NFC nedir? iPhone’da NFC nasıl kullanılır?

0
240

Mobil ödeme sistemleri her geçen gün gelişiyor. iPhone’lar ile de hızlı bir şekilde mobil ödeme yapabiiyorsunuz. NFC adı verilen bir sistem bu yüzden geliştirilmiş. Bu yazımızda NFC nedir? NFC iPhone’larda kullanılabilir mi? iPhone’da NFC nasıl kullanılır? gibi bazı soruların yanıtını vermeye çalışacağız..

NFC Nedir?

NFC yani uzun haliyle “Near Field Communication” Türkçesiyle “Yakın alan iletişimi”. Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymayan bu sistemde, 2 cihaz aralarında veri iletişimi yapabiliyor.

NFC sistemi şu an mobil ödeme sistemlerinde sıklıkla kullanılıyor. NFC sisteminin arkasında Bluetooth iletişim protokolü var. Böylelikle NFC iletişimi yapacak cihazlar arasında mutlaka Bluetooth uyumunun olmasının önemli olduğunu söyleyebiliriz.

NFC nasıl çalışır?

20110424233510 1

NFC sisteminin Bluetooth tabanlı olduğunu söylemiştik. Bluetooth teknolojisi radyo dalgalarını kullanan bir iletişim teknolojisidir. Bağlantının gerçekleşmesini sağlayacak iki cihazdan birisi verici olarak diğeri ise alıcı olarak konumlandırılıyor. Süpermarkette ödeme yaparken kullandığınız POS cihazları iletim yapabilen bir cihaz olarak konumlandırırsak telefonunuzu ise POS cihazından hem sinyalleri alabilen hem de iletebilen bir NFC cihazı olarak düşünebiliriz.

NFC ile Bluetooth arasındaki temel fark veri iletimi için izin gerekmemesi. Veri iletiminin başlaması için iki cihazın çok yaklaşması hatta birbirine dokunması yeterli.

iPhone ile NFC kullanılabilir mi?

Android telefonlarda NFC kullanımı bir süredir yaygın ancak iPhone’larda durum biraz değişik. Apple aynı amaç için, benzer bir mantıkla Apple Pay teknolojisini iOS 13’den beri kullanıyor. Yani iPhone’larda NFC üzerinde araştırma yapıyorsanız boşuna bu kelimeleri aratmayın. Apple Pay olarak arama yapın.

Apple Pay konusunda size kötü bir haberim var. Apple Pay resmi olarak Türkiye’de kullanılamıyor. Ancak bunun da bir çözümü var: Wise

Wise uygulaması ile üyelik oluşturup iPhone’unuz ile temassız ödeme yapabiliyorsunuz. Wise, Paypal tabanlı bir ödeme platformu. Ancak üye olmak o kadar da kolay değil. İntenrtte bu konuda çeşitli yöntemler bulmak mümkün.

Her iPhone ile temassız ödeme yapmak mümkün değil. Temassız ödeme yapabilmeniz için iPhone’unuzun NFC çipine sahip olması gerekiyor.

Hangi iPhone’larda NFC çipi var?

NFC çipine sahip olan iPhone’lar oldukça çeşitli. iPhone 6 ve sonrası modellerde NFC çipi bulunuyor.   iPhone 6 ve SE modellerinde ödeme yaparken telefonunuzu kullanabilirken, iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde cep telefonu ile etiket okutmak da mümkün.

iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, Xs, Xs Max ve iPhone XR ve üst modellerin hepsi etiketleri okuyabilir ve ödemeler cep telefonundan yönetilebilir.

NFC nedir? iPhone’da NFC nasıl kullanılır?

Bu sorunun yanıtını vermeye çalıştık. Umarız yararlı bir yazı olmuştur.

Önceki İçerikiPhone’unuzu arabaya nasıl bağlarsınız?
Sonraki İçerikNetflix ekran görüntüsü nasıl alınır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?