PUK Kodu Öğrenme (Tüm Operatörler)

0
1875

PUK kodu, sim kartınızın bloke olması durumunda kartınızı yeniden kullanıma açmanız için gerekli olan güvenlik kodudur. Eğer SIM kartınızda bir Pin kodu belirlemişseniz ve telefonunuzu açarken bu Pin kodunu 3 kez yanlış girmişseniz, SIM kart bloke olacaktır.

Kartınızın bloke olmasından sonra, bu kartı yeniden kullanabilmek için mutlaka PUK koduna ihtiyacınız var. Ancak bu şekilde sorunsuz olarak kartınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Peki, PUK kodu öğrenme yöntemleri neler? PUK kodunu nasıl bulabiliriz?

Tüm Operatörler PUK Kodu Öğrenme

Bu noktada ilk vereceğimiz detay, tüm operatörler için farklı bazı adımları uygulamanız gerektiği. Bunun için her operatör için yöntemleri ayrı ayrı ele almamız gerekecek. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve yapılacak işlemlere geçelim.

Turkcell PUK Kodu Öğrenme

Turkcell kullanıcıları için genel anlamıyla iki farklı yöntem var. Eğer hattınızı çıkardığınız kredi kartı boyutundaki ana kart duruyorsa, bunun üzerinde puk kodu yazacaktır. Fakat elinizde bu kart yoksa kullanabileceğiniz iki yöntem var. Birinci yöntem 444 0 532 nolu numarayı aramak ve kişisel bilgilerinizi vererek kodunuzu öğrenmek. İkinci yöntem ise online olarak kod öğrenmek. Bunun için yapacaklarınız şöyle:

 • Buradaki bağlantıdan Turkcell tarafından oluşturulmuş sayfaya gidin.
 • SIM kart numarasıyla ya da TC kimlik numarasıyla öğrenme seçeneklerinden birini seçin.

PUK Kodu Öğrenme

 • Alt kısma telefon numaranızı yazın SIM kartınızın üzerinde yazan numarayı ya da TC kimlik ile öğrenmeyi seçmişseniz de TC kimlik numaranızı ve diğer kişisel bilgilerinizi yazın.
 • Ardından “Gönder” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Vodafone PUK Kodu Öğrenme

Yine başta ana SIM kart üzerinde bu kodun yazdığını belirterek başlayalım. Eğer ana SIM kartınızı kaybetmişseniz, diğer yöntemlere geçebilirsiniz.

PUK Kodu Öğrenme

Online Self Servis Üzerinden

 • İlk olarak Online Self Servis hesabınız üzerinden kodu öğrenmeyi deneyin. Eğer bir Online Self Servis şifreniz varsa, hesabınıza girin ve “Ayarlarım” kısmına geçin.
 • Buradan da “Hat Ayarlarım” bölümüne girin. Puk kodunu göreceksiniz.

Müşteri Hizmetini Arayarak

 • Vodafone hattınız üzerinden 542 numarasını arayarak, başka bir hatta ise 05425420000’ı arayarak kodu öğrenebilirsiniz.

Online Üzerinden

Yine Turkcell sayfasında olduğu gibi Vodafone için de online bir Puk sorgulama servisi var.

 • Buradan Vodafone sorgulama sayfasına girin.
 • SIM kart numarası ile ya da TC kimlik numarası ile bölümlerini seçin ve bilgilerinizi doldurun.
 • Bu şekilde Vodafone PUK kodu öğrenme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

PUK Kodu Öğrenme

Türk Telekom PUK Kodu Öğrenme

 • Online işlemler üzerinden mobil bölümüne giriş yaparak bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için online işlemler şifrenizi ve kullanıcı adınızı bilmeniz gerekiyor.
 • Eğer bu bilgiler yoksa Türk Telekom hattınızdan 500’ü arayarak bilgi isteyebilirsiniz. Diğer hatlardan ise 444 1 500’ü aramanız gerekecek.

Hangi operatörü kullanıyorsanız buna göre seçim yaparak puk kodu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayarak bildi almanın en sağlıklı yöntem olduğunu da hatırlatalım.

Önceki İçerikEn İyi İnternetsiz Oyunlar
Sonraki İçerikA14 İşlemcileri için Üretim Başlıyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?