Mesh Router (Ağ yönlendirici) nedir?

0
71

Evlerimizde kullandığımız kablosuz bağlantı evin her yerinde eşit güçte değildir. Özellikle büyük evlerde veya tesislerde tek bir modem veya router ile tüm ortamlarda aynı kablosuz bağlantı gücünü sağlayabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle birden çok router bir arada kullanılır. Mesh router teknolojisiyle yüzlerce metrekarelik alanlarda yüzlerce cihazı kablosuz olarak yönetebilirsiniz. 

Mesh nedir?

Mesh kelime anlamı itibarıyla “Ağ” demektir. Bu ağ cihazlar arasında gerçekleştirilir. Küçük bir ortamda tek bir modem yeterli olurken büyük evlerde veya tesislerde birçok router (yönlendirici) bir arada sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Böylece her yerde yüksek hızlı bir internet bağlantısı sağlamış olursunuz.

Mesh Router (Mesh Yönlendirici) kullanarak tüm ortamlarınızda yüksek hızlı kablosuz bağlantı sağlayabilirsiniz.

Mesh yönlendirici ne işe yarar?

Tüm evde tek bir modem kullanmak yerine belirli aralıklarla sinyal güçlendirici kullanırsanız daha kaliteli bir kablosuz ağ elde edersiniz. Bazen tek bir sinyal güçlendirici yetmez ve birçok sinyal güçlendirici kullanmanız gerekebilir. Bu noktalara “node” yani “düğüm” adı verilir. Bu düğümler birlikte çalışarak kaliteli bir kablosuz ağ sağlayabilir. Bu birlikte çalışmayı yapan cihazlara da Mesh Router (Ağ yönlendiricisi) denir.

Örneğin yukarıda resmini gördüğünüz Tp-link Deco x20 Mesh cihazıyla 540 Metre karelik alanda sorunsuz kablosuz ağ dağıtabiliyorsunuz. 20 web kamerası, 40 ekran, 45 Web browser, 35 Akıllı ev cihazını 540 Metre karelik alanda birbirine bağlayabiliyorsunuz.

Yönlendirici ve ağ yönlendirici arasındaki temel fark nedir?

Mesh yönlendiriciler (Ağ yönlendirici) ile normal yönlendiriciler arasındaki temel fark çok basittir. Mesh yönlendirici; tüm ağ cihazlarını birbirine bağlar. Böylece geniş alanlarda daha dengeli bir internet bağlatınız olur. Klasik modemlerdeki gibi tek bir noktadan kablosuz internet dağıtımı yapılmaz.

Mesh router’ın dezavantajları nelerdir?

Mesh ağında her bilgisayar yalnızca sinyal iletmekle kalmaz, diğer bilgisayarlardan gelen veriyi de dağıtırlar. 2 çeşit Mesh topolojisi vardır:

Tam Bağlantılı Ağ Topolojisi: Yoğun şekilde entegre edilmiş bir ağ topolojisidir.  Mükemmel güvenilirlik sağlar. Ancak yüksek uygulama maliyeti yüksektir.Kısmen Bağlı Bir Ağın Topolojisi: Kısmi bir ağ, tam bir ağdan daha uygundur. Ağ oluşturma sırasında, kısmen bağlı bir ağdaki tüm köşelerin bağlanması gerekmez.

Bir Mesh wifi ağında trafik sıkışıklığı yoktur çünkü her makinenin özel noktadan noktaya bağlantısı vardır. Ayrıca üst düzey gizlilik ve güvenlik sağlar. Ancak, yıldız, veri yolu ve noktadan noktaya gibi diğer ağ topolojilerinden daha pahalıdır. Kurulum da biraz zor olabilir. Ayrıca, her düğümün dikkate alınması gereken kendi enerji maliyeti vardır.

Mesh Router wifi hızını artırır mı?

Çok büyük bir ortamda yaşıyor veya çalışıyorsanız Mesh Router kurulumu ile internet hızınızı her yerde yüksek tutabilirsiniz. Ancak doğal olarak bu hız internet servis sağlayıcısından size verdiği hızdan fazla olamaz.

Kalın duvarlar için en iyi Mesh Router’lar hangileridir?

Mesh wifi, sıradan kullanıcılar için özellikle gerekli olan birçok başka avantaja sahiptir. Örneğin, birisinin izniniz olmadan ağınıza erişebileceğinden endişeleniyorsanız, genellikle ağ ayarlarınızı değiştirerek onları atabilirsiniz. Son birkaç yılda popüler ağ yönlendirici cihazları kategorisinde birkaç firma öne çıktı.

Bunların içinde;  Google’ın Nest wifi, Netgear Orbi (mevcut Orbi wifi 6’dan orijinal Orbi RBK50 ve Orbi Voice eklentisine kadar), TP-Link Deco X20, Tenda Nova MW3 ve wifi, WiMAX ve LTE Multi-hop gibi cihazları sayabiliriz. Ek olarak, ağ yönlendiriciler, uygulama kullanıcılarının hızlarını kontrol etmelerini, belirli ağlara wifi erişimini devre dışı bırakmalarını, konuk ağları oluşturmalarını, bağlantıların etkinliğini ölçmelerini ve hatta akıllı ev cihazlarına bağlanmalarını kolaylaştırır.

Önceki İçerikSatın aldığınız AirPods’un orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlarsınız?
Sonraki İçerikApple Watch Su Kilidi nedir? Nasıl kullanılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?