Gerçekten Bilinmesi Gereken 6 Büyük OS X Yosemite İpuçları ve Püf Noktaları

0
977

Apple OS X Yosemite ile birlikte, kişinin bilgisayar deneyimini daha kolay ve verimli hale getirmek için bir dizi yeni özellik tanıttı. Bazıları uzun zamandır OS X kullanarak OS X Yosemite’nin de belirgin ve altta kalan yeni özelliklerine aşina olmuş olsalarda bazıları henüz kimi özelliklerini keşfedememiş durumdalar ve özellikle OS X dünyasında yeni olanlar OS X Yosemite sadece belirgin özelliklerinin farkındalar. Geriye kalan pek çok özelliğinden bihaberler. Aşağıda sıralayacağım örnek 8 büyük özellik gibi.

1) Gelişmiş Dikte

Apple uzun bir süre sonrasında OS X’e Yüsemite ile birlikte Dikte özelliğini getirdi. Dikte özelliği Türkçe dil desteği kazandığından bu yana başlarda biraz pürüzlü olsada zamanla gelişimi ile iyi bir hal almış durumda.

Gelişmiş Dikte özelliğini aktifleştirmek için Sistem Tercihleri > Dikte ve Konuşma’ya tıklayın. Dikte’yi açık hale getirin ve “Gelişmiş Dikte’yi kullan” seçeneğine tıklayın. Yaklaşık 730 MB’lık bir indirme işlemi gerçekleşecek ve bu sayede Dikte özelliğini internetiniz olmasa bile kullanabileceksiniz. Ek olarak dikte özelliğini kullanmak için bir klavye kısa yol tuşuda atayabilirsiniz. Varsayılan olarak “fn” tuşuna iki kere tıklamanız durumunda Dikte özelliği aktif hale gelecektir.

 

 

2) Mac Üzerinde Herhangi Bir Belgeye Gerçek İmza Ekleme

Apple’ın OS X ile bize sunduğu en büyük kolaylıklardan birisi şüphesiz imza ekleme özelliği.Bu özellik bir belgeye gerçek bir imza atmanız gereken durumlarda imdadınıza yetişen eşsiz bir kolaylık sağlıyor. Üstelik imzanızı Mac’inize aktarmakta oldukça kolay.

Peki imzanızı nasıl Mac’e kaydedeceksiniz gelin bunu anlatalım. Öncelikle herhangi bir belge açın. Bu belgenin boş veya dolu olması önemli değil. Açtıktan sonra pencerede yer alan … tıklayın. Ardından İşaretleme Araç Çubuğunu Göster  sine tıklayın. İmzala  düğmesine tıklayın. Bu adımdan sonra imzanızı Mac’inize aktarmanız gerekiyor. İmzanızı varsa izleme dörtgeni ile yoksa kameranız üzerinden aktarabilirsiniz. Kameranız üzerinden aktarım sağlayabilmeniz için boş bir kağıda imzanızı atın ve ekrandaki görüntüye göre bir süre kağıdı kameraya yaklaştırarak bekleyin. Bir süre sonra imzanız otomatik olarak aktarılacaktır.

 

Daha sonra imzanızı dilediğiniz gibi belgeye aktarabilir, boyutlandırabilirsiniz.

 

 

3) Mac Üzerinden Metin Mesajları Alın ve Gönderin

Pek çoğumuz Dock’ı üzerinde duran Mesajlar ikonuna rağmen onu görmemezlikten geliyor ve kullanmıyor olsak da bir sanal klavyeye göre Mac’in klavyesinden mesajlaşmak gerçekten çok daha iyi.

Mac’iniz üzerinde Mesajlaşmayı etkinleştirmek için öncelikle iCloud girişi yapmış olmanız gerekiyor. Ardından Mesajlar > Tercihler’den “Bu hesabı etkinleştiri” aktif hale getirin.

 

4) Hızlı ve Kolay Bir Şekilde Para Birimini Dönüştürme

OS X Yosemite ile birlikte sunulan kullanışlı özelliklerden bir tanesi daha. Para birimlerini dönüştürmek için Spotlight arama özelliğini aktif hale getirmeniz yeterli. Bunun için Ekranın sağ üst köşesindeki arama butonuna veya Command + Boşluk (Space) tuşlarına basmanız yeterli. Ardından sadece 1 Dolar veya 1 Euro yazarak para birimleri arasında dönüşüm yapabilirsiniz. Şuan için Türk Lirası (TL) için destek sunulmuyor, belirtmek isteriz.

 

5) Mesajlar için Ekran Paylaşımı

OS X üzerinde ekran paylaşımı uzun süredir var. Başlangıçta iChat’le birlikte tanıtılan bu özellik zamanla OS X’in bir parçası haline geldi. OS X Yosemite ile birlikte ekran paylaşımı daha da kolay hale gelmiş durumda. Aşağıda da görüldüğü şekilde Mesajlar için ekran paylaşımını kullanabilirsiniz.

 

6) Ses Yüksekliğini Ayarlarken Sesli Geri Bildirimi Aktifleştirme

Apple, sebebi her ne olursa olsun OS X Yosemite ile birlikte klavye ile sistem ses seviyelerinde yapılan değişikliklere eşlik etmesi için kullanılan sesi kaldırdı.

Bilgisayarınızın ses seviyesini ayarlarken gerçek zamanlı sesli geri bildirim almak istiyorsanız Sistem Tercihleri > Ses ayarlarına gelin ve ardından “Ses yüksekliği değiştirildiğinde geri bildirim çal” seçeneğini aktif hale getirin.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?