NVRAM ve PRAM nedir? Nasıl sıfırlanır?

0
1664

Mac’inde sorun yaşayan birçok kişiye Apple servisleri tarafından NVRAM’i veya PRAM’i sıfırlaması gerektiği söylenir. Mac ile ilgili sorunların çözümünde bu kadar sık kullanılan NVRAM ve PRAM kavramlarını çok az kişi bilir. Nedir NVRAM ve PRAM? Ne işe yarıyor? Neden ve nasıl sıfırlamalıyız?

NVRAM nedir?

Öncelikle NVRAM’in ne olduğundan başlayalım. Örneğin Mac’i sessize aldınız ve sonra cihazı yeniden başlattınız. Cihaz tekrar açılırken başlama sesi çıkmayacaktır. Bunu Mac nasıl yapıyor? Cevabı NVRAM’de yatıyor. Çünkü ses ayarları NVRAM’e kaydedildi. NVRAM, MacOS sistemi başlamadan önce çalışıyor. Sadece ses ayarlarını kaydetmiyor. Aynı zamanda ekran çözünürlüğü, zaman dilimi gibi bilgileri de saklıyor.

MacOS başlarken bazen NVRAM’in çalışmasında hatalar meydana gelebiliyor. Mac açılmakta sorun yaşıyorsa, yanlış harddiski açılmak için kullanıyorsa NVRAM’i sıfırlamanız gerekiyor. Sıfırlamak demek içindeki bilgiyi temizlemek demektir.

NVRAM nasıl sıfırlanır?

Mac’inizde firmware şifresi varsa bu yöntemler işe yaramaz. Önce bu şifreyi kaldırmalısınız.

NVRAM’i sıfırlamak için 2 farklı yöntem var.

2016 öncesi Mac’ler için:

  • Mac’inizi kapatın.
  • Güç düğmesine basarak yeniden açın.
  • Başlama sesini duyar duymaz Command – Option – P ve R tuşlarına aynı anda basın.

  • Başlama sesini tekrar duyduğunuzda tuşları bırakabilirsiniz.
  • NVRAM silinecek ve Mac’iniz normal olarak başlayacak.

2016 sonrası Mac’lerde kullanacağınız NVRAM sıfırlama yöntemi de şu:

2016 ve sonrası MacBook Pro’larda ve Mac’lerde iş biraz daha farklı. Bu modellerde Apple başlangıç sesini kaldırdı. Cihazınız böyleyse NVRAM’i aşağıdaki yöntemle sıfırlayabilirsiniz:

  • Mac’inizi kapatın.
  • Mac’inizi güç düğmesine basarak açın ve aynı tuş kombinasyonuna basılı tutun.
  • 20 saniye boyunca basılı tutmaya devam edin. (Apple logosu tekrar görünene kadar)
  • NVRAM sıfırlanmış olacaktır.

PRAM nedir?

PRAM kısaltmasının açılımı: “Parameter Random Access Memory” PRAM Mac bilgisayarlarda kullanılan ve sistem ayarlarını depolayan bir hafıza çeşididir. Ekran çözünürlüğü, renk derinliği, bölge ayarları, ses ayarı ve başlangıç sesi seçimi gibi bilgileri depolar.  Mac’iniz açılışta hiç önyükleme yapmıyorsa veya düzensiz davranışlar gösteriyorsa PRAM’i sıfırlamanız gerekir.

PRAM nasıl sıfırlanır?

NVRAM ile PRAM yaklaşık olarak aynı bilgileri depolarlar ve sıfırlama yöntemleri de aynıdır. NVRAM’de anlatılan tuş kombinasyonunu kullandığınızda hem NVRAM’i hem de PRAM’i sıfırlamış olursunuz.

Not: NVRAM’i sıfırladığınız halde hala MacBook’unuz saati ve tarihi yanlış gösteriyorsa; Ana kart üzerinde yer alan pil bitmiş olabilir. Bu pilin değiştirilmesi gerekir.

Önceki İçerikMac veya MacBook donma – kasma ve yavaşlama sorunu
Sonraki İçerikGoogle, Apple Cihazlarında Bir Güvenlik Açığı Daha Duyurdu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?