Qualcomm Ekran Parmak İzi Sistemiyle Apple’ın Önüne Geçecek

0
55

iPhone 8 akıllı telefonlarının adı duyulduğu andan itibaren en çok konuşulan özellikleri, telefonların parmak izi sistemi olmuştu. OLED ekrana geçiş yapacak olması, bunun yanında artık Home tuşunun kullanılmayacak olması iPhone 8 modellerinde parmak izi sensörlerinin arka kapakta mı yoksa ekranda mı kullanılacağı merak konusu haline getirilmişti. iPhone 8 akıllı telefonlarına ait olduğu iddia edilen tüm görsellerde ise bir dönem telefonların arka kısmında parmak izi sensörlerinin bulunduğu bir kısımda ise ön kısımda ekrana entegre olduğu görülüyor.

Fakat bir süredir parmak izi sensörlerinin ön ekranda kullanılmasının soruna neden olduğu iddiaları gündem olmuştu. Apple bu haberlerle gündeme gelirken Qualcomm Parmak İzi konusunda beklenen hamleyi yaptı. Yeni teknoloji hakkında tüm ilgi Apple’ın üzerinde olsa da bugün tanıtılan Qualcomm Parmak İzi sistemiyle beraber oklar bu kez Qualcomm üzerine çevrildi. Peki Qualcomm Parmak İzi sistemi neler sunacak? Beklenen gelişmeler neler?

Qualcomm Parmak İzi

Yeni Qualcomm Parmak İzi Sistemi Tüm Detayları

Snapdragon 450 serisi işlemcilerin de tanıtıldığı etkinlikte Qualcomm Parmak İzi sistemi paylaşıldı. Yeni sistemde Qualcomm Parmak İzi teknolojisi uzun süredir konuşulan ekran üzerinde parmak izi sistemini ortaya çıkarmış oldu. Yapılan tanıtıma bakacak olursak artık ekran üzerinde parmak izi sensörü bulunması mümkün. Yeni Qualcomm Parmak İzi sisteminde sadece ekran değil cam yüzeyde ve metal yüzeyde de parmak izi okuması yapılabiliyor.

Qualcomm Parmak İzi

İşlemcilerin özellikleriyle beraber desteklenecek olan teknolojide kullanıcının parmak izi doğrudan ekran ve metal yüzeyden alınabileceği gibi parmak izi sensörleri, parmak üzerinden kan izlemesi de yapabilecek. Bu şekilde parmak izi sensörlerinin kalp ritmi ölçebileceği ve hatta kan izlemesi yapabileceği de açıklandı.

Qualcomm Parmak İzi

Şimdilik Snapdragon serilerinde kullanımını göreceğimiz yeni teknolojisinin ilk olarak Vivo telefonlarıyla geleceği ve Apple’ın öncesinde piyasaya çıkacağı düşünülüyor. İki firma arasındaki davaları da düşünecek olursak Apple’ın biraz daha geç kalması durumunda bu kez ekran üstünde parmak izi sistemi için yeni patent davalarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Böyle bir teknolojinin mümkün olduğunu gösteren Qualcomm’a, Apple’ın cevabının ne olacağı ise merak konusu.

BİR ÖNCEKİ HABERİMİZ: İOS SKYPE 8.1 GÜNCELLEMESİ YAYINLANDI

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?