macOS: High Sierra ve Sierra Farkları (Güncellemeye Değer mi?)

0
1656

Apple, Mac bilgisayarlar için High Sierra işletim sistemini kullanıma sundu. Peki yeni işletim sisteminin özellikleri güncelleme yapmanız için yeterli mi? Hepsi ve fazlası bu yazıda…

macOS High Sierra işletim sistemi Mac bilgisayarlar için 25 Eylül tarihi itibariyle  kullanıma sunuldu. Unutmamanız gereken bir nokta, Mac bilgisayarınızı güncellediğinizde tekrar eski sürüme geçirmeniz çok kolay bir işlem değil. Yani eğer güncelleme ile ilgili şüpheniz varsa bunu iki kere düşünmenizde fayda var.

Apple macOS High Sierra sürümünü yayınladı biz de sizin için Sierra ile High Sierra arasındaki ara yüz ve özellik farklarını karşılaştırdık.

Tasarım ve arayüz

Bu alanda yapılacak kıyaslamada karar vermeniz hiçte zor olmayacak çünkü ilk bakışta Sierra ve High Sierra arasında çok büyük bir fark göremeyeceksiniz. Göze çarpan en büyük değişiklik arka plan. Bununla birlikte uygulamalara ilişkin bir çok yeniliği de beraberinde getiriyor ancak, genel manada bakıldığında benzer iki işletim sistemi karşımızda.

Özellikler

High Sierra güncellemesi ile birlikte işletim sistemindeki temel fonksiyonların yanında günlük kullandığımız popüler uygulamalarımızda da bazı değişiklikler olacak. Buna rağmen çokta heyecan verici bir güncelleme olmadığını kabul etmeliyiz. Önceki yıllarda yapılan geçişleri hatırlarsak Lion–>Mountain Lion ve Leopard–>Snow Leopard geçişleri ara kademe güncellemelerdi. Benzer durum Sierra–>High Sierra için de geçerli. Genelde karşılaşacağımız gelişmeler pek göz önünde olmayan özellikler yani, orta seviye bir kullanıcının pek de kolay fark edemeyeceği cinsten.

Apple File System

High Sierra ile gelen en büyük değişiklik şüphesiz ki Apple’ın yeni dosya sistemi: APFS (Apple File System) Mevcut iOS 10 işletim sisteminin de kullandığı APFS, bilgisayarınızdaki verilerin tasnif edilmesi ve işlenmesine ilişkin bir çok önemli yeniliği de beraberinde getiriyor. Öncelikle dosyaların kopyalanmasını, boyutlarının bulunması gibi işlemler çok kısa sürede gerçekleşiyor. Ayrıca, sahip olduğu dahili şifreleme sayesinde güç kesintisi veya sistem çökmelerinde veri koruma özelliğine sahip. HFS sürücü ve dosyalarıyla uyumlu çalışması sayesinde güncelleme süresince hangi veri kaybı yaşanmıyor ancak, biz yine de güncellemeden önce yedek almanızda fayda olduğunu belirtiyoruz.macOS: High Sierra ve Sierra Farkları (Güncellemeye Değer mi?)

Yeni dosya sisteminin yanında gelen bir diğer güzel özellik ise de H.625 video standardı ile uyumlu bir işletim sistemi geliyor olması. Diğer adıyla HEVC (High Efficiency Video Coding) olan bu standart sayesinde 4K videoların işleme depolama ve yayınlama işlemleri çok daha kolay olacak. Sierra işletim sistemi ile kıyaslandığında %40 daha fazla sıkıştırma oranıyla dosyalar depolanabilecek.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality-VR)

Geçmiş yıllara bakıldığında Apple’ın sanal gerçeklik konusundaki çalışmalarının diğer firmaların biraz gerisinde kaldığını söylemek mümkün. Ancak, yeni işletim sistemi ile bunun değişeceğini söyleyebiliriz. Güncellemeyle birlikte Mac kullanıcıları sanal gerçeklik içeriklerini bilgisayarlarında oluşturabilecekler ve HTC Vive gibi aksesuarları kullanabilecekler.macOS: High Sierra ve Sierra Farkları (Güncellemeye Değer mi?)

Safari

Artık sıra birazda günlük kullanımda karşılaşacağımız yenilikleri anlatmaya geldi. High Sierra güncellemesi ile Safari tarayıcısı birkaç yenilik ile karşımıza çıkacak. Öncelikle bir çok kullanıcıyı rahatsız eden reklamlara yönelik bir düzenleme gelmiş. Yeni sürümde Safari, kullanıcıdan izin almadan kendi kendine çalmaya başlayan videoları engelliyor. Yeni Intelligent Tracking Prevention-Akıllı Takip Engelleme sistemi ile kaç web sitesinin çerez kullanabileceği veya arama geçmişimize göre reklam sunacağı gibi konulara da sınırlama getirebiliyoruz. Son olarak, internet siteleri ve sayfaları için kendi kişiselleştirmelerinizi yaparak her bir sayfa için yakınlaştırma ayarı, konum paylaşımı gibi özellikleri belirleyeceksiniz. Bahsettiğimiz bazı özellikler, mevcut durumda 3. Parti uygulamar veya farklı yazılımlar ile yapabildiğiniz şeyler ancak, yeni sürümle Safari bu süreci bizim için daha basitleştiriyor.

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasına gelen yeni güncellemeyle, 2014 yılında iPhoto uygulamasıyla kaldırılan bazı güzel özelliklerin tekrar geri geldiğini görüyoruz. Öncelikle yeni kenar çubuğu sayesinde fotoğraflar arasında gezinmek çok daha kolay. Ayrıca yeni düzenleme araçlarıyla daha profesyonel işlemler yapmak mümkün. Bir diğer yenilik ise harici düzenleme uygulamalarıyla uyumlu bir şekilde çalışabilen bir Fotoğraflar uygulaması mevcut. Bu sayede Photoshop araçları kullanarak Fotoğraflarınızın içinde bulunan dosyalar üzerinde düzenleme işlemi yapıp, tekrar bunu aynı kütüphaneye kaydedebilirsiniz. Live Photos uygulamasına gelen yenilik sayesinde fotoğraflarınız sürekli devam eden videolar şeklinde gösterilebilir veya ileri ve geri oynatma gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.macOS: High Sierra ve Sierra Farkları (Güncellemeye Değer mi?)

Siri

Siri’ye gelen güncelleme ile, erkek ve kadın sesinden tercih edebileceğimiz yeni Siri daha insansız bir sese sahip. Ayrıca, Siri ve Apple Music entegrasyonu sayesinde sanal asistanız artık size yeni şarkılar önerebilecek, oynatma listeleri hazırlayabilecek veya “bunun gibi parçaları daha çok çal” dediğinizde sizin için bunu yapabilecek.

Mail

Mail uygulamasına yeni sürümde bazı yenilikler getirildi. Artık arama işlemlerini eskisine göre daha kolay yapabileceksiniz. Top Hits bölümünde yapmış olduğunuz aramaya en yakın bulunan e-postalar sergilenecek. En çok kullandığınız e-postaları da takip ederek sizin için bunları en önce sergileyecek.

iCloud

iCloud’la alakalı iki güzel yenilik bulunmakta. Birincisi yeni depolama alanı 2 TB’a yükseltilmiş. İkincisi ise iCloud’unuzda bulunan herhangi bir dosyayı başkalarıyla link vasıtasıyla paylaşabileceksiniz. Böylelikle dosya üzerinde başkaları da düzenleme yapabilecek.

Notlar

Notlar’a gelen yenilikler ile bazı notlarınıza daha hızlı erişebileceksiniz. Daha çok kullandığınız notları iğneleyerek (pin) daha göz önünde tutabilirsiniz. Ayrıca, yeni güncellemeyle notlarınıza tablolar ekleyebilirsiniz.

Sistem gereksinimleri

Öncelikle mevcut durumda Mac’iniz Sierra sürümüne sahipse, High Sierra güncellemesini de çalıştıracaktır. Çünkü, her iki işletim sistemi de aynı sistem gereksinimlerine sahip. Referans olması açısından aşağıdaki listeye bakarak High Sierra güncellemesini alacak Mac modellerini öğrenebilirsiniz.

  • MacBook (2009 sonu ve sonrası)
  • MacBook Air (2010 ve sonrası)
  • MacBook Pro (2010 ve sonrası)
  • Mac mini (2010 ve sonrası)
  • Mac Pro (2010 ve sonrası)
  • iMac (2009 sonu ve sonrası)

Sonuç

macOS High Sierra bir çok kullanıcı açısından çok radikal değişiklikler getirmiyor olabilir ancak, kaliteli bir çok yeniliğe değişime sahip. Ayrıca arka plandaki iyileştirmeleri de unutmamak gerek. Mevcut durumda Sierra sürümüne sahipseniz, High Sierra’ya güncelleme yapmamanız için pek bir sebep yok. Ancak, bir süre daha sabredip, çıkması muhtemel ilk hata ve bug’ların düzetilmesini bekleyebilirsiniz.

Önceki İçerikiPhone X ve Samsung Galaxy Note 8 Karşılaştırması
Sonraki İçerikApple İşlemci Üretiminde Bağımsız Olmakta Kararlı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?