macOS High Sierra Sentetik Tıklama Sorunuyla Gündemde

0
134

Apple’ın işletim sistemleri, rakiplerine göre çok daha güvenlikli bir yapı sunması nedeniyle tercih ediliyor. Genel değerlendirmeye bakacak olursak gerçekten durum böyle. Apple biraz daha güvenlikli sistemlerle karşımıza çıkabiliyor. Ancak buna rağmen Apple’ın işletim sistemleri ve yazılımlarında da güvenlik sorunları da ortaya çıkmıyor değil. Bu kez macOS High Sierra sürümünde bir güvenlik açığı gündeme geldi.

Güvenlik sorununa neden olan açığın sentetik tıklama olarak bilinen yönteme neden olduğu ve bu yöntem nedeniyle kullanıcıların bir anda güvenliksiz olarak kalabileceği de belirtiliyor.

macOS High Sierra Açığının Detayları

DigitaSecurity tarafından bulunduğu belirtilen açık, dediğimiz gibi sentetik tıklama saldırılarına karşı cihazları güvenliksiz hale getiriyor. Söz konusu güvenlik açıkları nedeniyle, kullanıcıların cihazlarında istemsiz olarak tıklamalar yapılabiliyor.

Yazılım tabanlı arayüz tıklamalarına izin verilen sentetik tıklama durumunda, kullanıcıların güvenlik önlemlerini devre dışı bırakma gibi olumsuz etkiler yaşanabiliyor. Bildirimlerin iptal edilmesi, güvenlik uygulamalarının devre dışı bırakılması gibi olumsuzlukların yaşanmasına neden olan güvenlik açığının şu an sadece macOS High Sierra sürümünde karşımıza çıktığını da belirtelim.

macOS High Sierra Sentetik Tıklama

Apple’ın durum hakkında bilgilendirilmiş olduğunu da ekleyelim. Geliştiriciler tarafından Apple’ın uyarılmış olması, firmanın bu konuda önemli kararlar alacağını da gösteriyor. macOS Mojave sürümüyle beraber bu sorunun tamamen ortadan kalktığı belirtiliyor. Ancak seri sürümde kalan cihazlar ve kullanıcılar içinde bir düzenleme söz konusu olacak.

Muhtemelen çok kısa bir süre sonra macOS High Sierra için bu konuda yeni bir güncelleme yayınlandığını göreceğiz. Apple’ın düzenlemesinin ne zaman geleceği konusunda kesin bir bilgi yok ancak firmanın bu konuda bilgilendirilmiş olması, kısa süre sonra düzenlemelerin geleceğinin büyük bir kanıtı.

İlginizi Çekebilir: iOS 12 Beta 7 Güncellemesi Durduruldu

Önceki İçerikiOS 12 Beta 7 Güncellemesi Durduruldu
Sonraki İçerik2018 iPhone Modelleri Apple Pencil Destekleyecek
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?