Oculus Quest 3 rehberi- Ne zaman çıkacak? Özellikleri

0
409

Oculus Quest 3 ya da Meta Quest 3, 2023 yılında piyasaya sürülecek. En azından söylentiler o doğrultuda. Peki Quest 3 nasıl olacak? Quest 2’nin bir üst sürümü olarak biraz iyileştirmeler mi getirecek yoksa radikal bir değişim mi olacak? VR gözlük alacakların merak ettiği sorular bunlar. Bu soruların yanıtına göre bu yıl Quest 2 mi almalı yoksa Quest 3’ü mü beklemeli?

Quest 3 ne zaman çıkacak?

Quest 3’ün 2023 yılında Facebook çatı şirketi Meta tarafından satılmaya başlanacağı iddiaları ciddi web sitelerinde yayınlandı. Analist Brad Lynch tarih olarak 3 Ekim 2023 Meta Connect etkinliğini gösterdi. Quest 2 2020 yılının Ekim ayında tanıtılmıştı. Aradan neredeyse 2 yıl geçti. İlk çıktığında 64 GB modeller satılırken 2021 yılında gelen güncelleme ile 128 ve 256 GB modeller de piyasaya sürüldü. (Bakınız: Wiki Sayfası)

Bazı duyumlar Quest 3 yerine Quest 2 Pro gibi bir ara modelin olabileceği şeklinde. Meta satış stratejisi bunlardan hangisinin olacağını belirleyecek. Eğer radikal değişimler olmayacaksa üst model bir PRO Quest 2 beklenebilir. Ancak Meta, Quest 2’nin satışlarını azaltmamak için farklı yollar da deneyebilir.

Oculus Quest 3 fiyatı ne olacak?

oculus quest 2

Ülkemizde hiçbr şeyin fiyatının sabit olmadığını biliyoruz. Bu yüzden fiyat beklentilerimizi Dolar üzerinden yapmamız daha anlamlı olacaktır. Şimdilerde 299 Dolarlık Quest 2; ülkemizde 7500-8000 TL aralığında satılıyor. Dolar bazında bu fiyat çok uygun ve açık bir şekilde Amaç VR gözlükleri yaygınlaştırmak. Meta’nın aynı politikayı Quest 3’de de sürdüreceği beklentisi mevcut. Quest 3’ün fiyatı konusunda şu ihtimaller var:

  1. Quest 2 satıştan kaldırılır ve aynı fiyata Quest 3 satılmaya devam edilir.
  2. Quest 2 satılmaya devam eder ve Quest 3; 50-100 USD daha pahalıya satılır.

 

Oculus Quest 3 nasıl olacak?

Merak ettiğimiz diğer bir konu da Quest 3’ün özellikleri. Gelen sızıntılara göre Quest 3 şu özelliklere sahip olabilir:

  • Oculus Quest 2, Snapdragon XR 2 işlemcisi ile çalışıyor. Quest 3 ise Snapdragon XR3 mobil platformu ile çalışacak.
  • Quest 3 daha iyi bir grafik performansa sahip olacak. Bu da daha iyi bir görüntü kalitesi ve daha gerçekçi, akıcı oyunlar demek.
  • Tahminlere göre uOLED ekranlar Quest 3’de kullanılacak. Quest 2’de LCD ekranlar vardı. Böylece OLED ekranlarla daha iyi bir VR deneyimi yaşanacak. Aslında VR gözlüklerde daha önce de OLED ekranlar kullanılmıştı. Ancak bu gözlükler piyasanın en pahalı modelleriydi. İlk kez ortalama bir fiyata OLED ekranlı VR gözlükler satılıyor olacak.

Şimdilik Quest 3 hakkındaki bilgilerimiz bu kadar. Yeni bilgiler geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz. Siz de VR gözlük alacaksanız beklemek veya beklememek kararını buna göre verebilirsiniz.

Önceki İçerikiOS ve iPadOS 15.0-15.1.1 için geçerli Cheyote jailbreak göründü
Sonraki İçerikiOS 15.6 herkes için yayınlandı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?