Özel fotoğrafların iCloud’a aktarılmasını nasıl engellersiniz?

0
188

iPhone’larda varsayılan olaran çekilen her resim iCloud’da da yedeklenir. Bunu önlemek için herhangi bir ayar yapmadıysanız sizin fotoğraflarınız da sadece iPhone’unuzda bulunmuyor. Aynı zamanda iCloud hesabınızda yedeklenmiş durumda. Her yıl birçok sistem bilgisayar korsanları tarafından çökertiliyor. Bu sistemlerde yer alan bilgiler internete düşüyor. Web ve özellikle Deep Web bu tarz içeriklerle dolu. Özel fotoğraflarınızın başkalarının eline düşmesini önlemek istiyorsanız bu yazı size göre. 

iCloud yedeklemeyi tamamen iptal edelim mi?

Bence iCloud yedeklemenizi tamamen iptal etmeyin. iPhone’unuz çökerse veya çalınırsa, iCloud yedekleriniz tüm anılarınızı, hatıralarınızı kurtarabilir. Apple 5 GB’a kadar iCloud kapasitesini ücretsiz sunuyor. iPhone’unuzdaki sadece fotoğraflar, videolar değil; rehber, mesajlarınız gibi tüm kritik bilgiler iCloud yedeklerinizde var.

iCloud hakkında detaylı bilgiyi şuradan öğrenebilirsiniz:

iCloud yedeklenmesini tamamen iptal etmek yerine bazı fotoğrafların iCloud’a yedeklenmesini engellemek daha sürdürülebilir bir çözüm. Şimdi bu işlemi nasıl yapabileceğinize bakalım.

iCloud’a fotoğrafların yedeklenmesi nasıl engellenir?

Apple ekosistemi içinde çektiğiniz tüm fotoğraflar iCloud hesabınıza yedeklenir ve diğer cihazlarınızdan da erişilebilir hale getirilir. iCloud fotoğraf yedeklenmesini tamamen kapatarak şahsi fotoğraflarınızın Apple sunucularında barınmasını engelleyebilirsiniz. iCloud fotoğraf yedeğinizi kaybetmeyi göze alıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek iCloud’a fotoğrafların yedeklenmesini tamamen kapatabilirsiniz.

Adım 1: iPhone (iPad vb..) cihazınızdan Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2: Menü’nün üstünde yer alan resminize (Apple kimliği resmi) dokunun.

Adım 3: iCloud yazısına dokunun.

Adım 4: Fotoğraflar yazısına dokunun.

Adım 5: iCloud Fotoğrafları Açma/Kapatma Anahtarını kapalı hale getirin.

İşlem bu kadar. Sonradan tekrar fotoğraflarınızın iCloud hesabınıza yedeklenmesini istiyorsanız bu anahtarı tekrar açık hale getirmelisiniz.

İsterseniz benzer işlemlerle Fotoğraf Yayınım kısmını da kapalı hale getirin.

 

WhatsApp vb.. sohbet uygulamaları veya anlık mesajlaşmadaki fotoğrafları silin

iCloud’da sadece Fotoğraflar uygulamasındaki resimler yedeklenmiyor. Aynı zamanda Mesajlarınız veya Apple’ın iMessage, Snapchat, Facebook Messenger, WhatsApp, WeChat, Line gibi uygulamalarda paylaştığınız fotoğraflar da yedekleniyor. Bu mesajlarınızın yanında resimlerinizin de Apple sunucularında yedeklenmesini istemiyorsanız buna iPhone veya iPad gibi cihazlarınızdan engel olabilirsiniz.

Bazı uygulamalar bir süre sonra resimleri otomatik siler. Ancak çoğu bunu yapmaz. Sizin belirli aralıklarla resimleri silmeniz gerekir. (WhatsApp gibi) Ayrıca siz resimleri sildiğiniz halde fotoğrafları gönderdiğiniz kişi bunları silmeyebilir. Bunun için yapabileceğiniz bir şey yok.

iCloud olmadan fotoğraflarımı nasıl yedeklerim?

Fotoğrafların iCloud’da yedeklenmesini engellediniz. Bundan sonra bu yedekleme işlemini belirli aralıklarla siz yapmalısınız. Bunun için belirli aralıklarla fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Bakınız: iPhone’dan PC Bilgisayara Fotoğraf Atma Nasıl Yapılır?

Ancak bilgisayarlar veya harddiskler de belirli bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu yüzden bu yedekleri de flash bellek, harici harddisk gibi ortamlara yükleyebilirsiniz. Siz işinizi sağlama almak istiyorsanız resimlerinizi .zip dosyası olarak sıkıştırın. Zip dosyasına şifre ekleyin. Ancak şifrenizi unutmayacağınızdan emin olun. Bu zip dosyasını Yandex, Google Drive gibi yerlere yükleyebilirsiniz. Şifreniz yeterince kuvvetliyse bu dosya başkasının eline geçse dahi açamayacaklardır.

Bilgisayardaki resimlerinizin gizlenmesini istiyorsanız VeraCrypte tarzı kripto şifreleme yazılımları kullanabilirsiniz. Yine bu durumda zor ve kesinlikle unutmayacağınız bir şifre seçmeyi unutmayın. Şifrenizi unutursanız resimlerinize ulaşmanızın bir yolu yoktur.

 

Önceki İçerikApple Arcade Türkiye Fiyatı Nasıl?
Sonraki İçerikiPhone sürekli yeniden başlıyor sorunu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?