Nesneleri 3D Modellere Dönüştüren Uygulama Qlone

0
244

App Store uygulamaları içerisine sürekli yenileri ekleniyor. Apple’ın kullanıcıların iPhone ve iPad deneyimini maksimuma çıkarmak için yayınladığı kendi uygulamaları bir yana dursun birçok ünlü geliştirici firması tarafından da App Store’a özel uygulamalar yayınlandığını görüyoruz. iOS’un eşsiz sistemiyle beraber bambaşka deneyimlerin elde edilmesini sağlayan uygulamalardan birisi de Qlone adı verilen yeni uygulama. Henüz çok yeni bir uygulama olmasına karşın Qlone uygulamasının hem arttırılmış gerçeklik sistemine tersten bakması hem de yeni iOS teknolojilerini kullanması da büyük bir artı olarak gösteriliyor. Peki yeni Qlone uygulaması nasıl bir teknolojilere sahip? Bakalım.

Qlone Uygulama Özellikleri

Öncelikle uygulamanın genel kullanımdan çok, model çizim, mimarlık, 3D render alma üzerinde çalışanlara hitap eden bir uygulama olduğunu belirterek başlayalım. Zaten uygulamanın tam olarak ne işe yaradığını gördüğünüzde bu düşünceyi daha iyi anlayacaksınız. Hemen Qlone uygulamasının özelliklerine geçelim.

Öncelikle Qlone uygulaması üzerinde kullanıcıların ekstra bir kod sistemine sahip olması gerektiğini belirtelim. Mini bir barkod alanı sunan bir kağıtla beraber kullandığınız uygulamada mevcut nesneleri taratarak bu nesneleri 3D şekilde dijital ortaya aktarabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi de bir hayli basit.

Sadece yapmanız gereken kod kağıdı üzerine 3D modeli yerleştirmek. Bir figür ya da bir maket ne isteseniz bu alana yerleştirmeniz gerekiyor. Ardından ise uygulamayı iPhone telefonunuzdan ya da iPad tabletlerinizden açmanız ve kameranız yardımıyla modeli taramanız gerekiyor.

Model Programlarına Uyarlanabiliyor

Taramaları yaptıktan sonra ise otomatik olarak koyduğunuz nesnenin figürü akıllı telefonunuza da eklenmiş oluyor. Akıllı telefonunuzdan uygulamanın ekranı üzerinde doğrudan tarattığınız modelin 3 boyutlu halini bulabiliyorsunuz. Qlone tarafından sunulan ayrıcalıklarda bununla sınırlı değil.

Bunun dışında uygulamanın açtığı modelleri yine uygulama içerisinde sınırlı şekilde de olsa düzenleyebiliyorsunuz. Biraz daha profesyonel bir sistem olduğunu da ekleyelim. Öyle ki tarattığını modelleri doğrudan profesyonel model programlarına da atarak düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Oldukça başarılı bir uygulama olarak gösterilen uygulamayı daha iyi anlamanız için yayınlanan videoyu aşağı da bulabilirsiniz.

Qlone  App Store Linki.   

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?