Onyx Boox Nova 3 e kitap okuyucu incelemesi

2
310

Daha önce e kitap okuyucu almayı düşündüğümü yazmıştım. Aşağıdaki konuda da e kitap okuyucular hakkında biraz bilgi vermiştim ve karşılaştırmalar yapmıştım. Geçtiğimiz günlerde Nova 3 e kitap okuyucu satın aldım. Bu yazıda 2 haftalık kullanımımdan edindiğim yorumları yazacağım.

Bakınız: Hangi e kitap okuyucu alınır? 2021 güncel

Bu yazı büyük bir inceleme yazısı olmayacak. Zaten internette bu e kitap okuyucunun özelliklerinin anlatıldığı çok sayıda yazı var. Ben biraz daha yüzeysel bir anlatım tercih edeceğim. Bu bir uzmanın karşılaştırma yazısı olmayacak. Bundan önce sadece Amazon Kindle kullanmış birisiyim. Ancak aradan 8-10 yıl gibi bir uzun süre geçtiğinden o konudaki bilgilerim taze değil. Bu yazıyı bir kullanıcı yorumu yazısı olarak görürseniz sevinirim.

Onyx Boox firmasının Türkiye’de bir distribütörü var. Bu sayede kendi sitelerinden daha uygun fiyatlarla almanız mümkün oluyor. N11 sitesinde 5000 TL civarında satılan cihazı kendi firmasından 3700 TL’ye alabiliyorsunuz. (23 Ağustos 2021 fiyatı) Üstelik öğretmen olduğum için de %5 indirim yapıyorlar. Kitap okuyucuyu koruyucu kılıfı ile satın aldım. Online mağazadan ürünü satın aldıktan sonra firmanın bir şubesinin de Ankara’da olduğunu gördüm. Benim de o bölgede o gün işim vardı. Gitmişken Nova 3’ü mü de alayım dedim. Ben ürünü gece saatlerinde satın almıştım. Sabah firma bana ulaştı ve ürünü kargoya vereceklerini söyledi. Ben engellemeseydim hızlı bir gönderi süreci yaşanacaktı. Firmanın Ankara Yenimahalle’de Podium Avm’nin arkasında bulunan yerine gittim. Beni oldukça güler yüzlü bir şekilde karşıladılar. Ürünümü zaten hazırlamışlardı. Ürünün ambalajını çok beğendim. İsterseniz kurulumunu birlikte yapalım dediler. Tamam deyince oturduk 5 dk içinde hem kurulumunu yaptılar hem de bazı özelliklerini tanıttılar. Ben firmanın Türkiye’de genç ve dürüst bir ekiple çalıştığı izlenimi aldım. Bence firma oldukça umut vadediyor.

32 Gb hafızası olan Nova 3 e kitap okuyucuyu eve getirir getirmez PC başına geçtim. Bilgisayarımda bulunan 2 GB’lık elektronik kitap klasörümü Wi-fi transfer seçeneği ile 5dk’da cihazıma yükledim. 2 haftada 3 kitap bitirdim ve şimdi 4. süne başladım.

 • Piyasadaki bir çok e kitap uzantısını tanıyormuş. Ben pdf ve e pub kitaplarını denedim. E pub uzantısında kullanımı çok rahat. Pdf açarken sorun yok. Ancak yaklaştırma seçenekleri bana biraz hantal geldi. Bu yüzden ReadEra E Book Reader uygulamasını yükledim. Bu uygulamayı tablette kitap okurken kullanıyordum. Pdf okurken oldukça kullanışlı özellikleri var.
 • Ekranda ön ışık olayı harika bir özellik. E kitap okuyucu alacaksanız kesinlikle ön ışıklı olanını alın. Böylece karanlıkta da kitap okuyabiliyorsunuz. Ayrıca ışık ayarlamaları çok geniş. İstediğiniz parlaklıkta, tonda görünüm elde edebiliyorsunuz. Bu da çok kullanışlı bir özellik. Alacakaranlıkta parlak bir ekran gözünüzü yorabilir. Yahut gün ışığında mat ekranı göremeyebilirsiniz. Ancak Nova 3’de öyle bir sorun yok.
 • Okuduğunuz satırlarda önemli gördüğünüz yerleri seçebiliyorsunuz. Böylece o kısımları ayrıca bir metin olarak başka bir yere gönderebilir veya sonradan okuyabilirsiniz. Bu özellik sanırım tüm e kitap okuyucularda var.
 • Bir kelimeyi seçip sözlükten anlamına bakabiliyorsunuz. Ben İngilizce-İngilizce sözlük yükledim. Ancak listede Türkçe – İngilizce sözlük göremedim. Bunun da bir çözümü kesin vardır. Ancak şimdilik bu konuyla uğraşmadım. Ancak aradığım kelimeleri bir yerde depoluyor. Ezberlemek istediğim kelimeye arada bakıyorum. Bu da iyi bir özellik.
 • Kendi tarayıcısında Youtube’da video izledim. Pek bir şey anlaşılmıyor ancak yine de kitap okumaktan sıkılırsanız tablet olarak da kullanabileceğiniz bir cihaz. Web sitelerini okurken kitap okuyor hissi alıyorsunuz. Bu sayede köşe yazısı okurken belirli bir konfor algılıyorsunuz.
 • Gözünüze zarar vermiyor. Ekran yansıması yok. Bildiğiniz elektronik mürekkep.
 • Kitapları listeleme, sıralama, okuma yüzdesi, kapak resmi değiştirme gibi özellikler var. Aslında o kadar çok özellik var ki, Nova 3’de uzmanlaşmak için birkaç ay geçmesi gerekiyor.
 • Pil dayanımı şimdilik iyi. Satın aldığımdaki şarjı 2 hafta beni götürdü.
 • Kalem kullanışlı ancak tabii ki belirli bir gecikme var. Bu gecikme kalemi normal bir kalem gibi kullanmanızı engelliyor. Bu cihazı alarak not defteri gibi kullanayım derseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Öyle bir amacınız varsa iPad’lere bakabilirsiniz.
 • Nova 3’ün gövdesi yumuşak bir plastikten yapılmış. Kaliteli bir dokusu var. Elde kaymıyor.
 • Hoparlörü yeterli. Müzik dinleyebilir, sesli kitap okuyabilirsiniz. Ben Mp3 dinlemedim. Ancak muhtemelen sorun çıkmayacaktır.
 • Benim kafamdaki diğer bir soru da renkli mi alsam sorusuydu. Şimdi renksiz Nova 3 aldığıma çok memnunum. Birkaç çizgi roman indirip okumayı denedim. Ancak 7.8 inç ekranda hiç de rahat edemedim. Yazılar okunmuyor. Zoom özelliği de çok kullanışlı olmuyor. Çizgi roman okumak için bence en az 13 inç cihaz lazım. Bende 10.3 inç tablet var. Onda da çizgi roman rahat okunmuyor.

Şimdilik söyleyeceklerim bunlar. Cihazı kullandıkça bu yazıyı güncelleyeceğim. 2 haftalık kullanımım sonucunda Nova 3’den oldukça memnun kaldım. Kağıt kitaplar artık hantal geliyor. Sorunuz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Önceki İçerikAkıllı telefonlar için en iyi 10 sanal gerçeklik uygulaması
Sonraki İçerikiPhone 13 Kılıfları Gözüktü ve Çentik Ortaya Çıktı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

2 YORUMLAR

 1. Verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu. Emekleriniz için teşekkür ederim. sayenizde e kitap okuyucuları hakkında fikir sahibi oldum ve kararımı vermekte de çok yardımcı oldunuz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?