NFT Nedir, NFT Nasıl Oluşturulur? NFT Rehberi 2022

0
408

NFT nedir? NFT nasıl yapılır? NTF nasıl satılır? Son zamanlarda çok sık duyduğumuz bu terimleri merak eder olduk. TV kanallarında ve internet dünyasını aşarak günlük yaşantımıza kadar uzanan NFT hakkında tüm merak ettiğiniz soruların yanıtı başlıklar halinde bulabileceksiniz. İşte tüm detaylar…

NFT nedir?

Son zamanlarda TV kanallarında ve internet dünyasının yanı sıra çevremizdeki kişilerden de çok sık duyulan NFT’ler ancak dijital sanat eserlerinin veya koleksiyonların tescil edildikten sonra satışa çıkarılması için dijital varlığa çeviren bir sertifika olarak tanımlanabilir.

NFT’nin açılımı ve anlamı nedir?

İngilizcede Non-Fungible Token olarak bilinen ve baş harfleri NFT olarak ifade edilen varlık aslında Takas edilemeyen jeton anlamına gelmektedir. Bir nevi kripto sanat eseri olarak adlandırdığımız bu eserlerin tek örneği olması halinde milyonlara dolara kadar satılabileceğini söyleyebiliriz. Geleceğe doğru yatırımcıların yoğun ilgisi olan NFT bir sanat eserinin dijitalleşmiş hali diyebiliriz.

Türkiye’de NFT kullanımı

Ülkemizde, birçok alanda NFT kullanılmaktadır. Özellikle futbol kulüpleri, sanatçı ve yazarların da yer aldığı NFT piyasalarına olan ilgi çok fazla artmış durumda. Buna verilecek bir örnek ise Kentçizer Tarık Tolunay’ın Pandemi adını vermiş olduğu eseri NFT olarak 36 bin dolara satıldı.

Tarık Tolunay bundan sonra ise “Bu tweet bir ‘SANAT ESERİ’dir!” adlı Cüney Özdemir’in tweetini 10 bin dolara sattığını duyurdu.

Bunlara bir örnek daha Zeynep Bugay’ın “Anne” isimli öyküsü NFT pazarında 12 bin 400 dolara satıldı.

Bunun gibi daha birçok NFT satışı ülkemizde yapıldı ve ilgi çok üst düzeye gelmiş durumda.

NFT nasıl yapılır?

NFT’lerin nasıl yapılacağı son zamanlarda para kazanmak isteyen kişiler tarafından arama motorlarında aranmaya başlandı. NFT’ler BTC ve ETH gibi kripto paraların kullanılmış olduğu veritabanı Blok Zincir teknolojisi yani Blockchain’i kullanıyor. NFT’leri normal kripto paralardan ayıran asıl etken ise kripto paralara göre takas edilemez olması oluyor.

Anlatmış olduğumuz bu değiştirilemez tokenler aslında çok basit bir şekilde ayrılabilmeleri ve doğrulanabilmelerine yönelik oluşturulmuştur. Genelde ETH altyapısını kullanarak oluşturulan bu dijital varlıkların ERC-721 ile ERC-1155 bandına uygun olarak yapılması gerekiyor.

ERC-721 ve ERC-1155 nedir?

ERC-721 anlam bakımından Ethereum blok zinciri üzerinde eşi olmayan tokenlerin ne şekilde oluşturulabileceğini gösteren bir standart olarak karşımıza çıkıyor. Bu standartta oluşturulan her token eşsiz olduğu kabul edilmiştir.

ERC-1155 ise video oyun sektöründe kullanılır. Oyun içerisinde yapılan alışverişlerde kullanılması için geliştirilen bir standart olarak bilinir.

NFT nasıl oluşturulur?

NFT Token oluşturmak aslında çok basit bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz adına birçok platform günümüzde hizmet vermektedir. İsteyen herkes NFT oluşturabilecek imkâna sahiptir. Sizlerde NFT oluşturmak isterseniz dijital bir cüzdana biraz ETH yükleyerek ve içeriğinizi yüklemeniz halinde NFT kripto varlığına dönüştürebilirsiniz. Daha sonra NFT Pazar yeriyle bağlantı kurarak satabilirsiniz.

Her ne kadar NFT oluşturma birçok platformdan basit bir şekilde yapılabilse bile, ufak tefek farklılıklar görülebilir. Sizlerde aşağıda anlatacağım şekilde NFT oluşturabilirsiniz.

  • Dijital olarak ürettiğiniz içeriği Pazar yerine yükleyin.
  • Daha sonra ekran üzerinde yer alan bilgileri onaylayarak NFT’ye dönüştürün.
  • Ardından içeriğiniz için bir tanıtma metni oluşturun.
  • Uygun bir fiyat belirleyin.

Bu işlemler bu kadar basit olup, çok kısa sürede Pazar yerine sunabilirsiniz.

NFT satışında yer alan dijital varlıklar neleri kapsar?

NFT satışlarında sanat eserleri tek yer edinmez. Pazar yerlerinde görebileceğiniz normal videolar, GİF’ler ve fotoğrafların yanı sıra ses ve diğer dosyalarda yer alabiliyor.

NFT satın almadan önce bilmeniz gerekenler nedir?

NFT almadan önce sizlerin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak NFT’leri hangi Pazar yerinden almak istediğinize karar verin. Ek olarak hangi kripto para ile alışveriş yapacağınızı ve hangi cüzdanda saklayacağınızı almadan önce belirlemiş olmanız gerekiyor.

Birçok Pazar yerleri ödeme aşamasını tamamlamak adına benzin olarak adlandırılan bir komisyon türevi işlem ücreti almaktadır. Bunla beraber paranızı NFT’ler için kullanılmakta olan ETH için dönüştürme veya alım satım maliyetlerini de hesaplamanız gerekiyor.

NFT satın alma ve NFT satma işlemi nasıl yapılır?

Birçok platform üzerinden NFT alabilir veya satabilirsiniz. Siz hangi platform üzerinden alışveriş yapmak isterseniz, ona uygun platform seçmelisiniz. Örnek fotoğraf veya video veya ses bunun gibi platformlar ayrılmaktadır. Daha sonra alışveriş yapmak istediğiniz platforma özgü bir cüzdanınız olmalı ve bu cüzdanda da kripto paranızın olması gerekiyor.

NFT fiyatları neye göre belirlenir?

Herhangi bir NFT’nin değerinin biçilmesi için üç ana konu bulunuyor. Bunların başında nadirlik, kullanım alanı ve somutluk ele alınmaktadır. Bu üç aşama bir NFT’nin asıl değerini ortaya koyar. Eserinizi NFT olarak satın alacak olan kişi eserin orijinal haline ve bunun sahibi olduğunu gösteren bir jetona da sahip olacaktır. Bu bakımdan tek olduğu ve bir eşi olmadığının kanıtı yanı sıra tek bir sahibi de bulunmaktadır.

NFT Pazar yeri site isimleri nedir?

Şimdiye kadar en çok bilinen ve kullanılan NFT Pazar yeri siteleri başlıca şöyledir:

  • Açık deniz
  • Darphane
  • şık ağ geçidi
  • Nadir
  • Aşırı nadir
  • Temel
  • VIV3
  • FırınTakas
  • Axie Pazaryeri
Önceki İçerikÇentikli iPhone’larda pil yüzdesi nasıl gösterilir?
Sonraki İçerikiPhone ve iPad’daki iMovie artık otomatik film oluşturabilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?