Qualcomm, Apple’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor

0
95

Mobil işlemciler konusunda iki dev taraf oluşturmak istersek, bunlardan birisi Apple olur bir diğeri ise Qualcomm olur. Apple A serisi işlemcilerle çok başarılı Qualcomm ise Snapdragon 8XX serisi ile çok başarılı. İki firma bu alanda da ciddi bir rekabet içerisinde. İkisi de iddialı ve ikisi de mobil işlemci pazarının en güçlüsü olmak için çalışıyor.

Şimdi bu yarışta yeni bir pencere daha açılacağı ortaya çıktı. Apple’ın dengeleri değiştirmesi ve bilgisayarlarında M1 serisi işlemcileri kullanmasından sonra, Qualcomm şimdi de bu alanda rakibine karşı cevap olacak yeni bir adım atmak istiyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 için Hazırlanan Reklam Yeni Bir Tartışmaya Neden Oldu

Qualcomm, M1 Rakibi Bir İşlemci Üzerinde Çalışıyor

Yeni iddialara göre Qualcomm, Apple’ın bu M1 serisi işlemcilerine rakip olacak ve bilgisayarlarda kullanılacak bir ARM temelli işlemci üzerinde çalışıyor. Intel ve AMD’nin hakim olduğu pazarda yeni bir sınıf oluşturacak ve Apple’ın arkasından yeni bir savaşa imza atacak olan markanın, nasıl bir işlemci sunacağını ise şu an bilmiyoruz.

Sadece Qualcomm CEO’sunun yapmış olduğu bazı açıklamalar var. Bu açıklamalarda yetkili isim Apple’dan daha iyi işlemciler yapabileceklerini söylüyor. Aradaki tecrübe zaten tartışılmaz ama Apple’ı geçmekte çok kolay değil. Marka henüz M1 modelinde bile neler yapabileceğini gösterdi. Bunun arkasından gelecek olan M2 ve M3 serileri de olacaktır.

Yani zaten bir kilit taşı kırılmışken üzerine konularak gidilecek. Burada Qualcomm gerçekten Apple’ın işlemcilerini geçmek üzerine bir ürün sunacaksa, o zaman M1 baz alınmamalı. Çok yakında yeni M serisi işlemcilerin geleceği iddia ediliyor.

İşte rakip olarak görülmesi gereken işlemciler de bu devam serisi M işlemciler olmaz zorunda. Aksi halde Qualcomm, hep Apple’ın bir adım gerisinde firmayı takip edecek gibi bir durum olacak. İki devin ARM tabanlı işlemcileri için mücadele etmesi durumunda Intel ve AMD gibi pazarın asıl hakimiyetine sahip olan firmaların neler yapacağını da izleyeceğiz.

Özellikle Intel bu yeni adımlar sonrasında çok fazla kayıp yaşayabilir. Sadece Apple ile çalışmasının bitmesi bile Intel için bir darbe olmuştu. Takip edenler duymuştur, Apple’a karşı reklam kampanyaları bile düzenlendi.

Önceki İçerikiPhone 12 için Hazırlanan Reklam Yeni Bir Tartışmaya Neden Oldu
Sonraki İçerikKullandığım Mac İntel işlemcili mi yoksa Apple M1 işlemcili mi? Nasıl öğrenebilirim?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?