Opera iOS Sürümü Güncellendi! Değişimler Neler?

0
347

Opera, kendi VPN servisini sunması ve bunun yanında da hızlı bir çalışma sistemine sahip olmasıyla sıkça göz önüne çıkar oldu.

Özellikle mobil sürümünde deli gibi yeni kullanıcı kazanan tarayıcı, iOS sürümünden de aldığı etki konusunda bir açıklama yaptı. Firma geçen seneye göre %60’ın üzerinde yeni iOS kullanıcısı kazandıklarını belirtirken, yeni bir güncellemenin de haberini verdi.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Çentik Alanı Bileşenleri Gözüktü

Opera iOS Sürümü Güncelleme Sonrasında Değişti

Yeni gelen güncelleme sonrasında uygulamanın logosunda renk değişikliğine gidildiği açıklandı. İlk değişim renk değişikliği oldu ve bunun sayesinde mor olan bazı noktalar da tamamen kırmızı bir hal aldı.

İkinci kısımda değişiklikler ise isim açısından yapıldı. Opera Touch olarak bildiğimiz ve böyle indirdiğimiz uygulama artık direkt olarak Opere Browser olarak geçecek.

İsimlendirmenin değiştirilmesinin kullanıcılar üzerinde etkisi olacağı düşünülüyor. Bu nedenle de daha basit ve direkt olarak tarayıcı olduğunu vurgulayan bir isim kullanılması tercih edilmiş durumda.

Diğer taraftan uygulamanın tasarımında da değişikliğe gidilmiş durumda. Alt kısımda ve menülerde yapılan değişiklikler, son dönem minimalist tasarım dilinin en iyi şekilde yansıtılmasını sağlamış.

Opera iOS

Bu değişikliklerin uygulama üzerinde etkisinin büyük olması çok beklenen bir şey değil ama özellikle iPhone akıllı telefonlarında küçük ekranda daha iyi kontrol imkanı sunulacağı kesin diyebiliriz.

Minimalist yeni tasarım dilinin getirdiği son değişiklikler ise arka planlarda. Artık arka planlarda ekstra olarak uygulanan gölgelendirme yok. Daha net ve daha anlaşılır bir tasarım diliyle Opera iOS dönemi değişmiş olacak.

Tabii ki güncelleme sadece tasarım dili açısından yenilikler getirmeyecek. Ekstra olarak hız ve optimizasyon sorunlarının da düzenlendiği görülüyor. Birkaç sekme açıldığı zaman kendi kendine donma sorunlarının yaşanması ya da çok sayıda sekme açılması durumunda yaşanan performans kayıplarının önüne geçilmiş oldu.

Opera iOS güncellemesi bu özelliklerle beraber şu an yayına alındı. Sistem güncellemesini otomatik olarak yapamayan kullanıcıların App Store üzerinden uygulamanın sayfasını kontrol etmesini tavsiye ederim. Güncellemeyi görüyor olmanız gerekiyor.

Önceki İçerikiPhone 13 Çentik Alanı Bileşenleri Gözüktü
Sonraki İçerikKeşke Gelse Dedirtecek iPhone 13 Konsept Çalışması
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?