Model yükseltmeli misiniz? iPhone 14 almak için 5 sebep 

0
185

iPhone 14, dünyanın takip ettiği büyük bir etkinlikle tanıtıldı. En çok yapılan yorumlar arasında, telefonun iPhone 13 ve önceki modellere göre, çok önemli yenilikler getirmediği yer aldı. Peki durum gerçekten böyle mi? iPhone 14, önceki nesillere göre ne gibi yeni özellikler sunuyor? 

iPhone 14 ile daha düşük tamir maliyeti

iPhone modelleri karşılaştırmalarında çok üzerine düşülen bir konu olmasa da, onarım maliyetleri oldukça önemli. iPhone X ve sonraki modellerde, telefonun arka cam paneli oldukça yüksek maliyetler içerebiliyor. iPhone 14’le gelen yeniliklerden biri, Apple’ın arka camın tamirin çok daha kolay bir hale getirmesi. Cam panel, artık diğer parçalardan bağımsız olarak çıkarılabiliyor. Bu durumun, iPhone 14 arka cam değişim ücretini düşürmesi bekleniyor. 

iPhone 13 ve diğer son nesil modellerde, arka cam onarımının maliyeti 5 bin liranın üzerine çıkabiliyor. iPhone 14 ile, böyle bir hasarın onarımı en az yarı yarıya daha uygun olacak. 

Kamera hangi yeni özellikleri sunuyor?

iPhone 14 kamerası, iPhone 13’e göre çok ciddi bir yükseltme sunmuyor ancak iPhone 12 ve daha önceki modellere sahip olanlar için, kamerada önemli yenilikler var. Her şeyden önce, Apple’ın iPhone 14 kamerasında en önemli yeniliği ışığı emen ve fotoğraf kalitesini yükselten bir ana kamera sensör değişikliği söz konusu. 

Otomatik odaklamaya sahip daha gelişmiş bir 12MP ön kameraya sahip olan iPhone 14’te öne çıkan bazı kamera özellikleri şu şekilde:

  • Eylem Modu: Bu özellikle, iPhone 14 kamerası özellikle iyi ışık koşullarında oldukça iyi bir video çekim kalitesi sunuyor. 
  • Sinematik Mod ile 4K çekim: iPhone 14 sahipleri, 24 ve 30 fps’de, 4K sinematik video çekme şansına sahip olacak. Bunun öncesinde, full HD çekim sadece 30 fps’de mümkündü. 

Uydu bağlantısı

iphone 14 uydu baglantisi ozelligi
iPhone 14’te uydu bağlantısı özelliği

iPhone 14’ü diğer amiral gemisi modellerden ayıran en önemli özelliklerinden biri uydu bağlantısı entegrasyonuna sahip olması. iPhone 14 sahipleri, Kasım ayı itibariyle 2 yıllık bir ücretsiz uydu bağlantısı aboneliğine sahip olabilecek. Bu durum, 4.5 G bağlantısının olmadığı yerlerde, kapsama dışında olduklarında iPhone 14 sahiplerinin mesaj göndermesi ve arama yapmasına olanak tanıyacak. Tabii bu özelliğin ilk olarak Kanada ve ABD kullanıcıları için geçerli olacağını belirtelim. Türkiye’de bu özellik ne zaman kullanılabilir, göreceğiz.

Kaza algılama

iPhone 14 serisinin en önemli özelliklerinden biri de kaza algılama özelliğine sahip olması. iPhone’lar artık önemli bir araba kazası yaşandığında bunu algılayabilecek ve telefon sahibi bilincini kaybetmiş olsa dahi, otomatik olarak acil aramaları gerçekleştirebilecek. 

iPhone 14’ün bu özelliğinin arkasındaki teknoloji, ortamdaki basınç değişikliğini algılama özelliğine sahip olan barometre, hız değişikliğini algılayan GPS ve yüksek sesleri algılayabilen mikrofona dayanıyor. 

Pro modellerde A16 Bionic işlemci

iPhone 14’ün, iPhone 13 gibi A15 Bionic işlemci ile gelmesi bazı iPhone kullanıcıları tarafından eleştirilmişti. iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri, iPhone 14’ten farklı olarak A16 Bionic işlemci ile gelecekler. 

iPhone 14’ün baz modelinin genel özelliklerinde öne çıkanlar şu şekilde:

  • 6.1 inç ekran boyutu
  • 128 GB dahili depolama
  • 5 GB RAM
  • 3279 mAh batarya kapasitesi

iPhone 14 Pro’da ise, yukarıdaki özelliklerden farklı olarak 6 GB RAM ve 3200 mAh batarya kapasitesi yer alıyor. 

Önceki İçerikOyun bilgisayarına sahip olmadan oyun oynayabileceğiniz platformlar
Sonraki İçerikRehber | iOS 16 hangi özelliklere sahip?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?