şeyden önce, değiştirilebilir kilitli ekran odak moduna göre değişebilecek.

Örnek vermek gerekirse, “Toplantı” gibi önemli bir odak profili kilitli ekranda duvar kağıdını değiştirebilecek ve iş ortamına uygun widget’lara erişmeyi sağlayacak. 

Bildirimler

İşletim sisteminin yeni sürümünde, bildirimler için bir dizi tasarımsal değişiklik söz konusu. Widget benzeri bir konsepte sahip “Canlı Etkinlikler”, sipariş takibi ya da spor müsabakalarının takibi gibi konular için kullanılabilecek. Bu yeniliğin önemli bir avantajı, belli bir konuda sürekli bildirim almak yerine, bu ekran üzerinden anlık takip sağlayabilmek olacak. 

Genel olarak bildirimlerle ilgili diğer bir değişiklik de farklı görüntüleme alternatifleri sunması. Genişletilmiş liste, yığın ya da gizli görünüm gibi seçenekler yer alacak.

Mesajlar

Apple, iPhone’un mesajlar uygulaması için iOS 16 ile birlikte bazı değişiklikler sundu. Bunlar içinde belki de en önemlisi, bir mesaj gönderildikten sonra 15 dakika içinde geri alma olanağının yer alması. Yanlış bir kişiye, yanlış bir mesaj gönderildiğinde 15 dakikalık bir geri alma hakkı tanınıyor. Mesajlar bu 15 dakika içinde düzenlenebiliyor. Ancak bu özellik sadece iPhone’lara gönderilen mesajlar için geçerli.

Mesajlara gelen diğer bir yenilik de Shareplay. Disney Plus gibi bir akış platformunda bir içerik oynatırken, Mesajlar uygulaması ile içeriği arkadaşınızla paylaşmanız mümkün olacak.

Silinen mesajları 30 güne kadar geri getirebilme özelliği, iOS 16’nın diğer yeniliklerinden biri. Uygulamada, bir kişiye proje üzerinde ortak çalışma daveti göndermek ve davet almak mümkün. 

Cüzdan

iPhone Wallet uygulamasında, yeni güncellemede birtakım yenilikler söz konusu. iOS 16 ile, üçüncü taraf uygulamalar için, uygulama içi kimlik doğrulama etkinleştirildi. 

Dokun ve öde özelliği de, iOS 16 özellikleri içinde yer alıyor. Bu da bir şey satın alırken, teması minimum seviyeye indiriyor. Ödeme işleminin ardından fatura görüntüleme ve sipariş takibi de cüzdan uygulamasında mümkün. 

Haritalar

iOS 16, Haritalar uygulamasında seyahat edilen son yerleir kaydetmeyi ve göndermeyi sağlayan bir güncellemeye sahip. Rota üzerinde birden fazla durak ekleme ya da Apple’ın sokak görünümü ile çevreyi inceleme, Haritalar ile mümkün oluyor. Siri üzerinden, Haritalar’a yeni bir hedef eklemek de mümkün olacak.

Apple Cüzdan’a toplu taşıma kartları ekleme, bakiyeyi kontrol etme ve uygulama üzerinden toplu taşıma ücretlerini görmek de pratik özellikler içinde.

Aile Paylaşımı

ios 16 aile paylasimi uygulamasi ozellikleri

Apple’ın Aile Paylaşımı özelliği ile, çocukların yaptığı satın alma işlemlerine ebeveynlerin onay vermesine yönelik bir güncelleme söz konusu. 

iOS 16 ile, Aile Paylaşımı’nda, çocukların yaşlarına uygun içeriklere erişmesi mümkün olacak, zira Apple bunun için çeşitli kısıtlamalar getirmeyi mümkün kıldı. 

Ev uygulaması

ios 16 ile akilli ev yonetimi

Ev uygulaması, akıllı ev yönetimini daha pratik hale getiren bir model sunuyor. 

Klima, ışıklar, güvenlik ve çok daha fazlası tek bir ekrandan erişilebilecek. Aynı anda dört güvenlik kamerasının görüntülenebildiği Ev uygulaması, kilitli ekrana bir widget ile de eklenebiliyor. Bu da evin kontrolünü çok daha pratik hale getiren bir yenilik.

Fitness

Fitness uygulaması genel olarak Apple Watch kullanıcılarının ilgisin çekse de, Apple iOS 16 ile iPhone sahipleri için de kondisyon durumunun takibi için bir dizi yeni özellikl sunuyor. 

Uygulama ile, belirlenmiş hareket hedeflerine ulaşma, yakılan kalorinin tahmini değerine erişme mümkün. Bununla birlikte adım ve mesafe ölçümüne ek olarak, üçüncü taraf uygulamalardan alınan verilerle iPhone, artık kondisyonunuzu çok daha yakından takip edecek.

iOS 16, Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme adımları üzerinden etkinleştirilebilir. iPhone 8, iPhone X ve daha yeni modelleri kapsayan güncellemede, 2. nesil iPhone SE de yer alıyor. 

Önceki İçerikModel yükseltmeli misiniz? iPhone 14 almak için 5 sebep 
Sonraki İçerikiPhone 14 nasıl hızlı şarj olur?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?