Mac’te Belirli Web Sitelerine Erişimi Engelleme

0
1939

Mac’inizi yetişkin olmayan çocuklarınız da kullanıyorsa, uygun olmayan web sitelerine erişimi engellemek isteyebilirsiniz. Bu siteler arasında akla ilk gelen yetişkin içerikli siteler olsa da, çocuklarınızın girmesini istemediğiniz farklı siteler de olabilir.

Bir Mac yöneticisi olarak belirli web sitelerine erişimi engelleyebilirsiniz. Özellikle çocuklarınızın ziyaret ettiği ancak bir daha girmelerini istemediğiniz siteler varsa, oluşturacağınız kara liste size yardımcı olacaktır.

Bu yazıda size, kullanılan tarayıcı ne olursa olsun, Mac’te belirli sitelere erişimi engelleme işleminin nasıl yapıldığını göstereceğiz.

Mac’te Belirli Web Sitelerine Erişimi Engelleme

  1. Mac’inizde yönetici olarak oturum açtığınızdan emin olun.
  2. Sistem Tercihleri > Kullanıcılar ve Gruplar bölümüne gidin.Mac Sistem Tercihleri
  3. Tercihler panelinin sol alt köşesindeki Kilit simgesini tıklayın ve yönetici kullanıcı adınızı ve parolanızı girin.
  4. Kenar çubuğunda, belirli sitelere erişimi engellemek istediğiniz kullanıcıyı tıklayın. Mac’inizde diğer kullanıcılar, özellikle çocuklar ayrı hesaplar yoksa, bu işlemi yapmadan önce oluşturmanız gerekiyor.
  5. Kullanıcıyı seçtikten sonra, Ebeveyn Denetimlerini Etkinleştir onay kutusunu tıklayın, ardından Ebeveyn Kontrollerini Aç‘ı tıklayın. İstenirse yönetici şifrenizi girin.
  6. Web sekmesine tıklayın, daha sonra yetişkinlere uygun web sitelerine erişimi sınırlandırmaya çalış‘ı tıklayın. Bu ayar yalnızca çocuklarınızın p*rno sitelerine girmesini önler. Ancak belirli başka siteleri de engellemek istiyorsanız, bir adım daha ilerleyin.
  7. Özelleştir‘i tıklayın.
  8. Bu web sitelerine asla izin verme bölümüne bir web sitesi eklemek için “+” simgesini tıklayın.Mac Web Sitesi Engelleme
  9. Engellemek istediğiniz web sitesinin adını yazın ve Tamam‘ı tıklayın.Macte Web Sitesi Engelleme

Belirli web sitelerine erişimi engellediğiniz kullanıcı, engellenen sitelere girmeye çalıştığında, tarayıcıda “kısıtlı olduğu için bu sayfaya göz atamazsınız” şeklinde bir mesaj görecektir.

Kullanılan tarayıcı ne olursa olsun (Safari, Chrome, Firefox), bu engellemeler tüm tarayıcılarda geçerlidir ve kullanıcı engellenen web sitelerine erişemez.

İLGİLİ HABER:  Apple - Garantide Değişim ve Servis İşleyişi

İlginizi Çekebilir:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?