Obs nedir? Nasıl kullanılır?

6
12346

Open Broadcaster Software yani kısa ismiyle OBS nedir? OBS nasıl kullanılır? Bu yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız. OBS youtube videosu çekenlerin, özellikle de oyun oynanış videosu çekenlerin sıklıkla kullandıkları ve ekran görüntüsü kaydetmeye yarayan bir uygulamadır. OBS project adı altında github’da açık kaynak olarak geliştirilmektedir. OBS tamamen ücretsiz bir programdır. OBS programının desteklediği sistemler şunlar:   Windows 7 ve sonrası, OS X 10.8 ve sonrası, ve Linux Ubuntu 14.04 ve sonrası. Yani neredeyse tüm platformaları destekleyen bir programla karşı karşıyayız.

OBS programının github sayfası için tıklayın. OBS programını indirmek için tıklayın. OBS ana sayfası: OBSProject

OBS nedir?

Açılımı “Open Broadcaster Software” yani Türkçe olarak ifade edersek “Açık Yayıncı Yazılımı” anlamına gelir. Buradaki “Açık” ifadesi ücretsiz bir yazılım olduğu ve kaynak kodlarına herkesin ulaşabileceği anlamına gelir. Son kullanıcı açısından güvenilir bir yazılım da diyebiliriz.

Programın diğer adı da OBS Studio’dur. Bu program Qt tabanlıdır ve OBS Project tarafından geliştirilir. Canlı yayın yapma ve video kaydetme gibi işler için kullanılır. Microsoft Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışabilir.

OBS ne için kullanılır?

Günümüzde Youtube canlı yayınları çok revaçta. Youtube üzerinde canlı yayın yapmak için OBS programını kullanabilirsiniz. OBS’yi indirip kurduğunuzda sizi bir kurulum sihirbazı karşılayacak. Bu aşamada görüntü ve ses kayıt cihazlarınız algılanır ve sizden ne yapmak istediğiniz sorulur. OBS’yi canlı yayın yapmak için de kullanabilirsiniz, video kaydetmek için de kullanabilirsiniz.

OBS işlevselliğini bir çok eklenti ile artırabilirsiniz. OBS; NDI VST eklentileri, canlı yayın masası gibi eklentileri destekler.

OBS nasıl kullanılır?

Open Broadcaster Software içerisinde birçok özelliği barındıran ama sade tasarımıyla kullanımı kolay olan bir program. Ana ekran 4 kısma ayrılmış. Sahneler (Scenes), Ses mikser (audio mixer), değişim kısmı (transition) ve Kontroller (Controls). Sahneler kısmında canlı ses veya video akışları, metin gibi kısımlar mevcut. Mikser kısmından da ses kısma, ses seviyesi ayarlama gibi kontroller mevcut. Kontrol panelinde başlat-durdur düğmeleri gibi temel kısımlar mevcut. Üst kısımda da canlı bir video önizleme ekranı var. Kullanıcı arayüzü karanlık veya aydınlık şeklinde 2 farklı temada olabiliyor.

Studio modunda 2 farklı sahne ön izlemesi mevcut. Soldaki ön izleme penceresinde aktif olmayan sahneleri düzenleyebilirken, sağda bulunan ön izlemeden aktif olan sahneleri düzenleyebiliyorsunuz.

OBS kullanımını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

 

OBS eklentileri neler?

OBS’den maksimum yarar sağlamak için eklentilerle kullanmalısınız. En popüler OBS eklentisi NDI eklentisidir. Bu sizin IP video üretim protokolü kullanabilmenizi sağlar. Bu eklentiye Obsproject forum sitesinden ulaşabilirsiniz. Buraya bir link ekledim: NDI eklentisi

Diğer popüler OBS eklentisi de VirtualCam eklentisidir. Bu eklenti de videonun içinde sanal bir web kamerası ile sizin de görünmenizi sağlar. Aşağıda bir örnek paylaştım:

Başka bir popüler OBS eklentisi de PTZOptics eklentisidir. Bu eklenti de PTZ kameraları OBS ile kontrol edebilmenizi sağlar. Yani uzaktan bir IP kontrolü ile kameralarını kontrol edebilirsiniz. PTZ kameralar Pan ve tilt ile kontrol edilen kameralar anlamına geliyor. Profesyonel video çekimleri için ideal.

[Konunun ilk sürümü Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır. 23 Temmuz 2021 tarihinde konu yeni bilgilere göre güncellenmiş ve bilgi kapsamı genişletilmiştir.]

 

Önceki İçerikiPhone ve iPad ile torrent nasıl indirilir?
Sonraki İçerikBu özelliği kapatırsanız iPad’inizi laptop gibi kullanabilirsiniz
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

6 YORUMLAR

 1. obs hakkında 2 sorum olacak;
  1 – obs ile alınan kayıtların boyutu büyük mü? büyükse boyut küçültmemize olanak sağlıyor mu?
  2- obs bilgisayarı gereğinden fazla yoruyor mu?

 2. ARKADAŞLAR OBS KULLANAN VARSA BİR İKİ SORUM OLACAK SES KONUSU İLE İLGİLİ BİLEN VARSA YAZABİLİRMİ RİCA ETSEM 0543 227 99 47

 3. OBS Studio da yukarı doğru kayan ÇOK SATIRLI YAZI YAPMAK
  —————
  İyi günler. Öykü yazarıyım.

  Öykülerimi kayan yazı yapmak istiyorum.

  Yazılar uzun olduğundan ekran ayarlarını başaramadım.

  Varsa örnek rica ediyorum. (Youtube de filan video adresi olabilir. )

  Yazılar ekrana ya sığmıyor ya da yazıya ayrılan kısmı küçültürken yazılar da ya bozuluyor ya çoğu kısmı alamıyor.
  Daha detaylı açıklamak gerekirse
  *** Denediğim yazı 101 satır, yazı boyutlarıyla oynarken bazen 60, bazen 44 satırı anca alıyor.
  *** Uzun satır yazılarını otomatik ekranda ayrılmış pencereye sığdırmadığından, uzun satırların bir kısmı ekrana hiç gelmiyor.

  Şimdiden teşekkür ediyorum. Eğer eposta ile bilgi göndermeniz gerekirse aşağıya ekliyorum.
  ahmetunalcam@gmail.com

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?