Mac’te Bluetooth Kullanılamıyor Hatası ve Çözümü

0
3672

Bluetooth kullanımı, birçok işlemi kolayca halletmenize olanak sağlıyor. Dosya paylaşımı, fare ve klavye gibi çevre birimlerini kablosuz olarak kullanmak gibi birçok işlevi Bluetooth ile yerine getirebiliyorsunuz. Mac bilgisayarlar için de Bluetooth önemi yüksek olan bir özellik. Her ne kadar genelde sorunsuz çalışıyor olsa da zaman zaman Mac’te Bluetooth kullanılamıyor hatası ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Mac bilgisayarlarda bu gibi bir hata oluşmasının sabit bir nedeni yok. Hata Bluetooth ile Mac’e bağlanan bir cihaz nedeniyle de olabilir veya sorunun nedeni çok daha basit olabilir. Uzun süredir Mac bilgisayarınızı yeniden başlatmadığınız zaman da bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, Mac’te Bluetooth kullanılamıyor hatası nasıl çözülecek?

Mac’inizi Yeniden Başlatın

Mac cihazınızı uzun bir süre kapatmamışsanız ve çevre birimlerini de çok uzun süre kullanmışsanız, bağlantılarda küçük hatalar meydana gelebiliyor ve bu durumda da Mac’te Bluetooth kullanılamıyor hata mesajı ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Bu nedenle ilk deneyeceğiniz çözüm yöntemi, cihazınızı yeniden başlatmak olacaktır. Cihazınızın resetleyin ve hatanın gelip gelmediğini kontrol edin. Hata mesajı almaya devam ediyorsanız, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Mac'te Bluetooth kullanılamıyor hatası

Mac’te Bluetooth’u Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Mac’te Bluetooth’u devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirerek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

  • Menü üzerinden “Sistem Tercihleri” kısmına tıklayın.
  • Bluetooth bölümüne tıklayın.
  • Bluetooth’u kapatın ve 1 dakika kadar bekleyin. Ardından bağlantıyı yeniden açın.

Bu işlemin ardından hata mesajının gelip gelmediğini bir kez daha kontrol edin. Eğer hata mesajı geliyorsa bir sonraki adıma geçin.

Mac’e Bağlı Tüm USB Aygıtlarını Çıkarın

Mac’te Bluetooth kullanılamıyor hatasını düzenlemek için USB cihazlarını fiziksel olarak kaldırmak gerekebilir. Bunun için cihazınıza bağlı olan tüm aygıtları çıkarın. 1-2 dakika kadar bekleyin. Ardından Bluetooth özelliğini kapatıp yeniden açın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer sorun çözülmemişse bir sonraki adıma geçin.

Mac’te .plist Dosyalarını Kaldırma

  • Sistem Tercihleri kısmında ve Mac’te çalışan, Bluetooth ile bağlantı kurmaya çalışan tüm uygulamalardan çıkış yapın.
  • Komut (⌘)+ Yukarı ok ⇧ + G tuşlarına birlikte basın.

Mac'te Bluetooth kullanılamıyor hatası

  • “Klasöre Git” başlatılacaktır. Klasöre Git kısmında adres çubuğuna “/Library/Preferences/” yazın ve “Git” komutuna tıklayın.

Mac'te Bluetooth kullanılamıyor hatası

  • Açılan sayfadan “apple.Bluetooth.plist” uzantılı dosyaları bulun ve kaldırın.
  • Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman .plist dosyaları yeniden oluşturulacaktır.

Not: Eğer bilgisayar konusunda çok fazla bilginiz yoksa bu yöntemi yetkin kişilerden destek alarak deneyin. Herhangi bir sorundan sitemiz sorumlu değildir.

Çözüm yöntemleri işinize yaramadıysa, yetkili bir Apple servisi ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Cihazınızın donanımsal olarak bir sorunu olabilir. Bu durumda mutlaka kontrol yaptırmak gerekecektir.

Önceki İçerikApple Satış Sınırlamalarını Kaldırdığını Açıkladı
Sonraki İçerikiPhone Etkinleştirme Hatası Nasıl Düzeltilir? Tüm İpuçları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?