Meizu, iPhone Satarak Ne Yapmaya Çalıştı?

0

Geçtiğimiz hafta içerisinde ilginç bir olayla karşı karşıya kaldık. Çin’in ünlü markalarından biri olan Meizu, Çin’in en önemli rakiplerinden biri olan iPhone akıllı telefonlarının satışını yapacağını söyledi.

Şimdi baktığımız zaman iki marka en azından Çin içerisinde rakip markalar. Haliyle atılan bu adım çok ilginç bulundu. Düşünün ki Apple, Samsung marka akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor.

Hemen hemen aynı durum geçerli oldu. Peki, Çinli marka bunu neden yaptı? Atılan bu adımda herhangi bir mantık var mı?

İlginizi Çekebilir: Apple Car için Yeni Ortaklar Gündemde

Meizu Neden iPhone Satışı Yapacağını Duyurdu?

İşin özünün reklam olduğunu düşünüyorum. Zaten iPhone almak isteyen kullanıcıların gidip Çinli bir markadan bu akıllı telefonları almasına gerek yok. Çevrimiçi mağazalardan ya da direkt olarak Apple’ın mağazalarından satın alım yapılabilir.

Burada amaç yeni akıllı telefonların reklamını yapmak. Meizu 18 serisi yeni akıllı telefonların reklamını yapmak için böyle bir yola başvurulduğu söyleniyor. Söz konusu akıllı telefonların da zaten iPhone ile kıyaslandığı görülüyor.

Markanın söylediği şu ki iPhone güvenli bir akıllı telefon ama bizim Meizu 18 modelleri de en az iPhone kadar güvenlikli olan akıllı telefonlar. Sınırlı sayıda iPhone satışı yapılmasındaki amaç tam olarak bu. İki telefonun birbirlerine benzer özelliklerinin olduğunu vurgulamak ve iPhone yerine Meizu 18 modelinin de alınabileceğini göstermek.

Meizu

Marka bu konuda ilgi çekmeyi başardı mı derseniz tabii ki başardı. Başta Çin medyasında yeni akıllı telefonlarla beraber böyle bir kampanya yapılması çok ses getirdi. Global pazarda da yapılan bu hareket ilgi gördü ve markanın globalde de daha fazla ilgi çekmesi sağlandı.

Şu an biz de bunun haberini yaptığımıza göre demek oluyor ki Meizu asıl amacına ulaşmış durumda. Burada amaç iPhone akıllı telefonları çok iyi, biz de seviyoruz gelin alın demek değil. Sonuçta iki firma rakip. Birazcık rakip üzerinden reklam yapma durumu var. Apple’ın adını kullanma durumu söz konusu olmuş gibi. Yine de başarılı bir reklam stratejisi.

Önceki İçerikApple Car için Yeni Ortaklar Gündemde
Sonraki İçerikiOS 14.5 ile Yapılan Düzenleme Başarılı Oldu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?