OS X El Capitan İle İlgili Her Şey

0
887

Dün gerçekleşen WWDC’de merakla beklenen tanıtımlardan biri de OS X ‘in yeni sürümüydü. Apple, yeni işletim sistemi güncellemesi OS X El Capitan’ı duyurdu. İlk detaylarını vermiş olduğumuz El Capitan’a hep beraber daha yakından bakalım.

Geliştirilmiş Spotlight Arama

spotlight

OS X El Capitan  ekranın etrafında hareket ettirilebilir bir resizable pencere içeriyor. Spotlight da bir öğe aramak için doğal dil kullanmasına izin veriyor yani akıllı aramalara cevap veriyor. Ayrıca, hava durumu, spor, hisse senetleri, web video, gibi bilgiler de aramanın içerisinde yer alıyor.

Bölünmüş Ekran

osx-split-screen

OS X El Capitan, eklenen özellikle pencereler arasında  yan yana aplikasyon çalıştırmak ve paylaşmak için izin veriyor. Tam ekran uygulamaları için yeni bir bölünmüş ekran görünümü oluşturuyor. Yani artık ekranı ikiye bölebiliyorsunuz.

Mac İçin Metal

metal-mac2

Oyun performansını artırmak için, Apple OS X platformu olan grafik çekirdek teknolojisi  Mac için Metal tanıtıldı. Grafikler için %40 daha az işlem gücü sağlayan Metal , oyunlar ve profesyonel uygulamalar için hem daha iyi pil ömrü hem de geliştirilmiş grafik performansı sunuyor.

Yenilenmiş Mission Control

mission-control-osx-el

OS X El Capitan , Mission Control’de daha kolay aplikasyon bulma kontrolünün yanı sıra tek bir katmanda pencereleri önizleme ve düzenleme özelliği sunuyor. Masaüstünde boş alanlar arasında açık pencereleri sürükleyebilirsiniz.

Mail

osx-el-mail1

OS X , aynı iPhone’da olduğu gibi postalarınızı yönetmenizi sağlayan bir kaydırma özelliği sunuyor. Okundu veya okunmadı, ya da silmek için sola kaydırın gibi seçenekler yer alıyor. Ayrıca gelen e-postaları tarar ve bu adres defterinize yeni bir kartvizit ya da takviminize yeni bir etkinlik ekleme gibi değişiklikler önerir.

Fotoğraflar

osx-el-photos

Fotoğraflar uygulamasında genel kullanılabilirliği arttırmak için birtakım değişiklikler yer almıştır. En önemli bir iOS benzeri özelliği  üçüncü parti düzenleme araçları eklenmesidir. Apple ayrıca daha kolay , anlaşılabilir de bir arayüz kullanmış.

Notlar

osx-el-notes

OS X El Capitan Notları şimdilik sadece metin olarak kabul etmekte.Hızlı bir şekilde, bir kontrol listesi oluşturabilir bir web sitesi veya haritaya bir link bir fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Tüm notlar ve onlara dahil olan multimedya dosyaları tüm cihazlarınızda senkronize edilir.

Harita

osx-el-maps

Aynı  iOS 9’da yer aldığı gibi , Mac Haritalar artık dünya çapında seçkin şehirler için kamu bilgileri içerecek.

Safari

osx-el-safari

OS X El Capitan, Safari HDTV ve daha sonra okumak için açık favori siteleri tutmak için olanak sağlayan yeni bir Tutturulmuş Siteler seçeneği ve  tarayıcıdan video akışı sağlayan AirPlay özelliği ile geliyor. Ayrıca tüm tarayıcıdaki sesi kapatabilirsiniz. Bunu da  yeni bir “Sessiz Tüm Sekmeler” seçeneğinden yapabiliyorsunuz.

f1433784588

Son olarak tekrar hatırlatalım; OS X 10.11 El Capitan geliştiriciler için kullanılabilir durumda. Temmuz ayında beta sürümü halka açık olarak sunulacak ve sonbaharda tüm Mac kullanıcılarına sunulacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?