Netflix Ne Kadar internet Harcıyor? Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

1
3157

NetFlix kullanıcıları, sınırsız internet kullanımının aylık 50 GB, 75 GB veya 100 GB gibi bir kota ile sınırlandırılması ve bu kotanın aşılması halinde internet hızlarının düşürülmesi konusunda oldukça dertli görünüyor. Özellikle televizyon alışkanlıkları tamamen Netflix’e dönüşmüş olan kullanıcılar, ayın ortasına gelmeden internet kotalarının tükenmesinden epey şikayetçi durumda. Kullanıcılar bu sorunu günlük Netflix kullanımlarını sınırlandırarak bireysel olarak çözmeye çalışıyor. Ancak bunun yerine Netflix’in kullandığı veri miktarını azaltma yöntemleri üzerinde de durabilirsiniz. Bu yazıda Netflix’in ne kadar internet harcadığına ve uygulamanın kullandığı veri miktarını nasıl azaltacağımıza yer verdik.

Netflix Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Netflix’in veri kullanımı ne izlediğinize, ne kadar süreyle izlediğinize ve en önemlisi internet bağlantınızın kalitesine bağlı. Varsayılan olarak, Netflix yayın kalitesini internet bağlantınıza bağlı olarak ayarlar. Dolayısıyla internet bağlantınız ne kadar kaliteliyse, Netflix yayın kalitesi ve veri kullanımı o kadar yüksek olur. Varsayılan ayarlarla, Netflix’in ne kadar internet harcadığını tahmin etmek zor.

Öte yandan, Netflix’in sunduğu yayın kalitesi düzeylerinden birini seçtiğimizde, saatlik yayın başına ne kadar internet harcadığımız konusunda daha iyi bir fikir elde edebiliriz:

  • Düşük kalite, saatte yaklaşık 0.3 GB,
  • Orta kalite (SD), saatte yaklaşık 0.7 GB,
  • Yüksek kalite (HD), saatte yaklaşık 3 GB,
  • Çok yüksek kalite (Ultra HD), saatte yaklaşık 6 GB veri kullanır.

Yeterli bir internet bağlantınız olduğunu ve Netflix’in HD kalitesinde yayını saatte 3 GB veri harcayarak cihazınıza aktardığını varsaydığımızda, sadece SD kalitesine geçiş yaparak devasa miktarda veri tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ortalama veri kullanımının, Netflix yayınını izlediğiniz cihazdan bağımsız olarak geçerli olduğunu unutmayın. Dolayısıyla yayını iPhone, Mac, Apple TV veya başka herhangi bir cihazdan izlediğinizde, yukarıda belirtilen ortalama kullanım geçerli olacaktır.

İLGİLİ HABER:  Haftanın En İyi iOS Uygulamaları (11 Şubat)

Netflix Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Netflix, veri kullanımını azaltmak için birkaç yol sunuyor. Veri tüketimini azaltmak ve Netflix yayın kalitenizi profil seviyesinde sınırlandırmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Bir web tarayıcısı (Netflix uygulamasından değil) kullanarak Netflix hesabınıza giriş yapın.
  2. Hesabınızda tanımlanmış birkaç profil varsa (çocuk profili gibi), oynatma ayarlarını yapmak istediğiniz profili seçin. Oynatma ayarları profil düzeyinde yapıldığından dolayı bunu yapmanız önemlidir.
  3. Profili seçtikten sonra, Hesap bölümüne gidin, ekranın en altında ilerleyin ve Profilim‘in altında yer alan Oynatma ayarları (Playback Settings)‘na tıklayın.Netflix oynatma ayarları
  4. Oynatma ayarlarınız varsayılan olarak Otomatik olarak ayarlanmıştır. Saatte ortalama 0.7 GB‘dan fazla veri kullanmak istemiyorsanız Orta (Medium) seçeneğini seçin ve Kaydet‘i tıklayın.Netflix Yayın Kalitesi Ayarı
  5. Hesabınızdaki tüm profiller için bu adımları gerektiği gibi tekrarlayın. Değişikliklerin etkili olmasının birkaç saat süreceğini unutmayın.

Oynatma ayarları profil düzeyinden ayarlandığından, her profilin yayın kalitesini diğerlerinden bağımsız olarak seçebilirsiniz. Örneğin, kendi profilinizi Otomatik veya Yüksek kaliteli yayın olarak ayarlarken, çocuklarınızın profillerini Orta kaliteli yayın olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Netflix ne kadar internet harcıyor ve Netflix veri kullanımı azaltma konularında sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?