Paris İklim Anlaşması Kararına Tim Cook Açıklaması

0
35

Apple’ın çevreci çözümlere ne kadar önem verdiği biliniyor. Markanın son dönemde tam anlamıyla çevreci üretime yönelmesiyle beraber, bu alanda yeni çalışmalar yapmaya başladığını da gördük. Son olarak Apple Park içerisinde kurulan sistemlerin de tamamen yeşil enerji konsepti içerisinde kurulması ve markanın bunun üzerine yoğunlaşması Apple’ın çalışmalarının da bir hayli değiştiğini göstermişti.

Son olarak Apple Park’ın enerjisinin %75 oranında güneş enerjisinden yararlanmasının Apple’ın yeşil enerji üretimine yöneldiğine kanıt olarak gösterilmişti. Ardı ardına gelen adımlardan sonra ise bir yandan Apple tam anlamıyla yeşil çevre temasını benimserken bir yandan da teknoloji devinin ülkesi ABD’nin aldığı çevreci kararlar gündem oluyor. Son olarak ABD Başkanı Trump’ın Paris İklim anlaşmasından çekileceğinin açıklanmasıyla beraber bir kez daha gündeme gelen çevreci üretim konusunda Tim Cook tarafından da beklenen bir açıklama geldi.

Tim Cook

Tim Cook Karara Tepki Gösterdi

Alınan karara birçok firmanın olduğu gibi Apple’ın da tepki gösterdiği belirtildi. Hatta Tim Cook’un konu hakkında Amerika başkanını ikna etmek içinde konuşmalar yaptığı fakat ikna edemediği ortaya çıktı. Karara karşı çıkan Apple’ın CEO’su Tim Cook tarafından çalışanlara konu hakkında da özel bir mesaj verildiği de belirtildi. Doğrudan Apple’ın çalışanlarına verilen mesajda ise markanın çevreci üretimine tüm hızı ile devam edeceği açıklandı. Söz konusu mail de ise şu ifadeler yer aldı;

“Ekip,

Birçoğunuzun, Beyaz Saray'ın Paris İklim Anlaşması’ndan Amerika'yı geri çekme kararı ile hayal kırıklığına uğradığını biliyorum. Salı günü Başkan Trump ile konuştum ve onu ABD'yi anlaşmada tutmak üzere ikna etmeye çalıştım. Fakat bu yeterli olmadı. İklim değişikliği gerçek ve hepimiz onunla savaşmak için sorumluluk sahibi olmalıyız. Bu gelişmelerin, Apple'ın çevreyi koruma çabalarına etkisi olmayacağına dair size teminat veriyorum. Neredeyse tüm faaliyetlerimizi, gezegenimiz için iyi bir örnek olduğuna inandığımız yenilenebilir enerjiyle güçlendirdik, bu aynı zamanda iyi bir iş mantığı da yaratıyor.

Kapalı devre tedarik zincirinin iddialı hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz ve sonunda eski teknolojiyle yeni malzemelerin üretimini tamamen durduracağız. Elbette, temiz enerjiyle işlerimizi güçlendirmek için tedarikçilerimizle ortak çalışmaya devam edeceğiz. Daha fazlasını yapmak için kendimize meydan okuyacağız.

Dünyadaki diğer insanların yaptığımız işi bilmeleri ve gezegenimizin geleceği konusunda iyimser olmaları için pek çok neden var. Misyonumuz her zaman dünyayı bulduğumuz halinden daha iyi bırakmak olmuştur. Asla sarsılmayacağız, çünkü gelecek nesillerin bize bağımlı olduğunu biliyoruz. Her gün bir fark yaratma konusundaki kararlığınız için teşekkür ederiz.

Tim”

Tim Cook tarafından yazıldığı belirtilen mesajla beraber Apple’ın çevreci üretimlerine ara vermeden devam edeceği de belirtiliyor. Apple’ın yeşil çevre konsepti ile yapacağı üretimlerde markanın bundan sonraki aşamada yeni tesisi Apple Park tesisini kullanmaya devam edeceği de belirtiliyor.

Apple’ın iklim anlaşması kararından sonra nasıl üretim anlayışı benimseyeceği net bir şekilde görülürken bunun dışında Apple’ın daha çevreci bir adım için nasıl değişiklikler yapacağı da merak konusu olmaya başladı. Yeni seri akıllı telefonlarda da böyle bir üretimin benimseneceği düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?