Opera, Apple M1 İşlemci için Güncelleme Aldı

0
107

Dengeleri değiştiren Apple M1 işlemcisi, yakın bir gelecekte AMD ve Intel’i çok zorlayacak gibi gözüküyor. Burada sadece işlemcinin performans değeri dikkat çekmiyor. Aynı zamanda uygulama destekleri de dikkat çekiyor. Performans değil ama uygulama destekleri konusunda geri planda kalan M1 işlemci için hızla bu açık kapanıyor. Bu konuda bir haber de Opera tarayıcıdan geldi.

Tarayıcının resmi sitesinden paylaşılan bir basın bildirisiyle beraber M1 işlemciler için desteğin genişletildiği açıklandı. Hem işlemcilere tam destek veren hem de daha güvenli olan bir sürüm yayınlandı.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 ile Yeni Bir Pil Kalibrasyon Aracı Gelecek

Opera, M1 İşlemcili Modellerde Daha Hızlı Olacak

Yayınlanan güncelleme tam uyum içeriyor. Yani tarayıcının M1 işlemcileri için %100 olarak optimize edilmiş bir sürümünü getiriyor. Bu da doğal olarak daha iyi performans alınmasını sağlıyor. Söylenene göre, performans konusunda tam olarak 2 katına çıkış yapılmış durumda.

2 kat daha hızlı bir tarayıcı ile karşı karşıya olacağız ve entegre olarak çalışan Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalarda da aynı şekilde performans artacak.

Daha performanslı çalışacak olan Opera tarayıcının M1 özel versiyonunda güvenlik odaklı olarak da bir iyileştirme yapılmış durumda.

Opera

Güvenlik odaklı yapılan güncellemenin çok fazla detayı paylaşılmamış ama muhtemelen yeni bir yama sunulmuştur. Bundan sonraki aşamalarda da Opera’nın M1 serisi özel güncellemelerinin devam edeceği söyleniyor.

Bu güzel bir örnek oluşturuyor çünkü M1 işlemciler için bir bir destek açıklamalarının gelmeye başladığını görüyoruz. Zaten yeni işlemciye desteği bulunmayan uygulamalar için bir emülatör var. Rosetta 2 olarak bilinen bu emülatör uygulamaları kullanmanıza izin veriyor ama performans sorunları yaşanıyor.

Opera

Bunun dışında çok daha fazla sayıda sistem hatasıyla da karşı karşıya kalabiliyorsunuz. İşte bu durumu çözmek için uygulamaların doğrudan M1 işlemcilere destek verecek şekilde düzenlenmesi çok daha önemli.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?