Özel İletişim Vergisi Ücretleri Değişti! İşte 2021 Fiyatları

0
177

Özel İletişim Vergisi konuşma, mesajlaşma, internet ve buna benzer elektronik haberleşme hizmetleri için uygulanan vergilerden birisi. Özellikle kullandığınız telefon hatları için bu verginin zaman zaman karşınıza çıktığını ve mesajlarla size bilgilendirmelerin yapıldığını görmüşsünüzdür.

Tabii ki birçok vergi türünde olduğu gibi bu vergide de belli dönemlerde ücret değişiklikleri yapılıyor. 2021 yılı için de yine ücretlerde bir değişiklik yapıldığı açıklandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla beraber vergi için uygulanan oran değiştirilmiş oldu.

İlginizi Çekebilir: Güçlü İddialara Göre iPhone 13 Touch ID ile Beraber Gelecek

Özel İletişim Vergisi için Yeni Oranlar Nasıl?

“6802 Sayılı Gider Vergileri Kanunu 39 uncu Maddesinin Birinci Fıkrasının (a, b, c, d ) Bentlerindeki Oranların Yeniden Belirlenmesi Kararı” kapsamında %7.5 olan oran değiştirildi ve %10 olarak belirlendi.

Bu kararla beraber yeni oranın %10 olarak belirlenmesi tam olarak %33.33 oranında zam yapılması demek oluyor. Yeni kararla beraber belirlenen oranlar sonrasında tabii ki alınan ücretlere zam gelmiş oldu.

Merak edilen bir başka konu ise bu zamların ne zaman geçerli olacağı konusuydu. Bu konuda da yine sorulara cevap verildi çünkü kararda hemen uygulanması yönünde bilgi var.

Özel İletişim Vergisi

Yani sizin anlayacağınız bugünden itibaren yeni Özel İletişim Vergisi geçerli olacak. Belli aralıklarla zaten zam geldiğini belirtmiştik ama şunu da söylemek gerekiyor ki yaklaşık olarak 3 senedir aynı oran geçerliydi. 2017-2018 yılından beridir %7.5 oranı kullanılmaya devam ediyordu.

2021 itibariyle bu oran değiştirilmiş oldu. Bundan sonraki sürelerde herhangi bir değişiklik yapılır mı bilinmez ama yeni bir karar alındığı zaman paylaşıyor olacağız.

Önceki İçerikGüçlü İddialara Göre iPhone 13 Touch ID ile Beraber Gelecek
Sonraki İçerikiTunes açılmıyor hatası
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?