MacOS High Sierra’nın Çok Seveceğiniz 6 Yeni Özelliği

0
115

MacOS High Sierra‘yı keşfetmek için birkaç gün kullandığınızda çok seveceğinizi düşündüğümüz 6 özelliği derledik.

Apple’ın Mac işletim sistemi her yenilendiğinde, bilgisayarınızı kullanma şeklinizi tamamen değiştiren bazı yeni özellikler ekleniyor. MacOS High Sierra her ne kadar küçük bir güncelleme olsa da, onun müthiş yeni özelliklerini görmezden gelmemiz mümkün değil. Apple’ın MacOS’ta yaptığı küçük büyük değişiklikler arasından, en çok hoşunuza gideceğini düşündüklerimizi bir liste haline getirdik.

#1. Sabitlenmiş Notlar

macOS notları sabitleme

Bu aslında MacOS kullanıcılarının en çok seveceği güncelleme olabilir. Mac’te Notlar uygulamasını gittikçe daha çok kullanmaya başlayan kullanıcılar, düzenli olarak kullandıkları bir notu bulma konusunda zorlanıyordu. High Sierra ile birlikte istediğiniz bir notu listenin en üstünde tutma özelliği geldi.

#2. Otomatik Oynatmayı Kapatma

Mac’inizde internete göz gezdirirken bir reklamın veya bir haber videosunun otomatik olarak oynatılmasından nefret ediyorsunuz değil mi? Video izlemekten ve size ilginç geliyorsa bazı reklamlardan hoşlanabilirsiniz. Ancak bunların ne zaman oynatılacağından ve ses seviyesinin ne kadar yüksek olacağının kontrolünün sizde olmasını istersiniz. Apple, Safari’deki ses kısma düğmesiyle birlikte, web sayfalarındaki ani sesleri kontrol etmemize yardımcı olmuştu. Bundan böyle MacOS High Sierra’da tüm videoların otomatik olarak başlamasını tamamen kapatabiliyoruz.

#3. iCloud’daki Mesajlar

Mac, iPhone ya da iPad’inizde başkalarıyla yapmış olduğunuz mesajlaşma geçmişinizi isteğe bağlı olarak saklayabiliyordunuz. MacOS High Sierra’ya eklenen yeni bir özellikle sayesinde ise, mesajlarınızı artık iCloud hesabınıza yedekleyebileceksiniz ve tek hesaptan giriş yaparak istediğiniz cihazdan mesajlarınızı görüntüleyebileceksiniz.

#4. E-Postalar Daha Az Depolama Alanı Kullanıyor

MacOS High Sierra’da Posta uygulamasının kullandığı alan %35 oranında azaltıldı. Çok önemli gibi görünmeyebilir ancak, dahili Posta uygulamasının depolama alanının ne kadarını kullandığı postaların daha hızlı yüklenmesi, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi ve günlük e-postalarınıza daha kolay erişmeniz açısından oldukça önemlidir.

#5. Yeni Fotoğraf Kitabı Baskı Seçenekleri

macOS High Sierra fotoğraf kitabı baskı

Apple White Wall, Shutterfly, Animoto, WiX ve iFolor gibi üçüncü parti şirketler için fotoğraf kitabı baskı seçeneklerini serbest bıraktı. Bu şirketler, Apple’ın sunduğu, tam çerçeveli duvar montajlı fotoğraflar veya web sitesi yayınlama yardımı gibi farklı baskı hizmetleri sunacaklar. Mac’inizdeki Fotoğraflar uygulamasından ailenizle birlikte tatilde çektirdiğiniz bir fotoğrafı, bir kahve kupasına bastırabildiğinizi düşünün! Eğlenceli değil mi?

#6. Safari’de Siteye Yönelik Özelleştirilmiş Tarama Deneyimi

Apple’ın Web sitelerinin Safari’deki gezinme alışkanlıklarınızı takip etmesini engelleyen bir içerik engelleme özelliği eklediğini hepimiz duyduk. Ancak, Safari’nin özelleştirilebilir tarama deneyimiyle ilgili en çok seveceğiniz şey, ziyaret ettiğiniz her web sitesi için belirli kurallar belirleyebilmeniz olacak! Özel ayarlar mevcutsa Okuyucu Görünümü, içerik engelleyici, % 50 ila 300 arasında değişen sayfa yakınlaştırma, otomatik oynatmaya her zaman izin vermek için otomatik oynatma seçenekleri, aynı zamanda sesli medyaları durdurma ve otomatik oynatmayı tamamen engelleme ve kamera, mikrofon ve konum izinlerini içeriyor. Bu ayarlar, ziyaret ettiğiniz her web sitesi için ayarlanabilir. Bazı web siteleri için tam erişimi açabilir ya da tüm erişimleri tamamen kapatabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?