Powerbeats 2 Tasarı Hatasının Apple’a Maliyeti Belli Oldu

0
98

Apple’ın çatısı altında çalışan markalardan biri olan Beats, sağlam ve yüksek performanslı kulaklık modelleri ile biliniyor. Apple’ın kalitesini de yansıtan özel seri kulaklıkların bulunduğu markanın yine çok satan modellerinden biri Powerbeats 2 olmuştu.

Bir kablosuz kulaklık modelinden öteye geçen ve sporculara tavsiye edilen kulaklıklar arasında yer alan seri, 2014 yılında piyasaya sürülmüş ve bu tarihte bir hayli ilgi odağı olmuştu. Kulaklık tanıtıldığı zaman en çok dikkat çeken özelliği ise IPX4 sertifikasına sahip olması ve 6 saati bulan pil ömrü vadetmesi olmuştu.

Fakat geçtiğimiz senelerde Apple bu konuda şikayet edildi. Yaklaşık 3 yıldır devam eden dava, sonunda neticeye bağlandı.

Powerbeats 2 için Apple 9.75 Milyon Dolar Ödeme Yapacak

3 yıl süre dava sonrasında Apple’ın kablosuz kulaklık modeller için 9.75 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul ettiği ortaya çıktı. Firma ödeme yapmayı kabul etti ama bu kullanıcıların iddialarının doğru olması nedeniyle olmadı.

Kullanıcıların iddiasına göre, kulaklıkların 6 saatlik pil dayanma süresi yok. Apple’ın söylediği gibi kulaklıklar 6 saat kadar dayanmıyor. Belirtilen sürelerden farklı olarak kulaklıklar 3 ya da 4 saat gibi bir süre maksimum dayanıklılık gösteriyor.

Ayrıca zaman içerisinde IPX4 sertifikasının da görevini yerine getiremediği ve kulaklığın su ile ter teması ile zarar görmeye başladığı iddia ediliyor.

Bakınız: Powerbeats 4 Özellikleri ve Tasarımı Sızdı

Şimdi bunlar kullanıcılardan gelen iddialar ve davanın nedeni de bu iddialar. Apple, dediğimiz gibi 9.75 milyon dolarlık bir ödeme yapacak. Bu ödeme yapılacak ama sorunlar kabul edildiği için yapılmayacak.

Hala Powerbeats 2 kulaklıklarında bu tarz sorunlar olmadığı söyleniyor. Ödeme yapılmasının nedeni dava sürecinin uzaması durumunda masrafların parasının daha fazla olacağı. 3 senedir devam eden davanın masraflarının bu ödenecek tutardan daha fazla olabileceği söylendi ve kullanıcılara geri ödeme yapılması kabul edildi.

Powerbeats 2

Buna göre yapılan anlaşmayla beraber 7 Ağusots 2020 tarihinden önce Powerbeats 2 kulaklık alan kullanıcılar Apple’ın oluşturacağı sayfaya girip, geri ödeme talebi isteyebilecek. Miktar 9.75 milyon dolar diyoruz ama bu rakam değişebilir.

Zira kullanıcıların kulaklıkları satın aldıklarını kanıtlamaları ve herhangi bir servis başvurusunun olup olmadığını göstermesi gerekiyor. 20 Kasım tarihine kadar geri ödemeler devam edeceği gibi geri ödemeler sadece ABD vatandaşları için geçerli olacak.

Çünkü bu bir sorun olarak Apple tarafından kabul edilmiş değil. Bunu şöyle değerlendirmek lazım ki ABD genelinde bir dava açıldı ve Apple davanın sonuçlanması, uzamaması için anlaşma yoluna gitti.

Üründe bir sorun olduğu kanıtlanmadığı ve Apple tarafından da kabul edilmediği için, dünya genelini kapsayacak şekilde bir geri ödeme yapılmasına gerek kalmıyor. Zaten şu durumda bu mantıksız bir adım olacaktır.

Önceki İçerikAirPods 3 ile Önemli Bir Sistem Değişikliği Geliyor
Sonraki İçerikiOS 13 ve iOS 13.5 Yeni Jailbreak Sürüm Yayınlandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?